شاون مایکلز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شان مایکلز)
پرش به: ناوبری، جستجو
شان مایکلز
شان مایکلز
لقب(ها)
Sean Mchaels
Shawn Michaels
The Heartbreak Kid (HBK)
The Showstopper Mr.Wrestlemania
قد معرفی‌شده ۱۸۵ سانتی‌متر
وزن معرفی‌شده ۱۰۲ کیلوگرم
زادروز ۲۲ ژوئیهٔ ۱۹۶۵(۱۹۶۵-07-۲۲) ‏(۵۲ سال)
آریزونا
محل زندگی سن آنتونیو[۱]
معرفی‌شده از سن آنتونیو
مربی(ها) خوزه لوتاریو
آغاز به کار اکتبر ۱۶, ۱۹۸۴
بازنشستگی مارس ۲۸, ۲۰۱۰

مایکل شاون هیکنباتم (به انگلیسی: Michael Shawn Hickenbottom; زادهٔ ۲۲ ژوئیه ۱۹۶۵)، یکی از کشتی‌گیران آمریکایی است که با نام شاون مایکلز (به انگلیسی: Shawn Michaels) مشهور هست و در سال ۲۰۱۰ بازنشسته شد. مایکلز فعالیت کشتی خود را از سال ۱۹۸۸ در مید سوث رسلینگ آغاز کرد سپس به‌ای دابلیو ای رفت و در آن تگ تیمی را به همراه مارتی جنتی به نام (د میدنایت راکرز) ساخت و این دو موفق شدن قهرمان ای دبلیو ای تگ تیم بشوند. چندی بعد مایکلز به ورلد رستلینگ فدریشن رفت. مایکلز در سال ۱۹۹۶ به همراه تریپل اچ تگ تیمی را به نام دی جنریشن اکس ساخت و این دو به همراه چاینا با هم حضور داشتند و چندی بعد از هم جدا شدند. مایکلز در رستلمنیا ۱۴ دچار مصدومیت شد و برای دو سال از میادین دور بود تا این که در سال ۲۰۰۲ در سامر اسلم بازگشت و با تریپل اچ درگیر شد. در سال ۲۰۰۶ هم مایکلز به همراه تریپل اچ تیم دی جنریشن اکس رو مجدداً بازسازی کردند. مایکلز تا کنون ۴ بار ورلد چمپیون شده که سه بار آن دابلیو دابلیو اف چمپیون بوده و یک بار آن ورلد هوی ویت چمپیون بود. مایکلز در سال ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ دوبار پیاپی برندهٔ رویال رامبل شد و همیچنین اولین گرند مستر چمپیون بود.

زندگی[ویرایش]

مایکلز در خانواده‌ای به دنیا آمد که قبل از وی چهار فرزند به نام‌های "رندی و اسکات و شری" بودند. خانوادهٔ وی در انگلستان بودند اما مایکلز در سن آنتونیو تگزاس رشد پیدا کرد. مایکلز از بچگی از اسم مایکل که در اسم وی بود خوشش نمیاد به همین دلیل دوستان و آشنایان وی را به نام شاون صدا می‌زدند>[۲] شاون کار خود را از شش سالگی در یک تیم فوتبال آغاز کرد و در دبیرستان رندالف حضور داشت. بعد از گذارندن دبیرستان به دانشگاه ایالت تگزاس جنوبی رفت و در آنجا مشغول خواندن و بعد از آن به دنیای رستلینگ آمد[۳]

کشتی حرفه‌ای و دوران ورزشی در WWE[ویرایش]

شروع کشتی[ویرایش]

