باشگاه دانش‌پژوهان جوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

باشگاه دانش‌پژوهان جوان نهادی آموزشی–پژوهشی است که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش، به برگزاری المپیادهای علمی ایران و سازماندهی دانش‌آموزان برتر ایران برای شرکت در المپیادهای جهانی می‌پردازد. این نهاد بین سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ به‌صورت یکی از دو معاونت مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان فعالیت می‌کرد که مجدداً با عنوان باشگاه دانش‌پژوهان جوان احیا شد.

تاریخچه[ویرایش]

باشگاه دانش‌پژوهان جوان در شهریور ۱۳۷۴ به مرکزیت تهران بنیانگذاری شد. اساسنامه این باشگاه در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۷۳ به تأیید شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رسید.[۱] باشگاه دانش‌پژوهان دارای هیئت‌امنایی است که اعضای آن وزیر آموزش و پروزش، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) و ۸ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند. پیش‌تر در سال ۱۳۶۶، موسسه‌ای با نام «مرکز المپیادهای علمی کشور» برای این فعالیت‌ها بنیانگذاری شده‌بود.

این مؤسسه در سال ۱۳۹۰ با تصویب شورای‌عالی اداری با سمپاد ادغام شد و مرکز ملی تشکیل شد؛[۲] ولی با مصوبهٔ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۹۸ و بر اساس مادهٔ ۱۵ آن، به‌صورت مؤسسه‌ای غیردولتی و هیئت‌امنایی احیا شد.[۳]

مدیران[ویرایش]

شماره مدیران دوران مدیریت
از تا
۱ عسگری‌راد ؟ ؟
۲ حسین میرزایی ؟ ۱۳۸۵
۳ محسن جمالی ۱۳۸۵ ۱۳۹۰
۴ حسن ساعی دهقان ۱۳۹۰ ۱۳۹۵
۵ عباسعلی مظفری ۱۳۹۵ ۱۳۹۶
۶ عنایت سالازیان ۱۳۹۶ ۱۳۹۸
۷ امید نقشینه ۱۳۹۸ اکنون

فعالیت‌ها[ویرایش]

داخلی[ویرایش]

باشگاه دانش‌پژوهان جوان برگزارکننده المپیادهای علمی داخل ایران است. این باشگاه المپیادهایی در رشته‌های ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، رایانه، نجوم، ادبی، جغرافیا، زمین‌شناسی و تفکر و کارآفرینی برگزار کرده و پس از برگزاری ۴ دوره‌ی المپیاد، اقدام به انتخاب اعضای تیم المپیاد ایران برای شرکت در المپیاد جهانی می‌کند. اعضای این تیم‌ها توسط این مؤسسه جهت آماده‌سازی به اردو برده‌می‌شوند. برگزیدگان المپیاد ادبی که المپیاد جهانی ندارد، با حمایت فرهنگستان زبان و ادب فارسی به کشورهای دیگر اعزام می‌شوند.

بین‌المللی[ویرایش]

شرکت‌کننده‌های ایران در المپیادهای جهانی زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، ریاضی، کامپیوتر و نجوم توسط این سازمان آماده می‌گردند و اعزام می‌شوند. ایرانیان تا خرداد سال ۱۳۸۷، ۹۴ مدال طلا، ۱۷۷ مدال نقره و ۹۳ مدال برنز (مجموعاً ۳۶۴ مدال) کسب‌کرده‌اند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «اساسنامه باشگاه دانش‌پژوهان جوان مصوب ۱۳۷۳/۰۸/۱۰ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی». سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران.
  2. «مصوبه شورای‌عالی اداری در جهت اصلاحات ساختاری و حذف واحدهای موازی و یکپارچه‌سازی امور پژوهشی در وزارت آموزش و پرورش مصوب ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ شورای‌عالی اداری». سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران.
  3. «اساسنامه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مصوب ۱۳۹۷/۰۷/۱۷ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی». سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه رسمی[پیوند مرده]