انواع مسابقات کشتی حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کشتی حرفه‌ای (به انگلیسی: Professional Wrestling) یک ورزش حرفه‌ای غیر رقابتی یا نوعی نمایش ورزشی است که نتیجه مسابقات آن توسط هیئت برگزاری از پیش تعیین می‌شود.[۱] در این رشته عناصری از کشتی کچ، مبارزه ساختگی و تئاتر به چشم می‌خورد. در کشتی حرفه‌ای فنون گلاویزی و ضربات مختلفی اجرا می‌شود که از انواع کشتی و روش‌های جنگی در سراسر دنیا برداشت شده‌اند.

انواع[ویرایش]

مسابقه بدون رد صلاحیت[ویرایش]

این مسابقه یکی از رایج‌ترین نوع مسابقات کشتی حرفه‌ای است که در آن استفاده از هر گونه وسیله مجاز است. همان‌طور که از نامش پیداست داور نمی‌تواند کشتی گیران را رد صلاحیت کند و برنده فقط با پین کردن یا تسلیم کردن مشخص می‌شود. نام‌های دیگر این مسابقه: مسابقه نو هولدز بارد، مسابقه نو دی کیو (نو دیسکالیفای). این نوع مسابقه در برخی دیگر از انواع مسابقه کشتی حرفه‌ای به عنوان یک قانون قرار گرفته است مثلاً در مسابقه جهنم درون یک قفس، یکی از قوانین بدون رد صلاحیت بودن است.

مسابقه آخرین فرد باقی‌مانده[ویرایش]

در مسابقه آخرین فرد باقی‌مانده (Last man standing) اگر کشتی‌گیری حریف خود را با انجام حرکتی بر زمین بکوبد و آن فرد تا شماره ده نتواند بلند شود، شکست خورده است. در این مسابقه پین کردن یا تسلیم شدن یا رد صلاحیت شدن ووجود ندارد و تنهاترین راه پیروزی شمردن تا ۱۰ می باشد.

مسابقه قفس فولادین[ویرایش]

پیروزی تیم DX بر تیم لگاسی در یک مسابقه قفس فولادین

مسابقه قفس فولادین یکی از مسابقات قدیمی WWE است که در قفسی بدون سقف که دور تا دور رینگ را می‌گیرد انجام می‌شود. راه‌های پیروزی در این مسابقه پین کردن، تسلیم کردن و فرار از قفس (به وسیله در یا از روی دیوار آن) می‌باشند.

مسابقه سه ایستگاه جهنم[ویرایش]

مسابقه سه ایستگاه جهنم یا three STAGES OF HELL Match یک نوع مسابقه است که در کمپانی WWE برگزار می‌شود. این مسابقه اولین بار در پی پر ویو بدون راه خروج سال ۲۰۰۱ بین تریپل اچ و استیو آستین برگزار شد. راه اتمام مسابقه، پیروزی در ۲ مسابقه از ۳ مسابقه پشت سر هم می‌باشد.

توضیحات بیش تر دربارهٔ این مسابقه:

اولین مسابقه ۳ ایستگاه جهنم بین استیو آستین و تریپل اچ برگزار شد و شامل ۳ مسابقه تک به تک، نبرد شبیه خیابانی و قفس فولادی بود. در آن مسابقه تریپل اج پیروز شد.

در این نوع مسابقه، ۳ مسابقه انجام می‌شود و کسی که در ۲ مسابقه پیروز شود، برنده است.

تریپل اچ با ۳ بار حضور، بیش‌ترین سابقه در مسابقه ۳ ایستگاه جهنم را دارد.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نام پی پر ویو نوع مسابقات و نام عنوان
۱ تریپل اچ (برنده) در مقابل استیو آستین بدون راه خروج ۲۰۰۱ مسابقات تک به تک - نبرد خیابانی - قفس فولادی
۲ کرت انگل (برنده) در مقابل کریس بنوا روز رأی ۲۰۰۱ مسابقات پیروزی فقط با پین - پیروزی فقط با تسلیم کردن - مسابقه نردبانی
۳ تریپل اچ (برنده) در مقابل شان مایکلز آرماگیدان ۲۰۰۳ مسابقات نبرد خیابانی - قفس فولادی - مسابقه نردبانی (سر کمربند قهرمانی سنگین وزن)
۴ رندی اورتون (برنده) در مقابل تریپل اچ ترساندن ۲۰۰۹ مسابقات تک به تک - مسابقه Falls Count Anywhere - مسابقه بِرانکار یا همان Stretcher (سر کمربند WWE)
۵ جان سینا (برنده) در مقابل رایبک انتقام ۲۰۱۳ مسابقات Lumberjack - میزها - مسابقه آمبولانس (سر کمربند WWE)

