تری‌دی‌اس‌مکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آتودسک تری‌دی‌اس مکس Autodesk 3Ds Max
3Ds MAX 2012.PNG
انتشار پایدار2019 / ۲۰ مارس ۲۰۱۸؛ ۱۷ ماه پیش (۲۰۱۸-۰۳-20)
سیستم‌عاملویندوز ۷، ویندوز ۸ ، ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰
سکواکس۸۶-۶۴، اکس۸۶ تا نسخه ۲۰۱۳
گونهنرم‌افزار گرافیک سه‌بعدی رایانه
پروانهنرم‌افزار مشروط

آتودسک تری‌دی‌اس مکس (به انگلیسی: Autodesk 3ds Max) که سابقاً استودیوی سه‌بعدی مکس (به انگلیسی: 3D Studio Max) نامیده می‌شد، یک برنامهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه حرفه‌ای است که برای ساخت پویانمایی‌ها، مدل‌ها، بازی‌ها و تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌گردد. این نرم‌افزار توسط شرکت رسانه و سرگرمی آتودسک ساخته و منتشر شده‌است.[۱] برنامه قابلیت‌های مدل‌سازی و ساختار قابل انعطاف افزایه داشته و می‌تواند بر روی سکوهای رایانش مایکروسافت ویندوز اجرا شود. تری‌دی‌اس مکس مرتب توسط توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدئویی، بسیاری از استودیوهای تبلیغات تلویزیونی و استودیوهای مجسم‌سازی معماری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این برنامه همچنین در جلوه‌های ویژه سینمایی و مجسم‌سازی اولیه فیلم‌ها استفاده می‌شود.

به علاوهٔ ابزارهای مدل‌سازی و پویانمایی، آخرین نسخه از تری‌دی‌اس مکس، امکانات سایه‌زن (مانند انسداد محیط و پراکندگی زیرسطحیشبیه‌سازی پویا، ریدیوسیتی، سیستم ذرات، خلق و رندر نگاشت عادی، نورپردازی سراسری، یک واسط کاربر قابل تنظیم و زبان اسکریپت‌نویسی مخصوص به خودش را شامل می‌شود.[۲] این نرم‌افزار قابلیت مدلسازی به شیوهٔ نربز (NURBS) را دارا می‌باشد

تاریخچه و انتشار اولیه[ویرایش]

محصول استودیوی سه‌بعدی اصلی توسط گری یوست و گروه یوست برای سکوی داس خلق شد و توسط شرکت آتودسک منتشر گردید. پس از انتشار نسخهٔ چهارم استودیوی سه‌بعدی داس، محصول برای سکوی ویندوز ان‌تی بازنویسی شد و به "استودیوی سه‌بعدی مکس" تغییر نام داد. این نسخه نیز توسط گروه یوست خلق شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی آتودسک بود منتشر گردید.

آتودسک نرم‌افزار را پس از انتشار دومین بروزرسانی استودیوی سه‌بعدی مکس خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت به صورت داخلی انجام داد. بعدها نرم‌افزار تحت نام "تری‌دی‌اس مکس" توسط دیسکریت، یک شرکت نرم‌افزاری در مونترآل که آتودسک به تازگی خریداری کرده بود منتشر شد.

بعد از انتشار نسخهٔ هفتم، دوباره لوگوی آتودسک بر روی محصول قرار گرفت و نام رسمی به حالت کنونی ("آتودسک تری‌دی‌اس مکس") درآمد.[۳]

نسخه‌ها[ویرایش]

