سرنوشت شگفت‌انگیز املی پولن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آملی (فیلم))
پرش به: ناوبری، جستجو
سرنوشت شگفت‌انگیز اَمِلی پولَن
Amelie movie poster.jpg
پوستر فیلم
کارگردان ژان پیر ژونه
تهیه‌کننده ژان مارک دشام
نویسنده گیوم لورن
ژان پیر ژونه
بازیگران اودره توتو
متیو کاسوویتس
روفوس
موسیقی یان تیرسن
فیلم‌برداری برونو دل‌بونل
تدوین هروه شید
توزیع‌کننده او ژ س (فرانسه)
میرامکس (آمریکا)
تاریخ‌های انتشار
۲۰۰۱
کشور فرانسه، آلمان
زبان فرانسوی

سرنوشت شگفت‌انگیز اَمِلی پولَن (به فرانسوی: Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain) که در سراسر دنیا آنرا به نام آمِلی یا آملی پولن می‌شناسند، فیلمی محصول سال ۲۰۰۱ کمپانی فرانسوی ویکتورس است.

شناسنامه[ویرایش]

بازیگران[ویرایش]

خلاصه داستان[ویرایش]

داستان زندگی آملی در این فیلم از پیش از تولدش به نمایش گذاشته می‌شود یعنی با نمایش پروسه لقاح و پس از آن تشکیل یک جنین تا تولد آملی. پدر و مادر آملی دچار نوروزه هستند و حتی او را در آغوش نمی‌گیرند. او با همین تنهایی بزرگ می‌شود و خانه را ترک می‌کند و به پاریس می‌رود.

آملی یک دختر جوان تنهاست. نه فقیر است نه ثروتمند نه زشت است نه زیباست، معمولی است. با یک خانهٔ معمولی و یک شغل معمولی یعنی کار در یک کافه. زندگی اش آرام و کسالت بار از کنارش می‌گذرد با این حال او خوشحال و مسرور است. هر چه باید تجربه کرده ولی لذتی نبرده. آملی همچنان طالب تنهایی است او خود را با سوالات احمقانه سرگرم می‌کند تا اینکه اتفاقی رخ می‌دهد که زندگی آملی را دچار دگرگونی می‌کند: مرگ بانو د.

این اتفاق به طور غیر مستقیم باعث می‌شود که آملی جعبه‌ای را پیدا کند. وسایل و عکس درون جعبه نشان می‌دهد که جعبه متعلق به ۳۰ یا ۴۰ سال پیش است و آملی تصمیم می‌گیرد با پیدا کردن صاحب جعبه او را خوشحال کند. او پاریس را زیر رو می‌کند تا اینکه سرانجام او را می‌یابد و به طور ناشناس جعبه را به صاحبش می‌رساند و با دیدن اشک‌های شوق نوجوانی که اکنون دیگر پیر شده لذت جدیدی را تجربه می‌کند «کمک به دیگران».

حال دیگر آملی وقت خود را صرف خوشحال کردن دیگران می‌کند از پدرش گرفته که پس از ازدست دادن همسر خود دچار غم و انده شده تا همکار و همسایهٔ خود (البته به طور غیر مستقیم طوری که هیچ‌کدام متوجه نشوند) آملی تنها کمک نمی‌کند بلکه با شیطنت آدم‌های منفی فیلم را نیز اذیت می‌کند و خود را یک زورو می‌داند. نکته جالب فیلم این است که آملی برای اکثر کارهای خود به دوربین نگاه می‌کند و از تماشاگر تاییدیه می‌خواهد.

در یکی از این روزها آملی عاشق می‌شود. عشق به پسری که او هم شگفت‌انگیز نیست و معمولی است. پسری که تکه‌های پارهٔ عکس را جمع می‌کند و آنها را مانند پازل کنار یکدیگر می‌چیند و از این عکس‌ها آلبومی درست کرده. این آلبوم در طی اتفاقی به دست آملی می‌افتد. املی که می‌خواهد آلبوم را به او بازگرداند بازی ای را ترتیب می‌دهد و آلبوم را به پسر می‌رساند و از پسر بوسیله چند عکس می‌پرسد می خواهد او را ملاقات کند؟ او که خیلی مایل است هویت این دختر برایش مشخص شود وارد بازی می‌شود و در تمام ایستگاه‌های مترو ی شهر اعلامیه‌ای به دیوار می‌چسباند که رویش نوشته کی و کجا؟ آملی که در می‌یابد کسی که به دنبالش بوده یافته باز هم بازی را ادامه می‌دهد تا جایی که بالاخره پسر را از دست می‌دهد و…

روند تولید[ویرایش]

در تفسیر فیلم (نسخهٔ اصلی dvd)، ژان‌پیر ژونه شرح می‌دهد که قصد داشت در ابتدا از بازیگر بریتانیایی، امیلی واتسن برای نقش آملی استفاده کند. در پیشنویس ابتدائی فیلم، پدر آملی مردی انگلیسی بود که در لندن زندگی می‌کند. اما فرانسوی واتسون خوب نبود و هنگامی که او درگیر فیلبرداری فیلم پارک گوسفارد شد، ژونه تصمیم گرفت تا فیلنامه‌ای برای یک بازیگر فرانسوی بنویسد. اودره توتو اولین بازیگری بود که او پذیرفت.

جوایز[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]