توسعه‌دهنده بازی‌های ویدئویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

توسعه‌دهنده بازی ویدئویی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار (به صورت شخصی یا تجاری) هستند که بازی‌های رایانه‌ای را خلق می‌کنند. توسعه‌دهنده بازی می‌تواند از یک فرد که تمامی وظایف را بر عهده دارد، تا یک کسب‌وکار گسترده با مسئولیت‌های کارمندان در زمینه‌های فردی مانند برنامه‌نویسی، طراحی، هنر، آزمون بازی و غیره متفاوت باشد. اکثر شرکت‌های توسعه‌دهنده بازی از ناشر بازی ویدئویی مالی و معمولاً پشتیبانی بازاریابی برخوردار می‌باشند.

سازنده‌ها ممکن است متخصص در ساخت بازی برای کنسول‌های مختص بازی از جمله پلی‌استیشن ۴ شرکت سونی، اکس‌باکس وان شرکت مایکروسافت، نینتندو سوئیچ شرکت نینتندو، یا سیستم‌هایی با کارایی‌های مختلف مثل رایانه شخصی، دستگاه همراه یا گوشی‌های تلفن همراه باشند. سازنده‌ها همچنین ممکن است متخصص در ساخت انواع خاصی از بازی مانند بازی‌های نقش‌آفرینی یا اول شخص باشند. بعضی کارشان سازگار کردن بازی از یک سیستم به دیگری است. بعضی دیگر بر روی ترجمه بازی‌ها از یک زبان به زبانی دیگر متمرکز هستند.

بیشتر ناشران بازی‌های ویدئویی، از جمله الکترونیک آرتس، استودیوهای اسکوئر انیکس، اکتیویژن، پولی‌فونی دیجیتال و ناتی داگ متعلق به سونی از این استودیوهای سازنده حمایت می‌کنند. البته ناشر بودن هنوز تخصص اصلی آن‌ها است، و عموماً به عنوان ناشر توصیف می‌شوند تا سازنده.

منابع[ویرایش]