ورژن سیستم عامل نام کد سال انتشار
3D Studio Prototype ام‌اس-داس ثاد 1988
3D Studio ام‌اس-داس ثاد ۱۹۹۰
3D Studio 2 ام‌اس-داس ۱۹۹۲
3D Studio 3 ام‌اس-داس ۱۹۹۳
3D Studio 4 ام‌اس-داس ۱۹۹۴
3D Studio MAX 1.0 ویندوز جگوار ۱۹۹۶
3D Studio MAX R2 ویندوز آتنا ۱۹۹۷
3D Studio MAX R3 ویندوز شیوا ۱۹۹۹
Discreet 3dsmax 4 ویندوز ماگما ۲۰۰۰
Discreet 3dsmax 5 ویندوز لونا ۲۰۰۲
Discreet 3dsmax 6 ویندوز ۲۰۰۳
Discreet 3dsmax 7 ویندوز کاتالیست ۲۰۰۴
Autodesk 3ds Max 8 ویندوز وسپر ۲۰۰۵
Autodesk 3ds Max 9 ویندوز ماکالو ۲۰۰۶
Autodesk 3ds Max 2008 ویندوز گودا ۲۰۰۷
Autodesk 3ds Max 2009 ویندوز جانسون ۲۰۰۸
Autodesk 3ds Max 2010 ویندوز رنوار ۲۰۰۹
Autodesk 3ds Max 2011 ویندوز زلدا ۲۰۱۰
Autodesk 3ds Max 2012 ویندوز اکس کالیبور /رمپیج ۲۰۱۱
Autodesk 3ds Max 2013 ویندوز سیم سیتی ۲۰۱۲
Autodesk 3ds Max 2014 ویندوز تککن ۲۰۱۳
Autodesk 3ds Max 2015 ویندوز الوود ۲۰۱۴
Autodesk 3ds Max 2016 ویندوز ققنونس ۲۰۱۵
Autodesk 3ds Max 2017 ویندوز کرین 2016
Autodesk 3ds Max 2018 ویندوز ایموجی 2017
Autodesk 3ds Max 2019 ویندوز نپتون 2018
Autodesk 3ds Max 2020 ویندوز آتنا 2019

امکانات[ویرایش]

MAXScript[ویرایش]

MAXScript یک زبان اسکریپت‌نویسی داخلی است که می‌تواند یک وظیفه را به صورت خودکار تکرار، دستورالعمل‌های موجود را با روش‌های جدید ترکیب، ابزارها و واسط‌های کاربری جدید ایجاد یا بسیار کار دیگر را انجام دهد. همچنین می‌تواند ماژول‌های افزونه‌ها را کاملاً با MAXScript ایجاد کرد.

MCG[ویرایش]

یک زبان ویژوال اسکریپت‌نویسی داخلی است.

از نسخه 2016

Data Chanel[ویرایش]

راه حل ایجاد افکت در مودیفای

از نسخه 2017

پارتیکل فلو _PF[ویرایش]

ایجاد سیستم ذره ها در محیط نودبیس

کارگاه شخصیت_Character Studio[ویرایش]

کارگاه شخصیت که یک افزونه از نسخهٔ چهارم مکس بود، حالا در استودیوی سه‌بعدی یکپارچه است و به کاربران برای حرکت و تجسم شخصیت‌های مجازی کمک می‌کند. این سیستم با استفاده از اسباب شخصیت یا اسکلت ۲ پا که تنظیمات سهام است کار می‌کند، که می‌تواند برای شبکه شخصیت‌های مناسب و نیازهای مناسب تغییر کند یا سفارشی شود. این ابزار همچنین شامل ابزارهای ویرایش قوی سویچینگ IK/FK، دستکاری حالت‌های وانمود کردن، لایه‌ها و گردش فریم کلیدیها و به اشتراک‌گذاری داده‌های پویانمایی در سراسر اسکلت ۲ پا مختلف است. این "۲ پا" از دیگر ویژگی‌های مفید اشیاء است که برای کمک به سرعت بخشیدن در تولید چرخه‌های راه‌رفتن و مسیرهای حرکت و همچنین به عنوان حرکت ثانویه است.