مسابقه آمبولانس[ویرایش]

مسابقه آمبولانس یا همان Ambulance match یکی از مسابقات WWE می‌باشد و راه پیروزی در آن انداختن حریف در آمبولانس است. جان سینا با ۲ پیروزی بیش‌ترین تعداد برد را دارد و در این نوع مسابقه هیچ‌گاه نباخته است. اولین مسابقه آمبولانس بین کین و شین مکماهون برگزار شده و با پیروزی کین به اتمام رسیده است.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نام پی پر ویو متن عنوان
۱ کین (برنده) در مقابل شین مکماهون سوایور سریس ۲۰۰۳ مسابقه تک به تک
۲ جان سینا (برنده) در مقابل کین اتاق حذف ۲۰۱۲ مسابقه تک به تک
۳ جان سینا (برنده) در مقابل رایبک انتقام ۲۰۱۳ قسمت سوم مسابقه ۳ ایستگاه جهنم سر کمربند WWE

مسابقه رینگ آتش[ویرایش]

مسابقه رینگ آتش یا همان Ring of Fire match، مسابقه‌ای است که در WWE برگزار می‌شود و در آن دور تا دور رینگ را آتش فرا می‌گیرد. راه‌های پیروزی در آن پین کردن یا تسلیم شدن است. تا قبل از سال ۲۰۱۳ نام این مسابقه جهنم یا همان Inferno بود و راه پیروزی در آن سوزاندن طرف مقابل بود. کین در همه این مسابقات شرکت کرده است.

لیست مسابقات[ویرایش]

شماره مسابقات نام رویداد - نوع مسابقه مدت زمان
۱ آندرتیکر (برنده) در مقابل کین (همراه با پول بیرر) آنفورگیون ۱۹۹۸ - مسابقه جهنم تک به تک ۱۵:۵۷
۲ آندرتیکر (همراه با پول بیرر) (برنده) در مقابل کین یکی از شوهای WWE RAW سال ۱۹۹۹ - مسابقه جهنم تک به تک ۰۶:۴۵
۳ تریپل اچ (برنده) در مقابل کین یکی از شوهای WWE SmackDown سال ۱۹۹۹ - مسابقه جهنم تک به تک ۳:۰۱
۴ کین (برنده) در مقابل ام وی پی آرماگیدان ۲۰۰۶ - مسابقه جهنم تک به تک ۰۸:۲۱
۵ بری وایت (همراه با لوک هارپر و اریک روون) (برنده) در مقابل کین سامر اسلم ۲۰۱۳ - مسابقه رینگ آتش تک به تک ۲:۴۹

مسابقه جهنم درون یک قفس (هل این ا سل)[ویرایش]

نوشتار اصلی: جهنم درون یک قفس

مسابقه جهنم درون یک قفس (هل این ا سل) یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می‌باشد که در قفسی بدون راه فرار انجام می‌شود.

راه‌های پیروزی در این مسابقه پین کردن و تسلیم کردن حریف می‌باشند. استفاده از هر وسیله در این مسابقه مجاز است و قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد.

آندرتیکر با ۱۲ بار حضور در این نوع مسابقه، رکورد دار بیش‌ترین حضور را دارد.

