پرش به محتوا

آگوست دوم، پادشاه لهستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آگوست دوم
فردریک آگوستوس اول
آگوست دوم
شاهزاوه انتخابگر ساکسونی
سلطنت۲۷ آوریل ۱۶۹۴ – ۱ فوریه ۱۷۳۳
پیشینژان جرج چهارم
جانشینفردریک آگوستوس سوم
شاه لهستان
دوک بزرگ لیتوانی
سلطنت۱۵ سپتامبر ۱۶۹۷–۱۷۰۶
تاج‌گذاری۱۵ سپتامبر ۱۶۹۷
کلیسای جامع واول، کراکوف، لهستان
پیشینژان سوم
جانشیناستانیسلاو اول
شاه لهستان
سلطنت۱۷۰۹ – ۱ فوریه ۱۷۳۳
پیشیناستانیسلاو اول
جانشیناستانیسلاو اول
امضاءآگوست دوم فردریک آگوستوس اول's signature

آگوست دوم ملقب به نیرومند (آلمانی: August II der Starke؛ لهستانی: August II Mocny؛ لیتوانیایی: Augustas II؛ ۱۲ مه ۱۶۷۰ – ۱ فوریه ۱۷۳۳) انتخاب‌کننده ساکسونی (به عنوان فردریک آگوستوس اول) بود که عنوان شاه لهستان و دوک بزرگ لیتوانی را به دست آورد (به عنوان آگوست دوم).

قدرت جسمانی آگوست اول باعث شد که به وی القاب نیرومند، هرکول ساکسون و دست آهنی بدهند. او پیش از آنکه به فرمانروایی مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی برسد، به مذهب کاتولیک رومی گروید. او همچنین ارتباط نزدیکی با خاندان هابسبورگ داشت.

او به عنوان فرمانروای ساکسونی، دست به حمایت و گسترش هنر و معماری زد. او پایتخت ساکسونی، شهر درسدن، را تبدیل به یکی از مراکز مهم فرهنگی منطقه نمود و هنرمندان فراوانی را از سراسر اروپا به سرزمین خود جذب کرد. در ضمن، او بناهای فراوانی را به سبک معماری قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی در درسدن و ورشو به وجود آورد.

فرمانروایی او به عنوان شاه لهستان چندان موفقیت‌آمیز نبود. او مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی را وارد جنگ بزرگ شمالی کرد که در آن، امپراتوری روسیه قدرت و نفوذ خود را بر لهستان تحمیل کرد و آگوست را در افزایش قدرت سلطنتی خود و بهبود اوضاع لهستان، ناکام گذارد.

منابع

[ویرایش]