لایت‌ویو تری‌دی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

Lightwave 3D نرم‌افزار لایت ویو تری دی (Lightwave 3D) یک نرم‌افزار گرافیکی کامپیوتری و پویا افزار است که توسط شرکت Newtek گسترش یافته است. آخرین نسخهٔ عرضه شده از این نرم‌افزار قابل اجرا در ویندوز وMac os می‌باشد.
این نرم‌افزار دارای قابلیت ایجاد و پردازش تصاویر سه بعدی و همچنین تبدیل آنها به انیمیشن و تصاویر ثابت است.
موارد استفاده از این برنامه در ساخت انیمیشن‌ها، کارتون‌ها، افکت‌های مرئی (VFX), بازی‌های ویدئویی و طراخی‌های معماری است. علاوه بر این برنامه از نرم‌افزارهای دیگر نظیر Autodesk 3DS Max , مایا (نرم‌افزار) , سافت ایمیج، Maxon Cinema 4D , بلندر نیز برای موارد فوق استفاده می‌شود.
Lightwave 3D برای ایجاد تصاویر واقعی تر از سیستم نورپردازی پیچیده ای نظیر Radiosity و Custics برای شبیه‌سازی استفاده می‌کند

خصوصیات[ویرایش]

این نرم‌افزار پکیجی شامل دو نرم‌افزار پیشرفته و یک نرم‌افزار ساده است؛ که به شرح ذیل است.
Modeler: برای ایجاد مدل‌های دو بعدی و سه بعدی و ایجاد بافتدر آن‌ها است.
Layout:برای تبدیل مدل‌ها به انیمیشن، نورپردازی و افکت دهی آنهاست. ایجاد بافت در این برنامه نیز ممکن است.
Hub: برناتمه ای ساده‌تر از دو مورد قبلی است که بین آن دو مبادلهٔ اطلاعات انجام می‌دهد.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۹۸۸ آلن هاستینگس (Allen Hastings) برنامه ای با نام Videoscape که یک نرم‌افزار انیمیشن و گرافیکی بود را عرضه کرد. دوستش Stuart Ferguson نیز یک نرم‌افزار Modeler که طراحی سه بعدی انجام می‌داد را گسترش داد. این دو نرم‌افزار توسط Aegis Software به بازار عرضه شد. شرکت Newtek نقشهٔ یکی کردن این دو نرم‌افزار را با نرم‌افزار ویرایشگر ویدئویی خود که Video Toaster نام داشت را کشید. ابتدا"Newtek 3D Animation System for the Amiga" نام گرفت. سپس Hastings دو کلمهٔ Intelligent Light و Wavefront را ترکیب کرد و نام Lightwave 3D را بر روی این محصول نهاد. در سال ۱۹۹۰ پکیج Video Toaster ارائه شد که این پکیج شامل نرم‌افزار Lightwave بود که تنها بر روی کامپیوترهای Commodore Amiga قابل اجرا بود. از سال ۱۹۹۴ این نرم‌افزار به صورت مستقل عرضه شد. از ورژن ۹٫۳ به بعد نیز هم بر روی و هم بر روی ویندوز قابل اجرا بود. این نرم‌افزار در بین سالهای ۱۹۹۴–۲۰۰۴ یازده بار برنده جایزه Emmy شد.

آثار خلق شده توسط این برنامه (پویا افزار)[ویرایش]

فیلم‌های سینمایی: نظیر: آواتار، هری پاتر و زندانی آزکابان، گارفیلد، مرد عنکبوتی، راز داوینچی، الیور توئیست، مرد آهنی، تایتانیک، جنگ ستارگان، مرد آهنی، شگفت انگیزان، پارک ژوراسیک
سریال‌های تلویزیونی : فرار از زندان، لاست، ۲۴
و شماری از بازی‌های کامپیوتری و تبلیغات‌های شرگت‌های مهم تجاری نظیر بنز، تویوتا، سامسونگ، هیوندا، سونی و…

طرفداران Lightwave[ویرایش]

طرفداران این نرم‌افزار از طریق سایت‌های زیر به بحث و مبادله نظر پیرامون این برنامه می‌پردازند:

منابع انگلیسی:

منابع داخلی[ویرایش]

[۱]

منابع خارجی[ویرایش]