آزادی سینه‌لختی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سینه‌آزادی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اعتراض گروهی از زنان برای رسیدن به حق آزادی سینه‌لختی زنان مثل مردان

آزادی سینه‌لختی (به انگلیسی: Topfreedom) یک جنبش سیاسی و فرهنگی است که هدفش تغییر قوانین به منظور اجازه دادن به زنان برای حضور به صورت بی‌بالاپوشی در اجتماع است به گونه‌ای مثل مردان که هر جا خواستند می‌توانند بدون پوشاندن سینه‌ها بروند. این جنبش یک فرم از برابری جنسیتی است. این جنبش به دنبال این است که قوانین را تغییر دهند تا حق زنان محدود نشود و از این به بعد برای همیشه بتوانند سینه‌هایشان را در مکان‌های عمومی باز کنند.

از اهداف این جنبش این است که به زنان اجازه بدهد تاپ‌لس حمام آفتاب بگیرند.

ایالات متحده آمریکا[ویرایش]

در ایالات متحده، ایالت‌ها قوانین اولیه‌ای برای اخلاق عمومی دارند. جنبش آزادی سینه‌لختی در چند نمونه ادعای موفقیت داشته‌است. در زمینه تشویق بعضی از ایالت‌ها برای تغییر قوانین ایالتی بر پایه تبعیض جنسیتی و تساوی جنسیتی با این استدلال که زن باید بتواند در هر جایی مرد آزاد است سینه‌اش را نشان دهد.

کالیفرنیا[ویرایش]

سان فرانسیسکو اجازه برهنگی عمومی سینه را به مؤنث‌ها می‌دهد؛ اگرچه لخت شدن عمومی از سال ۲۰۱۳ ممنوع شده‌است.[۱]

اروپا[ویرایش]

فرانسه[ویرایش]

در سال ۲۰۰۹ Les TumulTueuses یک اعتراض آزادی برهنگی سینه در پاریس به راه انداخت.[۲]

لهستان[ویرایش]

دو زن از شهر شچچین در دادگاه برای حق زنان برای آفتاب گرفتن تاپ‌لس در ساحل‌های عمومی پیروز شدند.[۳]

دانمارک[ویرایش]

در دانمارک حمام آفتاب گرفتن به صورت لخت (شامل لختی سینه‌ها) در ساحل‌ها قانونی است.

آسیا[ویرایش]

تایوان[ویرایش]

دختران برای حمایت از قانون نوک پستان آزاد آرا اسمارادوتیر (Adda Smaradottir) در فضای عمومی سایبر عکسهای تاپ‌لس خود را در فیسبوک آپلود کردند و از این راه به استانداردهای جامعه اعتراض کردند.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Wollan, Malia (November 20, 2012). "San Francisco Officials Approve a Ban on Public Nudity". The New York Times. Retrieved 2016-03-09.
  2. "Des féministes enlèvent le haut dans une piscine à Paris" [Feminists Remove their Tops in Paris Pool] (به فرانسوی). Le Nouvel Observateur. 7 May 2009.
  3. Magda Hartman (February 4, 2009). "Sąd: w Polsce wolno chodzić topless! (Court: you can go topless in Poland)". Polityka, Prawdy, Emocje (به لهستانی). Pardon. Archived from the original on 2 February 2011. Retrieved July 22, 2012.
  4. "Community Standards". Facebook. 2015. Retrieved April 25, 2015. Community Standards