باتری لیتیم-یون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از باتری لیتیوم-یون)
پرش به: ناوبری، جستجو
باتری لیتیوم-یون برای استفاده در تلفن همراه

باتری لیتیوم-یون (به انگلیسی: Lithium-ion battery) (مخفف انگلیسی: Li-ion یا LIB) یک خانواده از باتری‌های قابل شارژ است که در آن در زمان تخلیه، یون‌های لیتیوم از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت و در هنگام شارژ شدن وارونه حرکت می‌کنند.

باتریهای لیتیم ـ یون بالاترین چگالی انرژی را فراهم می‌سازند، تقریباً دو برابر انرژی قابل دسترسی از باتریهای نیکل ـ کادمیم. آنها به دشارژ کامل نیاز ندارند و می‌توان از جریان بالاتری برای شارژ و دشارژ بدون آسیب به باتری استفاده کرد. در هنگام دشارژ افت پتانسیل کمی دارند، به دوره break-in نیاز ندارند و از مسئله حافظه باتری خبر ندارند. می‌توانید در هر زمانی یک باتری لیتیم ـ یون را بی آنکه روی کارایی باتری اثر بگذارد شارژ کنید، اما چون باتریهای لیتیم ـ یون معمولاً دارای طول عمر شارژ/دشارژ ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه هستند و اگر زود به زود و قبل از تخلیه، این باتری شارژ شود طول عمر باتری پایین می‌آید. همچنین در صورت ادامه شارژ پس از پر شدن، باتری آسیب دیده و از عمر آن کاسته می‌شود به همین دلیل برای شارژ آنها از مدارهای محافظ هوشمند استفاده می‌شود تا پس از پر شدن جریان شارژ قطع شود و باتری بیش از حد شارژ نشود. با آنکه بسیاری از سازندگان باتری‌های لیتیم ـ یون طول عمر باتری را تا سه سال ذکر می‌کنند، بعضی از مصرف کنندگان طول عمر تا ۱۸ ماه را گزارش کرده‌اند.

توضیح مهم در رابطه با باطری لیتیم - یون . ( جهت استفاده بهینه و عمر طولانی )

چون اکثر دستگاههای موجود دارای باطری از نوع لیتیم - یون هستند . توجه شما را به نحوه استفاده صحیح از این باطری جلب می نمایم.

  1. اکثر فروشنده های این قبیل دستگاهها توضیح مناسبی در رابطه با نحوه استفاده صحیح این نوع باطری نمیدهند و عموما توضیحات آنها مربوط به نگهداری از باطری های نیکل کادنیوم و نیکل ام اچ می باشد که روی موبایلها و لپتابهای قدیمی استفاده می شد و این گونه توضیحات فقط زبان به زبان چرخیده و به این فروشنده های بدون اطلاع رسیده .
  2. یکی از مهمترین نکات استفاده باطری لیتیوم - یون این است که هیچگاه نباید شارز آن از 3 درصد پایین تر بیاید و هر گاه به این مقدار رسید از دستگاه استفاده نکنید تا آن را به شارژر برسانید .
  3. هرگاه نیاز داشتید باطری را یه مدت طولانی نگهداری کنید شارز آن را بین 45 تا 55 در صد برسانید . این مقدار شارز مناسبترین مقدار جهت نگهداری باطری می باشد.
  4. هیچگاه قطب مثبت و منفی را اتصال کوتاه نکنید.
  5. اگر از دستگاههای پیشرفته مثل لپتاپ و یا موبایل استفاده می کنید همیشه نرم افزار اصلی دستگاه را بروز رسانی کنید و مطمئن باشید روشهای بهتر و جدیدتر در نحوه شارژ باطری روی نرم افزار های جدید اعمال می شود چون انرژی و باطری مهمترین قسمت دستگاه می باشد و شرکتها خیلی به آن توجه دارند.
  6. در دستگاههای کوچک مثل موبایل و ام پی تری پلیر هنگام شارژ . دستگاه را هر شب به یک صورت روی زمین قرار دهید تا مواد باطری با جاذبه زمین همیشه به یک صورت ته نشین نشود این مسئله باعث می شود بهترین عملکرد را از مواد باطری و مقدار شارز دهی بگیریم .

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • باتری لیتیم-یون