پرش به محتوا

تاریخ بر پایه دوره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ادوار تاریخ به معنای ادوار با اهمیت تاریخ جهان، از عصر باستان تا به امروز می‌باشد.

تاریخ باستان (۳۶۰۰ پیش از میلاد تا ۵۰۰ پس از میلاد)[ویرایش]

تاریخ باستان با پیدایش نخستین آثار نگاشته شدهٔ بشر و حدود سال‌های ۳۶۰۰ قبل میلاد آغاز می‌شود. این دوره از تاریخ با پیدایش امپراتوری‌های مهم از قبیل شاهنشاهی هخامنشی در ایران، امپراتوری روم غربی در مدیترانه، دودمان هان در چین، و امپراتوری گوپتا در هند آغاز شده و حدود سال‌های ۵۰۰ پس از میلاد به پایان می‌رسد.

عصر برنز، زمانی که بشر در سراسر جهان از برنز به عنوانی فلزی مهم در ساخت ابزار استفاده نمود، نیز در این دوره از تاریخ قرار دارد. این عصر در حدود ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد آغاز و با پیدایش آهن در حدود سال ۱۰۰۰ قبل از میلاد به پایان رسید.۰

به عصر آهن اغلب عهد عتیق یا عصر کلاسیک نیز گفته می‌شود، اما این ادوار به‌طور معمول به منطقهٔ خاصی اشاره دارد. این عصر در ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد و با گسترش استفاده از آهن در ابزارآلات آغاز می‌شود. پایان این دورهٔ از تاریخ نیز اغلب به ۵۰۰ سال پس از میلاد و سقوط امپراتوری‌های مذکور نسبت داده می‌شود.

عصر پساکلاسیک[ویرایش]

عصر پساکلاسیک که با نام‌های دورهٔ قرون وسطی یا، برای اروپا، قرون وسطی نیز خوانده می‌شود، از حدود ۵۰۰ میلادی و پس از سقوط تمدن‌های مهم آغاز و عصر ظهور اسلام را در بر می‌گیرد. سال‌های پایانی این دوره در حدود ۱۴۵۰–۱۵۰۰ قرار دارد و با رویدادهایی از قبیل پیدایش چاپ فشاری در اروپا، سفرهای کریستوف کلمب، سقوط قسطنطنیه همراه است.

تاریخ نوین (۱۵۰۰- عصر حاضر)[ویرایش]

دورهٔ نوین، تاریخ بشر از زمان جهانی شدن ارتباطات (کشف آمریکا بوسیلهٔ اروپاییان) تا امروز را شامل می‌شود.

عصر جدید نخستین (۱۵۰۰–۱۷۵۰)[ویرایش]

عصر جدید نخستین نخستین دوره از ادوار نوین سه‌گانه است و اغلب منشأ دوره‌های بعدی محسوب می‌شود. این دوره با ابداع ماشین چاپ آغاز شده و شامل سفر کریستف کلمب در ۱۴۹۲ و به‌طور کلی جهانی‌تر شدن ارتباطات است. این عصر، با آغاز انگلستان صنعتی در ۱۷۵۰ به پایان می‌رسد.

عصر نوین میانی[ویرایش]

عصر انقلاب، اصطلاحی دیگری است که برای اشاره به این دورهٔ تاریخی استفاده می‌شود. این دوره از تاریخ، در سال-های بین عصر نوین جدید نخستین و زمان معاصر قرار دارد. این دوره در حدود ۱۷۵۰ با صنعتی شدن اروپا آغاز و چندین انقلاب سیاسی را در بر می‌گیرد. پایان این دوره نیز حدود ۱۹۱۴ و همراه با پیشرفت نسبی صنایع در اروپا، ایالات متحده، ژاپن، و روسیه، و آغاز جنگ جهانی اول است.

دورهٔ معاصر[ویرایش]

دورهٔ معاصر به‌طور معمول در برگیرندهٔ تاریخ امروز تا حدود ۹۰ سال قبل است. با این وجود، به صورت هدفمند، این دوره به سال‌های جنگ جهانی اول تا زمان حال گفته می‌شود تا از دوره‌های گذشته تاریخ تمایز داده شود.

منابع[ویرایش]