عباس زندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عباس زندی
Abbas Zandi.jpg
اطلاعات شخصی
زادهٔ۱۳۱۰
محله سنگلج تهران
درگذشتهدرگذشته ۸ آبان ۱۳۹۶

عباس زندی (زادهٔ ۱۳۱۰ - درگذشته ۸ آبان ۱۳۹۶) کشتی‌گیر و مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد ایران بود.

عباس زندی مردی از نسل اول کشتی آزاد ایران است؛ نسلی که از گود زورخانه گام به روی تشک گذاشتند تا قوانین کشتی مدرن و رقابتی را بیاموزند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

عباس زندی دارنده بازوبند پهلوانی ایران طی چهار دوره مختلف بود. او رکوردهای جالبی به جا گذاشت. از جمله اینکه در سن ۱۸ سالگی به المپیک رفت، در ۱۹ سالگی جوان‌ترین پهلوان کشور شد و در ۳۲ سالگی هم با حمایت تختی و رضایت بلور، به سرمربیگری تیم ملی رسید. تا قبل از پیوستن تختی به جبهه ملی، این دو رفاقت صمیمانه‌ای داشتند. در سال‌های قهرمانی، با تختی وزن‌هایشان را جابه‌جا می‌کردند که تیم ملی ایران از وجود هر دو استفاده کند.

پهلوان زندی که به درجه سرهنگی هم رسید، در المپیک‌ها بداقبال بود؛ سه دوره کشتی گرفت و بی مدال ماند اما دو دوره هم به عنوان سرمربی، تیم ملی را هدایت کرد.

وقتی هواپیمای حامل علیرضا پهلوی سقوط کرد، شاه چنان اعتمادی به زندی ۲۴ ساله داشت که جزو نخستین گروه تجسس به ارتفاعات مازندران اعزام شد.

وی در دوم مهر ۱۳۹۶ در بیمارستان بستری شد و در صبح روز ۸ آبان ۱۳۹۶ در ۸۷ سالگی درگذشت و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

بازی‌های المپیک[ویرایش]

المپیک ۱۹۴۸[ویرایش]

عباس زندی که برای اولین بار در ۱۸ سالگی در بازی‌های المپیک تابستانی شرکت می‌کرد، در مرحله اول ادواردو استرادا مکزیکی را ضربه فنی کرد، در مرحله دوم برابر یاشار دوغو ترک ضربه فنی شد، در مرحله سوم نیز در برابر ژان-بتیست لوکلر فرانسوی سه بر صفر شکست خورد و از مسابقات حذف شد.

المپیک ۱۹۵۲[ویرایش]

وی در مسابقات کشتی بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۲ در مرحله اول با قرعه استراحت روبه‌رو شد، در مرحله دوم سه بر صفر کوین کوته استرالیایی را برد، در مرحله سوم نیز برابر پاوو سپونن فنلاندی با همین نتیجه پیروز شد اما در مرحله چهارم مقابل ویکینگ پالم سوئدی دو بر یک شکست خورد و به مقام پنجم رسید.

المپیک ۱۹۵۶[ویرایش]

زندی در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۵۲ در مرحله اول با نتیجه سه بر صفر برابر کازو کاتسوراموتو ژاپنی پیروز شد، در مرحله دوم با قرعه استراحت روبه‌رو شد، در مرحله سوم برابر ایسمت آتلی ترک سه بر صفر شکست خورد و در مرحله چهارم نیز برابر دن هاج آمریکایی ضربه فنی شد و از مسابقات حذف شد.

عناوین[ویرایش]

بازیکن[ویرایش]

 • مقام اول قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۴ توکیو در وزن ۷۹ کیلو؛ بالاتر از عصمت آتلی ترک و کازو کاتسوراموتو ژاپنی
 • مقام اول بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو در دستهٔ +۸۷ کیلو؛ بالاتر از نظیر پاکستانی و میتسوهیرو ژاپنی
 • مقام چهارم قهرمانی کشتی جهان ۱۹۵۱ هلسینکی در وزن ۸۷ کیلو؛ پس از یاشار دوغو ترک، ویکینگ پالم سوئدی و ماکس لیشتر آلمانی
 • مقام پنجم المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی در وزن ۸۷ کیلو؛ پس از ویکینگ پالم، هنری ویتنبرگ آمریکایی، عادل آتان ترک و آگوست انگلاس از شوروی با دو پیروزی (۳–۰ بر کوین کوته استرالیائی و ۳–۰ بر پاوو سپونن فنلاندی) و یک باخت (۲–۱ از ویکینگ پالم سوئدی)
 • حذف با یک پیروزی (ضربه فنی بر ادواردو استرادا از مکزیک) و دو باخت (ضربه فنی از یاشار دوغو از ترکیه و ۳–۰ از ژان باپتیسته لکلرچ فرانسوی) در المپیک ۱۹۴۸ لندن در وزن ۷۳ کیلو
 • حذف با یک پیروزی (۳–۰ بر کازو کاتسوراموتو از ژاپن) و دو باخت (۳–۰ از عصمت آتلی از ترکیه و ضربه فنی در دقیقه ۱۳:۱۵ از دانیل هاج آمریکایی) در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن در وزن ۷۹ کیلو

مربی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • «پهلوان عباس زندی درگذشت». رادیو فردا. ۸ آبان ۱۳۹۶. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷.
 • مدال‌آوران ایران در بازی‌های آسیایی وبگاه فدراسیون کشتی ایران
 • مدال‌آوران ایران در مسابقات جهانی وبگاه فدراسیون کشتی ایران
 • Abbas Zandi Sports Reference
 • https://www.radiofarda.com/a/iran_wrestling_abbas_zandi_passed_away/28823829.html. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 • «پهلوان نامی تا خانه ابدی تشییع شد». دریافت‌شده در ۶ نوامبر ۲۰۱۷.