بحث الگو:از میان خبرها/پیش‌نویس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


بعضی‌ها گمان می‌کنند باید کل خبر را اینجا بنویسند. اینجا برای تیتر است، آنی که بالای مقاله در روزنامه‌ها می‌نویسند. باید به لب مطلب اکتفا شود. --1234 (بحث) ‏۵ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۱۴:۴۰ (UTC)

لطفا تیترها را به یک جمله محدود کنید.--1234 (بحث) ‏۲۴ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۵:۱۸ (UTC)

مقیاس منسوخ ریشتر[ویرایش]

لطفاً در خبرهای زلزله از مقیاس منسوخ ریشتر استفاده نشود. خوب است که فرقی باشد بین دانشنامهٔ ویکی‌پدیا با خبرگزاری‌ها و وبگاه‌های خبری دست چندم. بنده بارها سعی کرده‌ام جلو استفاده از این مقیاس منسوخ را در دانشنامه بگیرم ولی هر بار با مقاومت مواجه شده‌ام. این یکی از آخرین مواردش بود که متأسفانه ظرف یک ساعت خنثی شد. امیدوارم حالا که یکی از وبگاه‌های خبری فارسی‌زبان [۱] نیز به این موضوع پرداخته‌است، به این نکته توجه بیشتری شود. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۰۷ (UTC)

سلام بر فور گرامی، همان‌طور که آنجا مخالفت کردم اینجا هم مخالفم، بله حق با شماست و باید در دانشنامه علمی رفتار کرد اما در نظر داشته باشید اینجا دانشنامه عمومی است و برای عموم باید آن چیزی که متداول است عنوان شود. ریشتر چیزی است که رواج بیشتری دارد و برای عموم شناخته شده‌است. --Behzad39 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۱۸ (UTC)
سلام. حتی اگر منبع استفاده نکرده باشد، و ما آن را اصطلاحاً «همین‌جوری» استفاده کرده باشیم؟ شاید هم چون در ذهن ما، مفهوم زلزله با واژهٔ ریشتر عجین شده باشد! ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۳۶ (UTC)
  • اصولاً چه نیازی به اشاره به شدت زلزله در خبر است؟ شاید اشاره به رویداد، مکان رویداد و تلفات کفایت کند، همانند دیگر سوانح--SunfyreT ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۶:۳۸ (UTC)
  • آرمان جان مگر می‌شود بگوییم زلزله آمده اما شدتش را نگوییم؟ فور عزیز آن که در منبع آمده یا نه بحثش جداست اما به نظرم رواج معیار اهمیت دارد. -- Behzad39 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۳۵ (UTC)
    رواج در منابع معتبر. خبرگزاری‌ها صرفاً دربارهٔ تعداد تلفات و میزان خسارات و . . . صلاحیت اظهار نظر دارند، نه دربارهٔ مشخصات فیزیکی زمین‌لرزه. در ضمن بزرگی زمین‌لرزه با شدت آن تفاوت دارد. ‏4nn1l2 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)
    اینجا دانشنامه است و رواج در بین عامه که چه بسا سواد لازم را نداشته باشند مبنا نیست خصوصا در یک مساله تخصصی. ذکر بزرگی زلزله لازم و رایج است. --1234 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۹:۵۴ (UTC)

درگذشت ها[ویرایش]

@Poya-P: سلام. درگذشت ها بخش جداگانه ای در پایین صفحه دارد و جز رهبران سیاسی، برای بقیه افراد به صورت خبر نمی آوریم و به ذکر نام اکتفا می کنیم و عکس هم کار نمی کنیم. مگر آنکه اجماع کاربران بر این باشد که ایشان ویژگی متمایزی دارد. --سید (بحث) ‏۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۸، ساعت ۱۹:۱۴ (UTC)