انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسان بدون مرز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انجمن بین‌المللی جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists Without Borders SSF) تأسیس شده در مادرید در سال ۲۰۰۱، یک سازمان غیردولتی است که در پی توسعه یک جامعه‌شناسی جهان نگر می‌باشد و فعالیت‌هایش در زیر عنوان جامعه‌شناسی عمومی صورت می‌گیرد. این انجمن دارای نمایندگی‌هایی در [برزیل]SSF-Brazil، شیلی [۱]، ایتالیا [۲] اسپانیا [۳] و آمریکا [۴] و اخیراً در ایران [۵] و کانادا [۶] است. بخش‌های اسپانیایی و آمریکایی دارای اعضای بین‌المللی هستند. هر یک از نمایندگی‌ها دارای نشست‌های منظم بوده و در کنفرانس‌های ملی نیز مشارکت می‌کنند. همچنین این انجمن دارای نشریه مؤثری در انتشارات بریل می‌باشد. نشریه بین‌المللی این سازمان نیز بنام [خبرنامه][۷] به زبان انگلیسی است.

هدف آموزشی این انجمن توسعه یک امکان آموزش جامعه شناختی دریک منظرجهانی است. تصویر [معرفت شناختی]شناخت شناسی این انجمن نیزعبارت از حقوق بشر و محصولات جمعی (شامل منابع طبیعی پایدار و دمکراسی مشارکتی) است که هردو بعد دارای مفهوم مشترکی هستند.

این انجمن به عنوان ترکیبی از جامعه شناسان در پی توسعه [حقوق بشر]حقوق بشراز طریق کار در اجتماعات، جوامع، مراکز کار و دیگر نهادهای اجتماعی است. این جامعه شناسان به تعقیب حقوق مربوط به اشتغال، تأمین اجتماعی، آموزش، مسکن، امنیت غذایی، خدمات بهداشتی، فرهنگی، نژادی و دینی و یک ترجیح هویتی و جنسی هستند. حقوق بشر در عین حال شامل برابری جنسیتی و این اصل است که گروه‌های آسیب‌پذیر شامل کودکان، سالخوردگان، ناتوانان، اقلیت‌های نژادی و قومی تحت ستم، مهاجران و مردم بومی نیازمند حمایت‌های خاص هستند. این اصول برگرفته از [منشور جهانی حقوق بشر]اعلامیه جهانی حقوق بشر (۱۹۴۸) می‌باشد که «شان جدایی ناپذیر» و «حقوق برابر همه اعضای خانواده انسانی» را در پیمان نامه‌های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل و منشور فرهنگ، به رسمیت می‌شناسد.

حقوق بشر با توسعه و حمایت ار محصولات مشترک (جمعی)، شامل محیط زیست پایدار، حکومت و قوانین شفاف، منابع طبیعی، تورهای اطلاع‌رسانی و اینترنتی، تجارت مشروع، حاکمیت غذا (حقوق کشاورزان و ماهیگیران برای مدیریت منابع خود) و دمکراسی مشارکتی محقق می‌شود. در واقع حقوق بشر خود از محصولات مشترک محسوب می‌شود زیرا آن‌ها همه شمول و غیرقابل تقسیم هستند.

چاچوب این سازمان آرمانشهرگونه‌است و جامعه شناسان بدون مرز دارای براین باوراست که این رویکرد در جهان پرازبحران ما نظیر جنگ، نزاعهای شهری، منابع طبیعی کاهنده، بیماری‌های واگیردار و شکاف‌های روبه رشداقتصادی بین جنوب وشمال درجهان، ضروری است. آنچه که این نگرش خوش‌بینانه را ایجاد کرده و سبب تأکید جامعه شناسان بدون مرز می‌شود این است که در سراسر جهان همبستگی و وابستگی متقابلی وجود دارد و بیشتر از قابلیت‌ها و منابع غنی مردم عادی بهره می‌گیرد تااز دولت‌های ملی.


بخش ایران: بخش ایرانی انجمن جامعه شناسان بدون مرز (SSF-Iran) از سال ۲۰۰۷ تأسیس و تاکنون فعالیت‌های مختلفی را سامان داده است. آدرس اینترنتی این انجمن [ اینجا][۸] دارای منابع متعدد فارسی و انگلیسی است که در دسترس اعضا و علاقه‌مندان است. صفحه [گپ سرای][۹] جامعه شناختی نیز اخیراً برای توسعه مباحث درون گروهی فعال شده‌است.


پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]