برهنگی

صفحه نیمه‌حفاظت‌شده
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ونوس شعر، نام اثری است از خولیو رومرو دِ تورس، نقاشِ نمادگرای اسپانیایی که در سال ۱۹۱۳ میلادی، خلق شد.
اثر، راکوئل ملر، خواننده و هنرپیشهٔ مشهور اسپانیایی را برهنه به‌تصویر کشیده‌است.

برهنگی حالتی است که شخص هیچگونه لباسی نپوشیده باشد یا به‌طور خاص اندام جنسی‌اش را نپوشانده باشد. برهنگی تحت تأثیر فرهنگها و مذاهب گوناگون در میان جوامع انسانی رواج دارد. پوشیدن لباس یکی از ویژگی‌های بارز انسانی است که از نیازهای کارکردی انسان مانند حفاظت در برابر اشیاء و سرما پس از دست دادن مو و مهاجرت به مناطق سردتر به وجود آمد.[۱]

تاریخ

پوشش در مصر باستان

تاریخچه برهنگی شامل نگرش اجتماعی به برهنگی در فرهنگ‌های مختلف در طول تاریخ است. زمانی که انسان‌ها شروع به لباس پوشیدن کردند مشخص نیست، هرچند شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که لباس پوشیدن احتمالاً در جامعه انسانی حدود ۷۲۰۰۰ سال پیش فراگیر شده باشد. [۲] برهنگی (یا تقریباً کامل برهنه، یا با پوشش قسمت‌های جزئی از بدن) به‌طور سنتی هنجار اجتماعی برای مردان و زنان در برخی از فرهنگ‌های شکارچی در هوای گرم بوده‌است و هنوز هم در میان بسیاری از مردم بومی رایج است. انسان شناسان بر این باورند که پوسته‌های حیوانی و پوشش گیاهی رفته رفته برای حفاظت از سرما، گرما و باران، به عنوان تن‌پوش استفاده شده‌اند، به ویژه در هنگام مهاجرت انسان به مکان‌هایی با آب و هوای جدید. هرچند پوشش ممکن است ابتدا برای مقاصد دیگری مانند سحر و جادو، زینت، اعتبار شخصیتی و امثال این‌ها اختراع شده باشد.

انواع برهنگی

برهنگی عمومی

عریان شدن در مکان‌های عمومی مانند ساحل برهنه‌گرایی یا خیابان را می‌گویند.

برهنگی خصوصی

ممکن است افراد در تنهایی، به‌طور کامل عریان شوند تا راحت‌تر باشند به هر دلیلی بعضی به دلیل لذت جنسی و بعضی به دلیل خوابیدن بهتر و…

برهنگی آیینی

در برخی از آئین‌ها مانند جین، مراسمی دارند که فرد باید در آن عریان شرکت کند.

برهنگی فرهنگی

زنی از قوم هیمبا در کشور نامیبیا. در این قبیله نمایان بودن سینه‌ها امری طبیعی به‌شمار می‌رود.

در برخی از فرهنگ‌ها برهنگی بخشی از عادات و سنن جامعه است. اکثراً در میان کشورهای جنوب آفریقا برهنگی پستان زنان مانند مردان، تابو محسوب نمی‌شود. عموماً در اسواتینی، جیمنوفوبیا کمتر دیده می‌شود.

استفاده از برهنگی

اسکن کامل بدن

اسکن اشعه ایکس بدن یک زن

این حالت در مکان‌های امنیتی توسط دستگاه و برای یافتن اشیاء پنهان صورت می‌گیرد.

برهنگی اجباری

در برخی مواقع برهنگی اجباری برای ایجاد شرمساری و تحقیر و در حین شکنجه و آزار و اذیت افراد انجام می‌گیرد. در زندان‌ها معمولاً قبل هنگام ورود زندانی جدید، زندانی مورد بازرسی بدنی برهنه قرار می‌گیرید که به نوعی برهنگی اجباری به حساب می‌آید.

نگارخانه

جستارهای وابسته

منابع

  1. Toups, M. A.; Kitchen, A; Light, J. E.; Reed, D. L. (2011). "Origin of clothing lice indicates early clothing use by anatomically modern humans in Africa". Molecular Biology and Evolution. 28 (1): 29–32. doi:10.1093/molbev/msq234. PMC 3002236. PMID 20823373.
  2. Arney 2003.

ویکی‌پدیا انگلیسی