بلغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مختصات: ۲۸°۹′۸″ شمالی ۵۳°۳۵′۵۳″ شرقی / ۲۸٫۱۵۲۲۲°شمالی ۵۳٫۵۹۸۰۶°شرقی / 28.15222; 53.59806[۱]

بلغان (جویم)
تصویری از بلغان (جویم)
تصویری از بلغان (جویم)
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانلارستان
بخشبخش جویم
دهستانهرم
نام محلیبُلغو
مردم
جمعیت۳۶۴۰ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۸۱۵۷۸
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱۵۲۵۸
وبگاه رسمیhttp://bolghan.com

روستای بلغان یکی از روستاهای توابع بخش جویم شهرستان لارستان در جنوب استان فارس و در ایران واقع شده‌است. روستای بلغان در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شمال شهر لار و در دهستان هرم و کاریان قرار دارد. روستای بلغان به عنوان مرکز دهستان هرم و کاریان است. زبان این روستا لهجه ای از گویش فراسویی زبان اچمی است که یکی از هفت ریشه اصلی زبان فارسی معیار است.

بلغان در فاصله ی ۱۱۵ کیلومتری شمال شهر لار و در دهستان هرم و کاریان و بخش جویم قرار دارد. بلغان به عنوان مرکز دهستان هرم و کاریان است. محدوده ی استحفاظی و حوزه ی نفوذ بلغان از شرق تا روستای جلال آباد و از غرب تا خرده دره ، از شمال به احمد محمودی و از جنوب به دو راهی کاریان، بلغان و دشت موش محدود می شود . این روستا در موقعیت جغرافیایی ۵۳:۳۶’۱۱.۰۰″ درجه ی طول شرقی و ۲۸:۰۹’۰۴.۷۶″ درجه ی عرض شمالی قرار گرفته است که با ۸ روستای بزرگ و پرجمعیت و تعدادی آبادی، مزارع تابع و مستقل است که با جاده ی آسفالت با همه ی آنها ارتباط مستقیم دارد. بلغان در سال ۸۰ پرجمعیت ترین روستای منطقه بوده است. ارتفاعات غرب این روستا مرز فیزیکی آنرا با کاریان مشخص می سازد. ارتفاعات قزل آلا درشمال شرقی بلغان و جنوب روستای چغان واقع است. کوه سیاه واقع درجنوب این روستا و نزدیک دشت موش است. روستای کوچکی به نام محمود آباد که ظرف سالیان اخیرتخلیه شده و اکثر اهالی آن در بلغان ساکن شده اند، در سمت شمال بلغان قرار دارد و هم اکنون آثار کمی از خانه های آن باقی است. روستای بلغان به صورت جاده ی آسفالته با تمامی روستاهای اطراف ارتباط دارد که فواصل این روستاها از این قرار است:

(( جلال آباد۱۸ کیلو متر ، لاغران۷ کیلومتر، چغان ۱۳کیلومتر ، احمد محمودی ۱۴ کیلومتر ، کاریان ۷ کیلومتر، هرم ۱۵ کیلومتر و خرده دره۲۰ کیلومتر))

بلغان خود در دامنه ی کوه و ارتفاعات قرار دارد و شیب عمومی آن از طرف جویم به طرف خرده دره است. به طوری که در شمال بلغان در سالهای پربارش منطقه ای به صورت نمکزار و دریاچه ای از آب تا ماهها باقی می ماند.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

این روستا در موقعیت جغرافیایی ۵۳:۳۶'۱۱٫۰۰ «درجهٔ طول شرقی و ۲۸:۰۹'۰۴٫۷۶» درجهٔ عرض شمالی قرار گرفته‌است که با ۸ روستای بزرگ و پرجمعیت و تعدادی آبادی، مزارع تابع و مستقل است که با جاده‌ی آسفالت با همهٔ آن‌ها ارتباط مستقیم دارد.

بلغان در سال ۸۰ پرجمعیت‌ترین روستای منطقه بوده‌است. ارتفاعات غرب این روستا مرز فیزیکی آن را با کاریان مشخص می‌سازد. ارتفاعات قزل آلا در شمال شرقی بلغان و جنوب روستای چغان واقع است. کوه سیاه واقع در جنوب این روستا و نزدیک دشت مشک است.

بلغان خود در دامنهٔ کوه و ارتفاعات قرار دارد و شیب عمومی آن از طرف جویم به طرف خرده دره است. به طوری که در شمال بلغان در سال‌های پربارش منطقه‌ای به صورت نمکزار و دریاچه‌ای از آب تا ماه‌ها باقی می‌ماند.

مشاهیر بلغان[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب جغرافیای عمومی بخش جویم تألیف کرامت الله تقوی
  • تیم چغان باستان