تنظیم خانواده در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

در سال ۱۳۳۷ اولین برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران به اجرا گذاشته شد.[۱] این برنامه‌ها از سال ۱۳۴۸ به صورت متمرکز آغاز گشت.[۲] سیاست «فرزند کمتر، زندگی بهتر»(از سال ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۵) و سیاست «تنظیم خانواده» از سال ۱۳۶۸ از جمله سیاست‌های تنظیم خانواده درایران هستند.[۳] از دست آوردهای سیاست‌های تنظیم خانواده، افزایش نرخ رواج پیشگیری از بارداری از ۳۷ درصد در سال ۱۹۷۶ به ۷۵ درصد در سال ۲۰۰۰ می‌باشد.[۴] طی یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای، سیاست تنظیم خانواده در اوایل دهه ۹۰ به دلیل نگرانی از سالخوردگی جمعیت کنار گذاشته شد و مقابله با آن از اولویت‌های نظام به شمار می‌رود.[۵]

دیدگاه مقامات[ویرایش]

در سال ۱۳۸۹ محمود احمدی نژاد از سیاست‌های کنترل جمعیت انتقاد و نسبت به عواقب آن هشدار داد.[۶] او همچنین شعار «دو بچه کافیست» را زیر سؤال برد و آن را یک شعار غربی دانست.[۷] احمدی نژاد همچنین اعلام کرد که ایران می‌تواند جمعیتی معادل ۱۵۰ میلیون نفر داشته باشد.[۸] در اکتبر ۲۰۱۳، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، در پیامی، خواهان افزایش جمعیت ایران دست کم تا ۱۵۰ میلیون نفر شد.

حذف جراحی پیشگیری از بارداری در ایران از خدمات عمومی[ویرایش]

در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۲ (۱۳ اوت ۲۰۱۳) وزارت بهداشت ایران جراحی‌های پیشگیری از بارداری را از چرخه ارائه خدمات عمومی در ایران حذف کرد. این تصمیم در راستای سیاست‌های نظام برای تشویق خانواده‌ها به داشتن فرزند بیشتر صورت گرفت. عقیم‌سازی مردان (وازکتومی) و عقیم‌سازی زنان (توبکتومی) دو عمل جراحی در راستای نابارورسازی به شمار می‌رود که از دایره خدمات عمومی به مراجعان حذف شد. وزارت بهداشت اتخاذ چنین تصمیمی را در راستای برنامه‌های تشویقی دولت برای افزایش فرزند بیشتر در خانواده‌ها دانست. این وزارت در این راستا اعلام کرد: «از آنجا که روش‌های جراحی پیشگیری از بارداری به میزان زیادی برگشت ناپذیرند و البته هزینه زیادی هم به دنبال دارند، از سیکل عمومی ارائه خدمات حذف شده و تنها در صورت تشخیص و تایید کمیته‌های تخصصی مربوطه در دانشگاه‌ها، قابل بررسی است.»[۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. دین و برنامه‌های تنظیم خانواده؛ مطالعه موردی ایران
  2. کنترل جمعیت در ایران
  3. نگاهی به برنامه‌های تنظیم خانواده در ایران
  4. Gheissari, Ali (۲۰۰۹). Contemporary Iran: economy, society, politics (in انگلیسی). Oxford University Press. pp. ۱۶۴. ISBN 9780195378481.
  5. http://www.bbc.com/persian/iran/2012/10/121010_l23_khamenei_iran_population_policies.shtml
  6. "احمدی نژاد: با کنترل جمعیت، ۴۰ سال دیگر نامی از ایران نیست". پنج شنبه ۲۹ آوریل ۲۰۱۰ - ۰۹ اردیبهشت ۱۳۸۹. Retrieved ۲۰۱۰-۰۵-۱۱. Check date values in: |date= (کمک)
  7. "دولت به جای اداره جمعیت ۱۵۰ میلیونی مشکل بیکاران را حل کند". ۱۳۸۹/۰۱/۲۶. Retrieved ۲۰۱۰-۰۵-۱۱. Check date values in: |date= (کمک)
  8. تداوم کشمکش‌ها در مورد سیاست‌های جمعیتی ایران بی بی سی فارسی، شنبه 17 آوریل 2010 - 28 فروردین 1389
  9. جراحی پیشگیری از بارداری در ایران از خدمات عمومی حذف شد، دویچه‌وله فارسی