بلوار هنگام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بلوار هنگام که به خیابان هنگام نیز مشهور می‌باشد،و قبلا به چهل مترى زند معروف بود، یک طرف آن یعنی در ضلع شمالی بزرگراه شهید بابائی و سوی دیگرش در ضلع جنوبی بزرگراه رسالت می‌باشد. این بلوار (خیابان) شمالی-جنوبی است که در شمال شرق کلان شهر تهران و در زیر مجموعه منطقه ۴ شهر تهران واقع شده‌است. بلوار هنگام از میان بوستان جنگلی لویزان عبور می‌کند. درب اصلی این بوستان نیز در این بلوار (خیابان) قرار دارد.[۱]

تقاطع‌ها و خیابان‌های مهم[ویرایش]

تقاطع‌های مهم این خیابان به ترتیب از شمال (بزرگراه شهید بابایی) به جنوب (بزرگراه رسالت):

محلات اطراف[ویرایش]

محلات مجاور این خیابان از جنوب به شمال عبارتند از:

اماکن مهم[ویرایش]

اماکن مهم در این خیابان از جنوب به شمال عبارتند از:

خطوط حمل و نقل عمومی[ویرایش]

یکی از شاخص‌ها توسعه و فرهنگ بالا در شهرها امروزی استفاده بیشتر شهروندان هر محله از حمل و نقل عمومی و عدم استفاده از خودرو شخصی می‌باشد. اگر در محله‌ای اتوبوس‌ها خالی باشند و به اصطلاح استقبال از آن بالا نباشد و استفاده از خودروهای شخصی به هر عذر و دلیل متصور در آن بالا باشد، آن محله مدرن نیست و فرهنگ پایینی در آنجا حاکم است. این خیابان فاقد خط مترو می‌باشد و در آینده نیز مترو از بلوار هنگام عبور نخواهد کرد ولی از امکانات اتوبوسرانی نسبتاً مطلوبی برخودار می‌باشد که به ترتیب از ضلع جنوبی این بلوار به صورت ذیل تردد و مسافران را جابجا می‌نمایند:

  • خط ۲۱۳ از میدان رسالت به شهرک شهید محلاتی (از ابتدا تا انتهای این بلوار تردد دارد)
  • خط ۳۸۲ از میدان رسالت به پایانه زین الدین (از بخش کوتاهی از این بلوار در قسمت جنوبی تردد دارد و مسیر آن به فلکه دوم تهرانپارس و میدان رهبر منتهی می‌گردد)
  • خط ۳۹۶ از فلکه سوم تهرانپارس به خیابان مطهری (از میدان رسالت تا میدان الغدیر تحت پوشش این خط می‌باشد و از بلوار دلاوران و بزرگراه رسالت و محدوده پایانه بیهقی را تحت پوشش دارد)
  • خط ۲۲۳ از میدان رسالت به شهرک پارس (از میدان رسالت تا میدان الغدیر تحت پوشش این خط می‌باشد و مسیر آن به محله اوقاف، سراج و قنات کوثر منتهی می‌گردد)
  • خط ۲۱۶ از پایانه علم و صنعت به شهرک شهید محلاتی (از چهار راه استقلال تا بزرگراه بابایی مسیر این خط در بلوار هنگام می‌باشد)

پانویس[ویرایش]

۱. همشهری آنلاین - آشنایی با معابر شهر تهران