جایزه ایمپک دوبلین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جایزه ایمپک دوبلین
جوایز کنونی جایزه ۲۰۱۳
IMPAC Dublin.gif
نشان‌واره مؤسسه
جوایز برای بهترین داستان بزبان انگلیسی
مجری شورای شهر دوبلین، مؤسسه IMPAC
کشور ایرلند
اولین جایزه ۱۹۹۶ میلادی
وب‌گاه رسمی

جایزه ایمپک دوبلین (به انگلیسی: International IMPAC Dublin Literary Award) جایزه بین‌المللی ادبیات است که در هرسال به یک کتاب داستانی تعلق می‌گیرد. این جایزه از نظر مبلغ، یکی از گرانترین جوایز ادبی است که سالانه به یکنفر پرداخت می‌شود.

سابقه[ویرایش]

این جایزه درسال ۱۹۹۴ میلادی توسط کتابخانه ملی دوبلین طراحی و بکمک شهرداری و شورای شهر دوبلین و پشتیبانی مؤسسه IMPAC برقرار شده‌است. کتابها توسط تعداد زیادی از کتابخانه‌های سراسر جهان برای دریافت جایزه، نامزد می‌گردند سپس گروه داوران در مرحله اول ده کتاب را انتخاب و در نهایت یکی از آنها برنده نهایی اعلام می‌نماید. درسال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بیش از ۱۵۰ کتابخانه مختلف از ۴۷ کشور جهان کتاب مورد انتخاب خود را فرستاده بودند. مبلغ ۱۰۰٬۰۰۰ یورو بعنوان جایزه نقدی به نویسنده کتاب بزبان انگلیسی داده می‌شود. اگر کتاب از زبان‌های دیگر به انگلیسی ترجمه شده باشد به نویسنده ۷۵۰۰۰ یورو و به مترجم ۲۵۰۰۰ یورو تعلق خواهد گرفت و به نویسنده لوح یادبود اهدا خواهد شد.[۱][۲][۳]

برندگان[ویرایش]

اسامی برندگان نهایی و عنوان کتاب‌ها:[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «FAQs». IMPAC Dublin. بازبینی‌شده در 10 April 2013. 
  2. Alison Flood. «Murakami and Houellebecq lead 2013 Impac award shortlist». Guardian، 9 April 2013. بازبینی‌شده در 10 April 2013. 
  3. «Bestsellers make impact on eclectic longlist». بازبینی‌شده در 10 April 2013. 
  4. «Winners 1996-2012». impacdublinaward. بازبینی‌شده در 11 April 2013.