مسابقه اتاق حذف (المیشن چمبر)[ویرایش]

مسابقه المیشن چمبر یکی از مسابقات قدیمی WWE می‌باشد و اولین بار در سروایور سریز ۲۰۰۲ برگزار شده است و قدمت بیش تری نسبت به خود پی پر ویو المیشن چمبر دارد. مسابقه المیشن چمبر با حضور ۶ کشتی‌گیر انجام می‌شود. دو ستاره که مسابقه را آغاز می‌کنند و ۴ ستاره دیگر هر کدام در قفس‌های کوچکی واقع در قفس دایره شکل مرکزی زندانی شدند. هر پنج دقیقه یک بار یکی از چهار کشتی‌گیر داخل قفس‌های کوچک (به صورت تصادفی) آزاد و وارد مسابقه می‌شوند. این جریان تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که هر چهار کشتی‌گیر آزاد شوند و این بدان معناست یک مسابقه المیشن چمبر همیشه بیش از بیست دقیقه به طول می‌انجامد. مسابقه تا زمانی ادامه می‌یابد که کلیهٔ کشتی‌گیران این مسابقه از قفس حذف شوند که این امر با اجرای پین‌فال و تسلیم شدن چه داخل رینگ و چه روی بدنهٔ قفس آهنین امکان‌پذیر است (هرچند با شروع سال ۲۰۱۲، قانون پین و سابمیشن باید داخل رینگ انجام شوند). در این نوع مسابقه قانون رد صلاحین (DQ) وجود ندارد و کشتی‌گیران در استفاده از هر وسیله‌ای که از بیرون برسد مجاز هستند و شمارش خارج از رینگ هم در آن کاربردی ندارد. برندهٔ مسابقه آخرین کشتی‌گیر باقی‌مانده در رینگ می‌باشد درحالی که ۵ ستاره دیگر از اتاق حذف شده باشند.

مسابقه ۳۰ نفره رویال رامبل[ویرایش]

نوشتار اصلی: رویال رامبل

قوانین مسابقه: در این نوع بازی‌ها فاصلهٔ ورود نفر بعدی نسبت به نفر اول حدود ۱:۳۰ دقیقه می‌باشد. کشتی‌گیر حتماً باید آن کسی را که می‌خواهد خارج کند را از بالاترین طناب بیندازد. اگر کسی از پایین طناب‌ها خارج شد او هنوز به طور قانونی حذف نمی‌شود. دخالت کردن افراد دیگر در این مسابقه اشکالی ندارد و مسابقه بدون رد صلاحیت (DQ) می‌باشد و استفاده از وسایل بیرون رینگ نیز مشکلی ندارد. داوران باید بیرون رینگ بیاستند و متوجه خروج کشتی گیران بشوند. اگر کشتی گیران با یک پا یا بادستان بیرون بیفتند هنوز حذف نشده‌اند. کشتی‌گیری که بیرون افتاد باید هر چه سریع تر سالن را ترک کنند. کشتی‌گیری که اصلاً حذف نشده برنده مسابقه است.

  • برای توضیحات بیش تر و مشاهده نام برندگان این مسابقه به صفحه رویال رامبل مراجعه کنید.

مسابقه تی ال سی[ویرایش]

مسابقه میزها، نردبان‌ها و صندلی‌ها (تی‌ال‌سی) یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می‌باشد که در آن استفاده از ۳ وسیله میز و نردبان و صندلی مجاز است و با رد صلاحیت (DQ) به پایان نمی‌رسد.

راه‌های پیروزی در این مسابقه پین کردن و تسلیم کردن حریف (در صورتی که سر کمربند نباشد) یا از نردبان بالا رفتن و برداشتن کمربند می‌باشند. در این مسابقه قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد.

مسابقه مانی این د بنک[ویرایش]

نوشتار اصلی: مانی این د بنک

مسابقه مانی این د بنک یکی از مسابقات ویژه کمپانی WWE می‌باشد که در آن چمدانی را بالای رینگ قرار می‌دهند و کسی که از نردبان بالا برود و چمدان را بردارد برنده نامیده می‌شود.

راه پیروزی در این مسابقه بالا رفتن از نردبان و برداشتن چمدان می‌باشند. استفاده از هر وسیله در این مسابقه مجاز است و قانون رد صلاحیت (DQ) در این مسابقه وجود ندارد. صاحب چمدان می‌تواند در هر زمان که بخواهد قهرمان جهان را به مبارزه بطلبد.

از سال ۲۰۱۰ به بعد یک پی پر ویو به همین نام درست شد که هر سال برگزار می‌شود و مسابقه مانی این د بنک، مسابقه اصلی آن است. تا قبل از این، مسابقه مانی این د بنک در رستلمنیا برگزار می‌شد.

منابع[ویرایش]

  1. How Pro Wrestling Works How Stuff Work
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Professional wrestling match types»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ بهمن ۱۳۹۲).