سیستم پارچه Cloth[ویرایش]

سیستم طراحی مایعات _ Bifröst[ویرایش]

از نسخه 2018.4

جستجوگر صحنه[ویرایش]

جستجوگر صحنه ابزاری است که دید سلسله مراتبی از داده‌ها، تجزیه و تحلیل صحنه و تسهیل کار با صحنه‌های پیچیده تر را فراهم می‌کند. جستجوگر صحنه یک توانایی است برای مرتب، فیلتر و جستجو کردن صحنه با هر نوع شئ یا اموال (از جمله فراداده). این ویژگی که در تری‌دی‌اس مکس ۲۰۰۸ اضافه شد، اولین جزئی بود که از کدهای مدیریت شدهٔ دات‌نت در تری‌دی‌اس مکس بیرون از MAXScript استفاده می‌کرد.

واردکردن DWG[ویرایش]

تری‌دی‌اس مکس از هر دو واردات و اتصال فایل‌های DWG را پشتیبانی می‌کند. مدیریت حافظهٔ ارتقا یافته در تری‌دی‌اس مکس ۲۰۰۸ باعث می‌شود تا چندین شئ را در داخل صحنه‌های بزرگ‌تر وارد کرد.

انتساب/ویرایش بافت_UV Editor[ویرایش]

تری‌دی‌اس مکس عملیات بافت خلاق و نقشه برداری مسطح، از جمله کاشی کاری، معکوس، چرخاندن، محو کردن، کشش UV و سست‌سازی را ارائه داده، نامرتبی را حذف می‌کند؛ UV را نگه داشته و تصویر الگوی UV را خروجی می‌دهد. گردش کاری بافت شامل توانایی مخلوط کردن تعداد نامحدودی از بافت‌ها، یک مرورگر مواد/نقشه با پشتیبانی از کشیدن و رها کردن انتساب، و سلسله مراتب با عکس‌ها می‌شود. گردش کاری UV شامل نقشه پوست خام، که شکاف‌های دلخواه را تعریف کرده و باعث می‌شود تا کاربر بتواند UVها را با توجه به آن شکاف‌ها تا کند، کپی/پیست کردن مصالح‌ها، نقشه‌ها و رنگ‌ها و دسترسی سریع به انواع نقشه‌ها (جعبه، استوانه‌ای، کروی) می‌شود.

فریم‌های کلیدی_ Animation Kay frame[ویرایش]

دو حالت کلید زنی - کلید مجموعه و کلید اتوماتیک - پشتیبانی از گردش فریم‌های کلیدی مختلف را پیشنهاد می‌کنند. کنترل‌های سریع و بصری برای فریم‌های کلیدی - از جمله: کات، کپی و پیست - به کاربر اجازه می‌دهند پویانمایی‌ها را به راحتی ایجاد کنند. مدار پویانمایی ممکن است به‌طور مستقیم در دریچهٔ دید مشاهده و ویرایش شود.

پویانمایی[ویرایش]

اشیاء را می‌توان در امتداد منحنی‌ها با هم ترازی، سرعت، نرمی، حلقه و متحرک کردن در امتداد سطح کنترل کرد. می‌توان بین چند منحی متحرک با مسیر کنترل شده وزنه کرد و آن وزن را پویانمایی کرد. اشیاء را می‌توان با اشیاء دیگر در بسیاری از جهات - ازجمله نگاه کردن به - جهت‌گیری در فضاهای مختلف مختصات، و ایجاد ارتباط در نقاط مختلف و در زمان محدود متحرک کرد.

پوست[ویرایش]

اصطلاح پوست(Skin) یا هیکل ممکن است برای رسیدن به کنترل دقیق تغییر شکل اسکلتی مورد استفاده قرار گیرد، به‌طوری‌که تغییر شکل شخصیت یکنواخت به عنوان مفاصل منتقل شده حتی در ناحیه‌ها از جمله شانه‌ها. تغییر شکل پوست را با استفاده از وزنه راس مستقیم، حجم رئوس تعریف شده توسط لفاف یا هر دو می‌توان کنترل کرد.

از نسخه 2017 قابلیت Delta mush, (DQ)Dual Quaterinion اضافه شده است.