مایکلز و جٍنتی، گروه راکرز

مایکلز کار خود را با تمریناتی که کشتی‌گیر مکزیکی خوزه لوتاریو بهش می‌داد شروع به آماده‌سازی شد و نام خود را نیز به نام "شاون مایکلز" به هنگام حضور در رینگ نامید. مایکلز ابتدا به (لیگ مید سوث رسلینگ و تگزاس آل استار رسلینگ) رفت و هنگامی که در لیگ تگزاس آل استار رستلینگ بود به همراه نیک کنیسکی قهرمان آمریکن برید تگ تیم شد نیک چندی بعد نام خود را به پل دیاموند تغییر داد و مایکلز باز هم با وی قهرمان شد چندی بعد نیز به همراه مارتی جنتی تگ تیمی را به وجود آورد و قهرمان سنترال استید چمپیون شد.[۴] مایکلز در بیست سالگی به‌ای دابلیو ایرفت و دوباره با مارتی جنتی تگ تیم شد و به همراه وی تیم "میدنایت راکرز" رو به وجود آورد و موفق شد قهرمان ورلد تگ تیم چمپیون بشه و این پیروزی رو با شکست داگ سامرز و بودی روز بدست آورد در سال ۱۹۸۷ تیم راکرز به ورلد رستلینگ فدریشن دعوت شد و کار خود را در این تیم شروع کرد

گروه DX[ویرایش]

The NEW D-Generation X 1998-2000[ویرایش]

در سی ام مارچ ۱۹۹۸ تریپل ایچ اعضای جدید گروه "دی جنریشن اکس" را معرفی نمود:

اکس پاک - بیلی گان - رودداگ

این بار اعضای گروه به پنج نفر رسید. تریپل ایچ و چاینا در راس این گروه بودند. این گروه تا سال ۲۰۰۰ پا بر جا بود. در این مدت آل اسنو و توری هم برای مدتی به این گروه وارد شدند. عملکرد این گروه خوشایند نبود و باخت‌های زیادی در پرونده انها دیده می‌شد. در این مدت اعضای گروه دی ایکس مشکلات زیادی با هم پیدا می‌کردند. به طوری که چند بار شاهد این بودیم که اعضای آن در بعضی هفته‌ها با هم مسابقه داشتند. به طور مثال در رسلمنیا ۱۵ در سال ۱۹۹۹ در حین مسابقه اکس پاک و شین مک مهن، تریپل ایچ و چاینا وارد جریان مسابقه می‌شوند و باعث شکست ایکس پاک می‌شوند. اما کین نقش مقابل تریپل ایچ در آن زمان وارد می‌شود و کمک حال ایکس پاک می‌شود. کین و ایکس پاک تا اوایل اکتبر ۱۹۹۹ با هم تگ بودند که بین انها هم اختلافاتی پیش آمد که تا رسلمنیا ۲۰۰۰ استوری لاین این دو ادامه دار بود. رود داگ در سال ۲۰۰۰ از WWF اخراج شد و همین امر باعث متلاشی شدن گروه "دی جنریشن اکس" شد.

در اگست سال ۲۰۰۲ قرار شد که باز گروه دی جنریشن ایکس توسط تریپل ایچ و شاون مایکلز تشکیل شود که در همان ابتدای کار تریپل ایچ با زدن پدیگری به شاون مایکلز مانع تشکیل مجدد گروه شد و همین امر باعث شد تا آنها در سامراسلم سال ۲۰۰۲ مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

D-Generation-X Original Is Back! ۲۰۰۶-۲۰۰۷[ویرایش]

شاون مایکلز و تریپل اچ، گروه دی اکس، سال ۲۰۰۶

در دوازدهم جون سال ۲۰۰۶ در راء:

وینس مک مهن برای تریپل ایچ یک مسابقهٔ هندی کپ مچ ترتیب داده بود و تریپل ایچ باید به تنهایی به مصاف گروه Spirit Squad می‌رفت. در اواخر مسابقه وینس کنار درب ورودی نظاره گر مسابقه بود و از نیچ یکی از اعضای گروه Spirit Squad می‌خواهد که وارد شود، اما او توسط شاون مایکلز به داخل پرتاب می‌شود و مایکلز وارد رینگ می‌شود و به همراه تریپل ایچ تمام حاضرین در رینگ را می‌زنند و در آخر هم علامت Suck it را به سمت وینس مک مهن می‌زنند، به این ترتیب گروه "دی جنریشن اکس" بار دیگر تشکیل شد.

