انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسان بدون مرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

انجمن بین‌المللی جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists Without Borders SSF) تأسیس شده در مادرید درسال ۲۰۰۱، یک سازمان غیردولتی است که در پی توسعه یک جامعه‌شناسی جهان نگر می‌باشد و فعالیت‌هایش در زیر عنوان جامعه‌شناسی عمومی صورت می‌گیرد. این انجمن دارای نمایندگی‌هایی در [برزیل]SSF-Brazil، شیلی [۱]، ایتالیا [۲] اسپانیا [۳] و آمریکا [۴] و اخیراً در ایران [۵] و کانادا [۶] است. بخش‌های اسپانیایی و آمریکایی دارای اعضای بین‌المللی هستند. هر یک از نمایندگی‌ها دارای نشست‌های منظم بوده و در کنفرانس‌های ملی نیز مشارکت می‌کنند. همچنین این انجمن دارای نشریه مؤثری در انتشارات بریل می‌باشد. نشریه بین‌المللی این سازمان نیز بنام [خبرنامه][۷] به زبان انگلیسی است.

هدف آموزشی این انجمن توسعه یک امکان آموزش جامعه شناختی دریک منظرجهانی است. تصویر [معرفت شناختی]شناخت شناسی این انجمن نیزعبارت از حقوق بشر و محصولات جمعی (شامل منابع طبیعی پایدار و دمکراسی مشارکتی) است که هردو بعد دارای مفهوم مشترکی هستند.

این انجمن بعنوان ترکیبی از جامعه شناسان درپی توسعه [حقوق بشر]حقوق بشراز طریق کار در اجتماعات، جوامع، مراکز کار و دیگر نهادهای اجتماعی است. این جامعه شناسان به تعقیب حقوق مربوط به اشتغال، تأمین اجتماعی، آموزش، مسکن، امنیت غذایی، خدمات بهداشتی، فرهنگی، نژادی و دینی و یک ترجیح هویتی و جنسی هستند. حقوق بشر درعین حال شامل برابری جنسیتی و این اصل است که گروه‌های آسیب‌پذیر شامل کودکان، سالخوردگان، ناتوانان، اقلیت‌های نژادی و قومی تحت ستم، مهاجران و مردم بومی نیازمند حمایت‌های خاص هستند. این اصول برگرفته از [منشور جهانی حقوق بشر]اعلامیه جهانی حقوق بشر (۱۹۴۸) می‌باشد که «شان جدایی ناپذیر» و «حقوق برابر همه اعضای خانواده انسانی» را در پیمان نامه‌های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل و منشور فرهنگ، به رسمیت می‌شناسد.

حقوق بشر با توسعه و حمایت ار محصولات مشترک (جمعی)، شامل محیط زیست پایدار، حکومت و قوانین شفاف، منابع طبیعی، تورهای اطلاع‌رسانی و اینترنتی، تجارت مشروع، حاکمیت غذا (حقوق کشاورزان و ماهیگیران برای مدیریت منابع خود) و دمکراسی مشارکتی محقق می‌شود. درواقع حقوق بشر خود از محصولات مشترک محسوب می‌شود زیرا آنها همه شمول و غیرقابل تقسیم هستند.

چاچوب این سازمان آرمانشهرگونه‌است و جامعه شناسان بدون مرز دارای براین باوراست که این رویکرد در جهان پرازبحران ما نظیر جنگ، نزاعهای شهری، منابع طبیعی کاهنده، بیماری‌های واگیردار و شکاف‌های روبه رشداقتصادی بین جنوب وشمال درجهان، ضروری است. آنچه که این نگرش خوش‌بینانه را ایجاد کرده و سبب تأکید جامعه شناسان بدون مرز می‌شود این است که در سراسر جهان همبستگی و وابستگی متقابلی وجود دارد و بیشتر از قابلیت‌ها و منابع غنی مردم عادی بهره می‌گیرد تااز دولت‌های ملی.


بخش ایران: بخش ایرانی انجمن جامعه شناسان بدون مرز (SSF-Iran) از سال ۲۰۰۷ تأسیس و تاکنون فعالیت‌های مختلفی را سامان داده است. آدرس اینترنتی این انجمن [ اینجا][۸] دارای منابع متعدد فارسی و انگلیسی است که در دسترس اعضا و علاقه‌مندان است. صفحه [گپ سرای][۹] جامعه شناختی نیز اخیراً برای توسعه مباحث درون گروهی فعال شده است.


پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]