پرش به محتوا

جوزفو زارلینو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جوزفو زارلینو
زادهٔ۳۱ ژانویهٔ ۱۵۱۷
کیوجا
درگذشت۴ فوریهٔ ۱۵۹۰
ونیز
ملیتجمهوری ونیز

جوزفو زارلینو (ایتالیایی: Gioseffo Zarlino، زادهٔ ۳۱ ژانویه ۱۵۱۷ – درگذشت ۴ فوریه ۱۵۹۰)، نظریه‌پرداز موسیقی و آهنگ‌ساز اهل جمهوری ونیز در دوره رنسانس بود. او یکی از مشهورترین نظریه‌پردازان موسیقی اروپا در کنار آریستوکسنوس و ژان فیلیپ رامو بود و سهم بزرگی در گسترش دانش کنترپوان داشته‌است.

زندگی‌نامه[ویرایش]

«جوزفو زارلینو» به تاریخ ۳۱ ژانویه ۱۵۱۷م، در شهر کیوجا در نزدیک ونیز متولد شد. آموزش ابتدایی او با فرانسیسکویی‌ها بود و سپس به آنها پیوست. در سال ۱۵۳۶، خوانندهٔ «کلیسای جامع کیوجا»[الف] شد و تا سال ۱۵۳۹م، نه تنها خوانندهٔ سرودهای مذهبی بود بلکه ارگانیست اصلی کلیسا نیز شد. وی در سال ۱۵۴۱، به ونیز رفت تا با اساتید و کنترپوانیست‌های آکاپلا در کلیسای جامع سینت مارکو آشنا شود.

در سال۱۵۶۵، پس از استعفای «چیپریانو دِرورِ»[ب] از پُستِ استادی (کاپل مایستر) «مدرسهٔ ونیزی»[پ]، زارلینو به این سِمَت که یکی از معتبرترین پُست‌های موسیقی در ایتالیا بود، منصوب شد و تا آخر عمر آن را حفظ کرد.

فعالیت‌ها[ویرایش]

زارلینو با اینکه آهنگساز پرکار و متوسطی بود ولی «موتِت»‌های[ت][ث] درخشانی داشت که تسلط وی را در کانن‌های‌‌ کنترپوانتیک نشان می‌داد. اما با این حال عمدهٔ شهرت اصلی وی به‌عنوان نظریه‌پرداز موسیقی بود و نخستین موسیقی‌دانی است که این کار را با دقت انجام داده‌است. گر چه این احتمال هم وجود دارد که «پیترو آرون»[ج]، اولین کسی باشد که نظریهٔ اعتدال میانگین را طرح کرده باشد.

همچنین زارلینو اولین کسی بود که اولویت استفاده از سه‌صدایی بر اساس فاصله را برای ایجاد هارمونی مطرح ساخت و همچنین اولین نظریه‌پرداز در ممنوعیت استفاده از فواصل پنجم و اکتاو موازی در کنترپوان بود.

یادداشت[ویرایش]

  1. Chioggia Cathedral
  2. Cipriano de Rore
  3. Venetian School
  4. Motet
  5. نوعی موسیقی آوازی مذهبی
  6. Pietro Aaron

منابع[ویرایش]

  • Reese, Gustave (1959). Music in the Renaissance (revised ed.). New York: W. W. Norton & Company. ISBN 978-0-393-09530-2.
  • Gioseffo Zarlino, Istituzioni armoniche, tr. Oliver Strunk, in Source Readings in Music History. New York, W.W. Norton & Co., 1950.
  • Article "Gioseffo Zarlino", in The New Grove Dictionary of Music and Musicians, ed. Stanley Sadie. 20 vol. London, Macmillan Publishers Ltd., 1980. شابک ‎۱−۵۶۱۵۹−۱۷۴−۲

پیوند به بیرون[ویرایش]