شیدر نویسی OSL[ویرایش]

امکان دانلود شیدرهای OSL و همچنین نوشتن شیدرهای دلخواه

در نسخه 2019 زبان برنامه‌نویسی OSL اضافه شده است.

ابزار جدید دیگری که به 2019 3ds max افزوده شده، Open Shading Language و OSL Map میباشد. به کمک این ویژگی، میتوانیم شیدر های دلخواه خود را بنویسیم و یا شیدرهای OSL آماده را دانلود و مورد استفاده قرار دهیم.

امکان تولید تکسچرهای چوب با تنظیمات کامل[ویرایش]

به مدد استفاده از ابزار جدید Wood procedural Map میتوانیم تکسچرهای چوب را با جزئیات و تنظیمات کامل تولید کنیم. این ابزار شامل پریست هایی برای چند نوع چوب از جمله افرا، گیلاس و بلوط میباشد و برای موتور رندرهای آرنولد و Scanline قابل دسترسی است.

کاربرد[ویرایش]

استفاده در صنعت[ویرایش]

طراحی از شهر با تری‌دی‌اس مکس

فیلم‌های زیادی توسط آتودسک تری‌دی‌اس مکس یا نسخه‌های قبلی با نام متفاوتی ساخته شده‌اند. فیلم‌های پرفروشی چون آواتار و ۲۰۱۲ که از گرافیک سه‌بعدی کامپیوتری بهره برده‌اند، از این دسته می‌باشند. البته، در کنار آتودسک تری‌دی‌اس مکس، نرم‌افزار مادباکس برای ساخت بافت‌ها استفاده شده‌است.

همچنین از این نرم‌افزار در توسعهٔ گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای چندین بازی ویدئویی استفاده گردیده است.

مجموعه‌های معماری و مهندسی نیز از برای طراحی هنر مفهومی خود از آتودسک تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند. مکس شباهت بسیار زیادی به اتوکد دارد به همین دلیل معماران ترجیح می‌دهند تا از این نرم‌افزار برای بهترین کیفیت رندر استفاده کنند.

استفاده در آموزش[ویرایش]

برنامه‌های آموزشی در سطح دوم و سوم از تری‌دی‌اس مکس در دوره‌های خود در گرافیک سه بعدی کامپیوتر و انیمیشن‌های کامپیوتری استفاده می‌کنند. دانش آموزان در رقابت برای اولین بار برای شناختن انیمیشن‌های سه‌بعدی از تری‌دی‌اس مکس استفاده می‌کنند.

تری دی مکس در معماری[ویرایش]

تری دی مکس در انیمیشن[ویرایش]

تری دی مکس در جلوه های ویژه سینمایی[ویرایش]

تری دی مکس در تبلیغات[ویرایش]

تری دی مکس در بازی سازی[ویرایش]

تری دی مکس در طراحی صنعتی[ویرایش]

تری دی مکس در غرفه سازی نمایشگاه[ویرایش]

تری دی مکس در کابینت سازی[ویرایش]

اشکال هندسی از پیش تعریف شده[ویرایش]

این روشی از مدل‌سازی است که در آن مدل از بعضی از اشکال هندسی ساده همچون جعبه، استوانه یا مخروط ایجاد می‌شوند. این اشکال هندسی در فهرست‌های اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ استاندارد و اشکال هندسی از پیش تعریف شدهٔ تعمیم داده شده نرم‌افزار موجود است. همچنین هنرمند می‌تواند از عملیات‌های بولی مانند تفریق، برش و اتصال استفاده کند. برای مثال، می‌توان دو کره را به صورت حباب به یکدیگر متصل کرد که به آن میتبال گفته می‌شود.[۴]