عملکرد این گروه بسیار عالی بود، رقیبان اصلی آنها طی سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ وینس و شین مک مهن و گروه "ریتد ار کی او " بودند. صحنه‌های جالب و به یاد ماندنی از خود در سال ۲۰۰۶ به جا گذاشتند. به طوری که چهل روز بعد از مصدومیت تریپل ایچ در نیو یرز روولوشن سال ۲۰۰۷ کمپانی هوم ویدیو The NEW and Imporved DX را ریلیز نمود که فروش بالایی هم داشت. محبوبیت این گروه به قدری است که WWESHOP.com سالهاست که محصولاتی زیادی با طرح دی ایکس وارد شاپ نموده. اما بعد از مصدومیت تریپل ایچ، شاون مایکلز با نام دی ایکس سه مسابقه داد که در یکی از آنها توانسته بود Rated RKO را در یک مسابقهٔ هندی کپ مچ شکست دهد.

D-Generation X for One Night[ویرایش]

تریپل ایچ در سامراسلم سال ۲۰۰۷ به WWE بازگشت، اما قبل از آن رندی اورتن در جاجمن دی ۲۰۰۷ شاون مایکلز را مصدوم کرده بود و این امور باعث شد که بعد از بازگشت تریپل ایچ دیگر شاهد گروه دی جنریشن ایکس نباشیم. اما این گروه برای پنج بار دیگر (با عنوان تنها برای یک شب) تشکیل شد که به ترتیب زیر بود:

2007.11.05 - Triple H & Shawn Michaels def WWE Champion Randy Orton & Umaga On Raw

2007.11.05 - Triple H & Shawn Michaels def WWE Champion Randy Orton & Umaga On Raw

2007.12.24 - Triple H & Shawn Michaels def Mr. Kennedy & Umaga in iRAQ

2008.01.28 - Triple H & Shawn Michaels def Umaga & Gene Snitsky On Raw

2008.09.29 - Triple H & Shawn Michaels def World Champion Chris Jericho & Lance Cade On Raw

2008.11.03 - Triple H & Shawn Michaels def John Morrison & Miz On Raw

اما در سال ۲۰۰۹ تریپل اچ و شاون مایکلز دوباره گروه پرطرفدار و فوق‌العاده دی ایکس را تشکیل دادند و توانستند مسابقات بسیار زیبا و مهیجی را برگزار کنند و در پی پی وی سامراسلم ۲۰۰۹ توانستند گروه لگیسی را شکست دهند. همچنین توانستند در همان سال قهرمان کمربند یونیفاید تگ تیم بشوند. با خداحافظی شاون مایکلز برای همیشه گروه دی ایکس منحل گردید.

پایان کار در WWE (سال ۲۰۱۰)[ویرایش]

شان مایکلز در رستلمنیا ۲۵ در یک مسابقه تک به تک به آندرتیکر شکست خورده بود. در پی پر ویو اتاق حذف ۲۰۱۰، در حین مسابقه اتاق حذف که در آن می‌باید آندرتیکر از کمربند قهرمانی سنگین وزن خود دفاع کند، ناگاهن مایکلز از زیر رینگ وارد قفس شد و به آندرتیکر حرکت پایانی اش را زد و بدین ترتیب آندرتیکر کمربند خود را باخت. مایکلز اصرار بر انجام یک مسابقه مجدد با آندرتیکر در رستلمنیا داشت و قرار بر این شد که از آن جایی که تا آن زمان آندرتیکر در رستلمنیا شکست نخورده بود و رکورد ۱۷ پیروزی و صفر باخت را داشت، در رستلمنیا ۲۶ یک مسابقه تک به تک بدون رد صلاحیت بین آندرتیکر و شان مایکلز برگزار شود و اگر آندرتیکر شکست خورد، رکورد او و اگر مایکلز شکست خورد، دوران ورزشی او در WWE به پایان برسد. در آن مسابقه آندرتیکر پس از انجام حرکت سنگ قبر کوب پیروز شد و به رکورد ۱۸ برد و صفر باخت رسید و این جا شان مایکلز بازنشسته شد. پس از مسابقه آندرتیکر و شان مایکلز با هم دست دادند. شان مایکلز در سال ۲۰۱۱ به تالار شهرت دبلیو دبلیو ای پیوست. دررستلمنیا ۲۰۱۵ در مسابقه بین استیگ و هانتر ،به نفع تریپل در بازی مداخله کرد. بار دیگر اعضای قدیمی دی اکس در رستلمنیا ۲۰۱۵ دور هم جمع شدند و لحظات جالبی را از خود به نمایش گذاشتن.شان مایکلز در رسلمنیا 32 بعد از باخت باخت گروه نیو دی به گروه لیگ آف نیشنز وسط رجز خوانی های بد نیوز برت وارد شد و به کمک استون کلد استیو استین و میک فولی تمام اغضای لیگ آف نیشنز را زدند.

