آموزش رایگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

کشورهای دیگر[ویرایش]

در کشور آلمان در سال ۱۳۱۲ (ه‍. ش) برای دبستان‌ها پرداخت شهریه از بین رفت. ۱۳۳۷ (ه‍. ش) آموزش رایگان برای دبیرستان‌ها آغاز گردید. کشورهای سوئد، فنلاند و دانمارک نیز آموزش رایگان برای دبستان و دبیرستان عرضه می‌کنند. در آمریکا و انگلیس مدارس دولتی وجود دارند که بدون پرداخت شهریه در ان می‌توان به تحصیل پرداخت ولی به دلیل پایین بودن سطح آموزش بیشتر دانش اموزان به مدارس ملی یا خصوصی می‌روند. برای تحصیلات دانشگاهی کوبا، ونزوئلا، ایرلند، سوئد و فنلاند آموزش رایگان در سطح دانشگاه عرضه می‌دارند ولی در دیگر کشورهای جهان شهریه می‌باید پرداخت شود.

در کشورهای در حال توسعه شهریه مدرسه از بزرگترین مشکلات آنها می‌باشد. در این کشورها به سبب شهریه و ناتوانی خانواده‌ها در پرداخت ان دانش اموزان بسیاری به مدرسه نمی‌روند. در سریلانکا، کوبا و لیبی آموزش رایگان اجرا می‌شود. در سال ۲۰۰۵ اوگاندا، کنیا، تانزانیا، مالاوی و بروندی شهریه را برای دبستان‌ها برداشتند. برنامه‌ای به نام برنامه جهانی سواد آموزی وجود دارد که هدف ان تا ۲۰۱۵ برداشتن شهریه در سطح دبستان در سراسر جهان است. اجرای این این برنامه را یونسکو و یونیسف بر عهده دارند.

در اینترنت[ویرایش]

آموزش برخط، ایده ای در سال های اخیر است. به ویژه با توسعه دوره آزاد انبوه برخط از سوی تولیدکنندگانی نظیر خان آکادمی، کورسرا و...[۱]

سایر موارد[ویرایش]

آموزش رایگان فقط در موسسات با بودجه عمومی مانند دانشگاه های دولتی شکل نمی گیرد. در فرانسه، میشل انفره اولین دانشگاه آموزش آزاد غیردولتی را در سال ۲۰۰۲ ایجاد کرد.[۲] در ایران، نسرا، حرکتی که هدف آن پاسخگویی به نیازهای آموزشی خردسالان، جوانان و بزرگسالان است، در سال ۲۰۱۸ شکل گرفت. این جنبش اجتماعی بر استفاده از رسانه‌های دیجیتال و سلامت روان متمرکز شده و مهارت استفاده از رسانه ها را برای عموم مردم افزایش می دهد.[۳][۴]

آموزش رایگان در ایران[ویرایش]

در جمهوری اسلامی ایران، آموزش رایگان طبق قوانین کشور نوشته شده امّا نظارت صحیحی بر گرفتن شهریه توسط مدارس دولتی انجام نمی شود. مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه پرداخت کمک هزینه مدارس اجباری نیست، گفت: مدارس خاص شامل نمونه دولتی، سمپاد، شاهد و هیئت امنایی بر اساس دستور عمل ساعاتی بیشتر از ساعات موظفی در قالب ساعت فوق برنامه کار می‌کنند که بابت این خدمت مبلغی دریافت می‌شود. مدیران تحت هیچ شرایطی اجازه ندارند برای دریافت کمک هزینه از افراد فاقد تمکن مالی اصرار کنند. در بسیاری از مدارس هزینه بیمه، کتاب، پوشاک و لوازم التحریر توسط همکاران فردی و افرادی که در این زمینه‌ها کمک می‌کنند، پرداخت می‌شود. با مدیرانی که اولیای دانش آموزان را مجبور به پرداخت این هزینه کنند برخورد می شود.[۵] به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز اراک؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: طبق مصوبه دولت، دریافت شهریه در مدارس دولتی ممنوع است و در مدارس غیر دولتی هم میزان شهریه 10 درصد افزایش می یابد.[۶] اما با این حال هنوز هم در سطح کشور مدارس دولتی شهریه ای حدود 200 هزارتومن برای ثبت نام دریافت می کنند.[۷]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "The Cape Town Open Education Declaration". Capetowndeclaration.org. Retrieved 13 May 2016.
  2. "La Contre-Histoire de la philosophie : l'Université Populaire de Caen enfin disponible en podcasts" [The Contra-History of Philosophy: the Popular University of Caen finally available on podcasts] (به فرانسوی). 3 November 2009. Retrieved 20 August 2017.
  3. "داشتن سواد، ضرورت انکارناپذیر فضای رسانه‌ای امروز است" (به Persian). Retrieved 10 June 2020.
  4. "Media Literacy Movement of the Islamic Revolution (Nasra)" (به English). Retrieved 10 June 2020.
  5. «پرداخت کمک هزینه مدارس اجباری نیست/برخورد با مدیران خاطی». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۱۹-۱۲-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۱.
  6. www.iribnews.ir https://www.iribnews.ir/fa/news/2445516/%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%B4%D9%87%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%B3-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۱. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  7. «مدارس دولتی تحت عناوین مختلف برای ثبت‌نام شهریه می‌گیرند». ایسنا. ۲۰۱۹-۰۸-۲۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۱.