آنابل (عروسک)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آنابل (به انگلیسی: Annabelle) یک عروسک از شخصیت خیالی رگدی ان(به انگلیسی: Raggedy Ann) است.[۱] این عروسک به ادعای دو محقق فراطبیعی، اد و لورن وارن، به تسخیر روح دختری شیطانی به نام آنابل در آمده است. این عروسک در حال حاضر در موزهٔ اسرارآمیز وارن در شهر مونرو در ایالت کنتیکت کشور آمریکا قرار دارد. این عروسک الهام‌بخش شخصیت‌های منفی در دنیای فیلم‌های احضار شده‌است.

پیشینه[ویرایش]

براساس گفتهٔ وارن‌ها این عروسک در سال ۱۹۷۰ میلادی به یک دانشجوی پرستاری داده شد. پس از برخی از رفتارهای عجیبش، یک واسطهٔ روحی به صاحبانش گفت که روح دختری مرده به نام آنابل در درون این عروسک زندگی می‌کند. دانشجوی پرستاری و هم‌اتاقیش تصمیم گرفتند که عروسک را با همین شرایط بپذیرند اما آنابل بارها رفتارهای خصمانه و وحشتناک از خود نشان می‌داد. در این برههٔ زمانی بود که با وارن‌ها تماس گرفتند و آن‌ها عروسک را به موزهٔ خود منتقل کردند و اعلام کردند که این عروسک توسط یک موجود شیطانی به نام آنابل تسخیر شده است.[۲] این عروسک از آن زمان در جعبه‌ای شیشه‌ای در این موزه در شهر مونرو در ایالت کنتیکت کشور آمریکا نگهداری می‌شود.[۱][۳][۴][۵]

به گفتهٔ جوزف لیکاک، استادیار مطالعات مذهبی دانشگاه ایالتی تگزاس، منتقدین موزهٔ اسرار آمیز وارن‌ها را مجموعه‌ای از اسباب‌بازی‌های هالووین و کتاب‌های قابلِ تهیه از کتاب‌فروشی‌ها می‌دانند. لیکاک اعتقاد دارد افسانهٔ آنابل یک مورد مطالعهٔ جالب برای ارتباط بین فرهنگ عامه و داستان‌های فراطبیعی است.[۲]

همزمان با انتشار فیلم احضار و مورد توجه قرار گرفتن موزهٔ اسرارآمیز وارن‌ها، شارن هیل، نوسیندهٔ علمی در مقاله‌ای نوشت که بسیاری از افسانه‌ها و داستان‌ها حول وارن‌ها ساختهٔ دست خودشان است و بسیاری از مردم توانایی جداسازی شخصیت اصلی وارن‌ها از نسخهٔ هالیوودی آن‌ها را ندارند. شارن در مورد ادعاهای فراطبیعی در مورد عروسک آنابل می‌نویسد: تنها مدرک برای تمامی این ادعاها گفته‌های اد وارن است و ما هیچ مدرک دیگری برای اشیای موزهٔ آن‌ها نداریم.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Annabelle", www.warrens.net, archived from the original on 2016-05-22, retrieved 2021-06-07
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Laycock, Joseph (2014-07-08). "The Paranormal To Pop Culture Pipeline". Religion Dispatches. University of Southern California. Retrieved 2021-06-07.
  3. Bryan Alexander (1 October 2014). "'Annabelle' joins ranks of freaky dolls in horror films". USA TODAY. Retrieved 2021-06-07.
  4. Eidell, Lynsey (2014-10-07). "The Real-Life Story Behind Annabelle Is Even More Bone-Chilling Than the Movie". Glamour. Retrieved 2021-06-07.
  5. Joal Ryan (3 October 2014). "How the Real Doll Behind 'Annabelle' Became Even Freakier for the Movies". Yahoo!. Retrieved 2021-06-07.
  6. Hill, Sharon. "The Warrens: Sorting the truth from the Hollywood myth". Doubtful News. Lithospherica, LLC. Archived from the original on 25 July 2014. Retrieved 2021-06-07.