زندگی خصوصی[ویرایش]

در مدتی که هیکنباتم بزرگ می‌شد هیچکس به او "مایکل" نمی‌گفت. چون او از این اسم متنفر بود. بنابراین تمام خانواده و دوستان او را "شاون" صدا می‌کردند. در اصل او همیشه شاون بوده. در مدتی که پدرش در ارتش بود او به خارج از خانه زیاد رفت‌وآمد می‌کرد. او در شرح زندگی اش گفته که چطور در اولین روز مدرسهٔ جدیدش وحشت کرده بود؛ هنگامی که معلم می‌خواست از روی فهرست اسم‌ها نام فامیل او یعنی (هیکنباتم) را بخواند، و در حالی که از خنده به نفس نفس افتاده بود او را بیرون کشید و به خاطر صدای غیرعادی تلفظ اسم فامیلش او را دست انداخته بود.

در سال ۱۹۹۶ هیکنباتم با ژستی نه کاملاً برهنه عکس جلد مجلهٔ پلی گرل شد. این چیزی نبود تا وقتی که فهمید بیش تر خواننده‌های این مجله همجنس خودش هستند و توسط کشتی‌گیرهای دیگر مسخره می شده.

ازدواج شاون با همسر اولش ترسا لین وود (به انگلیسی: Theresa Lynn Wood) بسیار کوتاه بود و به طلاق ختم شد. ولی طلاق کاملاً دوستانه و با موافقت هر دو طرف انجام گرفت. او حال با بازیکن سابق دبلیو سی دبلیو (WCW)، ربکا کورچی (به انگلیسی: Rebecca Curci) ازدواج کرده است. آنها ۳۱ مارس ۱۹۹۹ در کلیسای کوچک گریسلند در (نوادا، لاسوگاس) ازدواج کردند. عروسی بسیار کوچکی بود و با تشریفات بسیار کم که تنها اشخاصی که به عروسی دعوت شده بودند، مایکلز و کورچی بودند به همراه یک الویس تقلیدی و یک کشیش. آنها دو فرزند دارند. یک پسر به نام به کمرون کید (به انگلیسی: Cameron Kade)، که در ۵ ژانویه ۲۰۰۰ به دنیا آمد و یک دختر به نام (به انگلیسی: Cheyenne Michelle) که متولد ۱۹ آگوست ۲۰۰۴ است.

  • خالکوبی‌ها:

شاون مایکلز چندین خالکوبی دارد. خالکوبی یک قلب را بر بازویش دارد با شمشیری که درون آن فرو رفته و ماری که به شکل (S) دور آن پیچیده است. او روی انگشت ازدواجش یک خالکوبی (R) شکل دارد که اول اسم همسرش ربکا (Rebecca) است. بر مچ دست چپش یک دستبند خالکوبی کرده که از حروف (CAMERON) تشکیل شده، برای پسرش. روی پای راستش تصویری از تگزاس و روی پای دیگرش تصویری از همسرش را خالکوبی کرده. و در نهایت عکس کوچکی از قلب شکسته با حروف (HBK) بالای آن، سمت راست باسنش خالکوبی کرده است.

منابع[ویرایش]

  1. Nanda, Jay (2009-06-03). "It's always Sunny when the original diva's around". San Antonio Express-News: 09T. [Tammy] Sytch has gone on record via YouTube detailing a 'nine-month' courtship in the 1990s with San Antonio native and World Wrestling Entertainment superstar Shawn Michaels 
  2. Milner, John; Jason Clevett (2005-03-12). "Slam! Sports biography". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. Retrieved 2007-07-10. 
  3. "Shawn Michaels' WWE Hall of Fame Profile". WWE. Retrieved 2011-03-31. 
  4. Roopansingh, Jaya. "Shawn Michaels, still the show-stopper". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. Retrieved 2008-03-29.