معاونت دانش‌پژوهان جوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

معاونت دانش‌پژوهان جوان یکی از دو معاونت مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان است. پیش از ادغام سازمان جداگانهٔ باشگاه دانش‌پژوهان جوان فعالیت می‌کرد. معاونتی آموزشی–پژوهشی است که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش، به برگزاری المپیادهای علمی ایران و سازماندهی دانش‌آموزان برتر ایران برای شرکت در المپیادهای جهانی می‌پردازد.

تاریخچه

باشگاه دانش‌پژوهان جوان در شهریور ۱۳۷۴ به مرکزیت تهران بنیانگذاری شد. اساسنامه این باشگاه در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۷۳ به تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. باشگاه دانش‌پژوهان دارای هیئت‌امنایی است که اعضای آن وزیر آموزش و پروزش، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) و ۸ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند. پیش‌تر در سال ۱۳۶۶، موسسه‌ای با نام «مرکز المپیادهای علمی کشور» برای این فعالیت‌ها بنیانگذاری شده‌بود.

در سال ۱۳۹۰ با تصویب شورای عالی اداری با سمپاد ادغام شد و مرکز ملی تشکیل شد.

مدیران

شماره مدیران دوران مدیریت
از تا
۱ عسگری‌راد ؟ ؟
۲ حسین میرزایی ؟ ۱۳۸۵
۳ محسن جمالی ۱۳۸۵ ۱۳۹۰
۴ حسن ساعی دهقان ۱۳۹۰ ۱۳۹۵
۵ عباسعلی مظفری ۱۳۹۵ ۱۳۹۶
۶ عنایت سالازیان ۱۳۹۶ ۱۳۹۸
۷ امید نقشینه ۱۳۹۸ اکنون

فعالیت‌ها

داخلی

باشگاه دانش‌پژوهان جوان برگزارکننده المپیادهای علمی داخل ایران است. این باشگاه المپیادهایی در رشته‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، رایانه، نجوم و ادبی برگزار می‌کند. پس از برگزاری ۴ دوره المپیاد، اقدام به انتخاب اعضای تیم المپیاد ایران برای شرکت در المپیاد جهانی می‌کند. اعضای این تیم‌ها توسط این مؤسسه جهت آماده‌سازی به اردو برده‌می‌شوند. برگزیدگان المپیاد ادبی که المپیاد جهانی ندارد، با حمایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند.

بین‌المللی

شرکت‌کننده‌های ایران در المپیادهای جهانی زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، کامپیوتر و نجوم توسط این سازمان آماده می‌گردند و اعزام می‌شوند. ایرانیان تا خرداد سال ۱۳۸۷، ۹۴ مدال طلا، ۱۷۷ مدال نقره و ۹۳ مدال برنز (مجموعاً ۳۶۴ مدال) کسب‌کرده‌اند.

جستارهای وابسته

منابع

  • «پرسش و پاسخ». وبگاه رسمی باشگاه دانش‌پژوهان جوان. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۰ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۶ شهریور ۱۳۸۸.
  • سلطانی، شهناز (۲ خرداد ۱۳۸۷«پول بدهید به المپیاد می‌رویم»، روزنامه ایران[پیوند مرده]
  • «المپیادجهانی نجوم در گرداب بی‌پولی/ تلسکوپهای المپیاد خریداری نشده‌اند». خبرگزاری مهر. ۳۱ فروردین ۱۳۸۸. دریافت‌شده در ۲۶ شهریور ۱۳۸۸.
  • المپیادهای علمی ایران
  • وزارت آموزش و پرورش

پیوند به بیرون

وبگاه رسمی[پیوند مرده]