چغان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چغان
تصویری از چغان
تصویری از چغان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانلارستان
بخشجویم
دهستانهرم
نام محلیچغو
نام‌های دیگرچغان باستان
نام‌های قدیمیچلقان چقان
مردم
جمعیت۱۶۳۰ نفر (سرشماری ۹۵)
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۸۱۵۸۳
پیش‌شمارهٔ تلفن٠٧١٥٢٥٧
وبگاه رسمیcahgan.ir

روستای چغان از روستاهای بخش جویم شهرستان لارستان در استان فارس در کنار روستای لاغران می‌باشد.

از لحاظ آب و هوایی خشک و از نظر محصولات کشاورزی فقط گندم و جو را به صورت دیم می‌کارند. روستای چغان از روستاهای بخش جویم شهرستان لارستان در استان فارس می‌باشد. از لحاظ آب و هوایی خشک و از نظر محصولات کشاورزی فقط گندم و جو را به صورت دیم می‌کارند. اکثر جوانان روستا برای کسب درآمد و امرار معاش به کشورهای حوزهٔ خلیج فارس مسافرت می‌کنند. مکان‌های تاریخی این روستا را می‌توان قلعه و دلو شمس‌آباد در ۵ کیلومتری چغان و کاروان‌سرای عباسی در دشت چغان نام برد. (از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد) چغان در جنوب استان فارس، و در بخش جويم لارستان روستای تاريخی خودنمایی مي‌كند كه نام چغان بر آن برای همه مردم لارستان نامی‌ست آشنا.

چغان: روستایی با تاريخ فراموش شده ... آبادی‌ای از دل تاريخ كه هنوز غبار ايام آن را استوار نگه داشته است ... .

بر اساس تعاريف و شواهد قدمت اين آبادی به دوران پیش از اسلام بر می‌گردد كه اين خود بر اعتبار تاريخی آن می‌افزايد.

اینجا خواهی نخواهی دنیایت کوچک می‌شود، تنها خودت هستی و آدم‌های اطرافت و يک دنيا آرامش حقيقی ...

آسمانِ شب، آنقدر صاف و پرستاره است که نمی‌شود شب‌ها چشم از آسمان گرفت. و هرچه بیشتر به آسمان نگاه می‌کنی، ستاره‌ها بیشتر می‌شوند ...

انگار شب که روستا می‌خوابد سکوت سهمگینی در فضا حاکم می‌شود. اینجا می‌توان معنی سکوت کرکننده را دقیقا درک کرد ...

بهار كه می‌آید زمين اين روستا نيز زيبا و هزار رنگ می‌شود ... طوري كه از اين همه زيبايي هر انسانی را به وجد می‌آورد هر شيفته‌ای را مست می‌کند ...

صميميت در اينجا موج مي‌زند ... عشق روان است ... دوستی‌ها بر قرار است و دنيای كوچک خوشبختی در آن ادامه دارد.

خلاصه بايد بگويم در اين بهشت زمينی زندگی معنی خودش را حفظ كرده‌است و در جريان است.

به قبرستان اين روستا كه می‌روی هم احساس می‌كنی هنوز زندگی برای مرده‌ها از جريان نيفتاده است و احساس می‌كنی بزرگ‌مردانی كه روزگاری اين آبادی را ساختند هنوز بر عابرانی كه از كنارشان بی‌تفاوت می‌گذرند لبخند می‌زنند.

سنگ‌های قدیمی و خاک گرفته‌ای که نوشته‌های روی خیلی‌هایشان مخدوش شده‌است. نام‌ها را که می‌خوانی، بعضی‌هایشان آنقدر توی خاطرات پدر و مادر تکرار شده که انگار صاحبش را کاملا می‌شناسی ...

من آنجا ایستاده‌ام و به تمام آن آدم‌هایی که آن زیر خوابیده‌اند فکر می‌کنم. آدم‌های خاطرات مادر. قصه‌های خوشمزهٔ پدر. آدم‌هایی که یک روز توی کوچه پس کوچه‌های این روستا که اکنون تقریبا خالی از سکنه است، زندگی کرده‌اند. و من، یکی از شاخه‌های همان نسل، چقدر غریبه‌ام آنجا و چقدر دورم از دنیای آن‌ها و دلخوشی های آن روزهایشان ...

و چقدر دارم فكر می‌كنم به اين كه این روزگار چند دور دیگر قرار است بزند و آدمی که قرار است یک روز بایستد بر سر آرامگاه من چقدر با من فرق خواهد داشت؟

(سينا رحيمی)

زبان اچمی زبانی‌ست که تقریباً اکثر مردم شهرستان‌های لارستان و خنج و گراش و اوز و بستک با این زبان صحبت می‌کنند و زبان رایج مردم روستای چغان نیز می‌باشد.

به خاطر اهمیت تاریخی این زبان و این که زبان مادری ما نیز می‌باشد لازم است که کمی بیشتر با ریشهٔ تاریخی این زبان آشنا شویم: اَچُمی از گویش‌های به جا مانده از زبان فارسی پهلوی، مربوط به دورهٔ ساسانیان و پیش از آن می‌باشد و یکی از هفت ریشهٔ اصلی زبان فارسی کنونی است.

بیشتر ساکنان جنوبی استان فارس و غرب هرمزگان شامل شهرستان‌های بستک، گراش، لارستان، خنج و روستای بلغان و قسمت‌هایی از بندرلنگه، گاوبندی (پارسیان)، بندر خمیر و ... به این گویش صحبت می‌نمایند.

  • چغان به دو دسته تقسیم شده‌است:

۱. محلهٔ بالا

۲. محلهٔ پایین

  • امکانات چغان شامل‌اند از:

۱. مدرسهٔ ابتدایی حاج عبدالرحمن تمیز

۲. ورزشگاه پرشیا آرنا

۳. مهدکودک

۴. پارک محلهٔ بالا

۵. پارک محلهٔ پایین

۶. بهداشت

  • مکان‌های دیدنی چغان شامل‌اند از:

۱. سنگ بزرگ

۲. آبشار تنگور

۳. گور آب

منابع[ویرایش]

تیم دلتا جی ار اس DELTA GRS