ماکرومدیا فری‌هند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ماکرومدیا فری‌هند (به انگلیسی: Macromedia FreeHand) برنامه‌ای رایانهای برای ترسیم اشکال دوبعدی برداری (استفاده از اشکال هندسی اصلی مانند نقطه، خط، منحنی و چندضلعی برای ساختن تصاویر) است که بیشتر در نشر رومیزی حرفه‌ای کاربرد دارد. این برنامه برای دو سکوی مکینتاش و ویندوز در دسترس است.

این برنامه از جهت کاربرد و محیط کاربری و کاربران بسیار شبیه ایلوستریتور (Adobe Illustrator) است. آلتسیس (Altsys) سازنده آن بود که امتیاز آن را به آلدوس (Aldus) واگذار کرد. از نسخه ۱ تا ۴. پس از ادغام آلدوس با شرکت ادوبی به خاطر شباهت فری‌هند با ایلوستریتور ادوبی آن را به آلتسیس برگرداند. سپس ماکرومدیا آلتسیس را خرید و نسخه ۵ و ۵.۵ (فقط ویژهٔ سیستم‌عامل مکینتاش) و نسخه‌های بعدی تا ۱۱ را منتشر کرد. در سال ۲۰۰۵ ادوبی ماکرومدیا را خرید و دوباره فری‌هند به ادوبی بازگردانده شد.

فری‌هند برنامه‌ای منعطف برای طراحی صفحات (به ویژگی از نسخه ۴ که امکان کار با چند صفحه در یک پرونده به آن اضافه شد) همراه با امکانات گسترده برای ساخت اشکال برداری برای چاپ و صفحات وب است.

آیندهٔ فری‌هند[ویرایش]

ماکرومدیا از سال ۲۰۰۴ دیگر نسخهٔ جدیدی از این برنامه ارائه نکرد. عده‌ای دلیل آن را توانایی زیاد فایرورکس (FireWorks دیگر برنامه ماکرومدیا) در انجام کارهای مشابه فری‌هند می‌دانند.

پس از مالکیت ادوبی با توجه به توانایی و شباهت ایلوستریتورتردیدهایی برای ارائه نسخه جدید از سوی ادوبی وجود دارد. با این حال ادوبی گفته‌است که این برنامه را متناسب با نیازهای مشتریانش توسعه خواهد داد. در ۱۵ می ۲۰۰۷ شرکت ادوبی به‌طور رسمی اعلام کرد که دیگر این برنامه را توسعه نخواهد داد و به راهکارهای تبدیل و کمک کاربران برای استفاده از نرم‌افزار ایلوستریتور خواهد پرداخت. بعضی از کاربران این برنامه نگران هستند و امیدوارند که ادوبی توسعه آن را ادامه دهد.

منابع[ویرایش]