بعضی از اشکال هندسی تری‌دی‌اس مکس در نسخه شماره ۹
اشکال هندسی استاندارد تری‌دی‌اس مکس
اشکال هندسی استاندارد تری‌دی‌اس مکس:
جعبه (بالا راست)، مخروط (بالا وسط)، هرم (بالا چپ)، کره (پایین چپ)، لوله (پایین وسط) و کره ژئو (پایین چپ)
اشکال هندسی تعمیم داده شده تری‌دی‌اس مکس
اشکال هندسی تعمیم داده شده تری‌دی‌اس مکس:
گره چنبره (بالا چپ)، استوانه پخ (بالا وسط)، شلنگ (بالا راست)، کپسول (پایین چپ)، چندوجهی حجیم (پایین دومی از چپ)، مخزن نفت (پایین دومی از راست) و منشور (پایین راست)

اشکال هندسی استاندارد[ویرایش]

جعبه: یک مکعب مستطیل را می‌سازد. یک نوع دیگر جعبه که مکعب نامیده می‌شود، طول و عرض و اتفاع یکسانی دارد.
استوانه: یک استوانه را می‌سازد.
چنبره: یک چنبره (یا حلقه) را با دایره‌هایی در مقطع‌هایش می‌سازد. به خاطر شکلش، گاهی اوقات به چنبره دونات هم گفته می‌شود.
قوری: یک قوری یوتا را درست می‌سازد. از آنجایی که قوری یک شئ پارامتری است، کاربر می‌تواند انتخاب کند تا کدام یک از بخش‌های قوری خلق شود. بخش‌های قوری عبارتند از بدنه، دسته، دهانه و درپوش.
مخروط: یک مخروط یا یک مخروط برعکس را می‌سازد.
کره: یک کره یا نیم کره یا هر برشی از کره را می‌سازد.
لوله: یک لولهٔ گرد یا منشوری را می‌سازد. لوله شبیه استوانه‌ای است که وسطش سوراخ باشد.
هرم: یک هرم با قاعدهٔ چهارضلعی یا مثلثی را می‌سازد.
صفحه: یک چند ضلعی مسطح را می‌سازد. کاربر می‌تواند اندازهٔ طول، عرض و ضخامت آن را تعیین کند.
کره ژئو: یک کره یا نیم کره را بر اساس سه نوع کثیرالوجوه می‌سازد.

اشکال هندسی تعمیم داده شده[ویرایش]

هدرا: یک شئ که از چند چندوجهی تشکیل شده را می‌سازد.
جعبه پخ: یک جعبه با گوشه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
مخزن نفت: یک استوانه با سر و ته محدب را می‌سازد.
دوک: یک استوانه با سر و ته مخروطی را می‌سازد.
چندوجهی حجیم: یک چندوجهی حجیم را می‌سازد.
منشور: یک منشور سه وجهی را می‌سازد.
گره چنبره: (انحنای پایه نامیده می‌شود) یک گره یا حلقه را می‌سازد.
استوانه پخ: یک استوانه با لبه‌های اریب یا گرد را می‌سازد.
کپسول: یک استوانه با سر و ته نیم کره را می‌سازد.
L-Ex: یک شئ L مانند بیرون آمده را می‌سازد.
C-Ext: یک شئ C مانند بیرون آمده را می‌سازد.
شلنگ: یک شئ منعطف شبیه به فنر را می‌سازد.

رندرینگ[ویرایش]

رندر عبارت است از تهیه خروجی در قالب فایل‌های تصویری از برنامه و محیط کاری در مکس که توسط یک سری دستور و برنامه‌های گرافیکی به نام موتور رندر. بعضی از موتورهای رندر عبارتند از:

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. "آتودسک | نرم‌افزار طراحی، مهندسی و سرگرمی" ۲۱ نوامبر ۲۰۱۳
  2. "آتودسک تری‌دی‌اس مکس - قابلیت‌ها" بایگانی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine، ۲۵ مارس ۲۰۰۸
  3. «تاریخچۀ آتودسک تری‌دی‌اس مکس». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۳۱ اوت ۲۰۱۴.
  4. "اشیاء میتبال/حباب"، ۲۲ نوامبر ۲۰۱۳

همچنین بنگرید به[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]