المپیاد کامپیوتر در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

المپیاد کامپیوتر در ایران از سال ۱۳۶۹ و توسط باشگاه دانش‌پژوهان جوان برگزار می‌شود. این المپیاد هر ساله بین دانش‌آموزان دبیرستانی برگزار می‌گردد و برگزیدگان نهایی به عنوان نماینده ایران به المپیاد جهانی کامپیوتر اعزام می‌شوند.

شیوهٔ برگزاری[ویرایش]

این المپیاد در حال حاضر طی سه مرحله برگزار می‌شود.

مرحلهٔ اول[ویرایش]

یک آزمون ۵ گزینه‌ای است و معمولاً ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر برتر این آزمون برای آزمون مرحلهٔ دوم برگزیده می‌شوند. برای مشاهده سرفصل‌های این آزمون می‌توانید از این لینک استفاده کنید: سرفصل‌های مرحلهٔ اول[۱]

مرحلهٔ دوم[ویرایش]

این آزمون تشریحی می‌باشد و معمولاً حدود ۷۰ نفر برتر این آزمون برای آزمون مرحله سوم برگزیده می‌شوند. برای مشاهده سرفصل‌های این آزمون می‌تواندی از این لینک استفاده کنید: سرفصل‌های مرحلهٔ دوم

مرحلهٔ سوم[ویرایش]

این آزمون به صورت برنامه نویسی می‌باشد و حدودا ۴۰ نفر در آن برای دورهٔ تابستان برگزیده می‌شوند، سؤال‌های این آزمون معمولاً سؤال‌هایی هستند که بدون استفاده از الگوریتم‌های پیچیده حل می‌شوند، برای حل این سؤال‌ها دانش‌پژوه باید مانند مرحله ۲ سؤال‌ها را به صورت نظری حل کند سپس آن را به صورت کد پیاده‌سازی کند، البته در این سؤال‌ها از الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم‌های اولیه گراف، برنامه سازی پویا(dynamic programming) نیز استفاده می‌شود، همچنین مهارت در نوشتن کدهای پسگرد (backtrack) بسیار تاثیر گذار و کاربردی است.

افرادی که در مرحلهٔ سوم برگزیده می‌شوند تابستان تحت آموزش قرار می‌گیرند و در نهایت به دانش پژوهان مدال‌های برنز، نقره و طلا داده می‌شود. دارندگان نشان طلا به دورهٔ یک‌سالهٔ آمادگی تیم جهانی دعوت می‌شوند و از میان آنان، ۴ نفر به عنوان نماینده ایران در المپیاد جهانی انتخاب می‌گردند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]