بازگشت (فیلم ۲۰۰۶)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بازگشت - Volver
پوستر فیلم
کارگردانپدرو آلمودوار
نویسندهپدرو آلمودوار
بازیگرانپنه‌لوپه کروز
کارمن مائورا
لولا دوئنیاس
بلانکا پورتیو
یوهانا کوبو
چوس لامپره‌آبه
موسیقیآلبرتو ایگلسیاس
فیلم‌بردارخوزه لوئیس آلکائینه
تدوین‌گرخوزه سالسدو
توزیع‌کنندهسونی پیکچرز کلاسیکس
تاریخ‌های انتشار
  • ۱۷ مارس ۲۰۰۶ (۲۰۰۶-0۳-۱۷)
مدت زمان
۱۲۱ دقیقه
کشوراسپانیا
زباناسپانیایی
هزینهٔ فیلم۹٫۴ میلیون دلار
فروش گیشه۸۵٬۵۸۵٬۱۷۷ دلار

بازگشت (به اسپانیایی: Volver) تلفظ اسپانیایی: [bolˈβer] فیلمی اسپانیایی به کارگردانی پدرو آلمودوار است که در سال ۲۰۰۶ اکران شد. بازیگران آن پنه‌لوپه کروز، کارمن مائورا، لولا دوئنیاس، بلانکا پورتیو، یوهانا کوبو و چوس لامپره‌آبه بودند. فیلم دربارهٔ خانواده‌ای محلی و زنانهٔ عجیبی است که از روستایی بادخیز در جنوب مادرید می‌آیند. پنه‌لوپه کروز نقش ریموندا*[۱]، زنی از طبقه کارگر را بازی می‌کند که مجبور می‌شود گامهایی بلندی برای محافظت از دختر ۱۴ ساله‌اش، پائولا بردارد که در دفاع از خودش، مرتکب قتل شده است. بحران خانواده، با بازگشت مادر او، ایرِنه، از دنیای مردگان اوج می‌گیرد که برای پایان دادن به پرسش‌هایی از گذشته می‌آید.

داستان فیلم در ادامهٔ فیلم پیشین آلمودوار، گل اسرار من (۱۹۹۵) است که در آن به شکل یک رمان است که برای چاپ رد می‌شود اما دزدیده شده و به فیلمی به نام فریزر تبدیل می‌شود. فیلم بازگشت از نئورئالیسم اواخر دهه ۱۹۴۰ و اوایل دهه ۵۰ و کارهای کارگردانان بزرگ آن دوره تأثیر گرفته است که با عناصری همچون سوء استفاده جنسی، تنهایی و مرگ، و ترکیب ژانرهای لودگی، تراژدی، ملودرام و واقع‌گرایی جادویی خود را می‌نمایاند.

این فیلم و دست‌اندرکارانش برنده جایزه‌های بسیاری شدند. بازگشت پس از پخش به عنوان بخشی از گلچین رسمی جشنواره فیلم کن ۲۰۰۶، با تشویق ایستادهٔ بینندگان مواجه شد و برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه (جشنواره فیلم کن) و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن (جشنواره فیلم کن) شد که بین شش بازیگر فیلم مشترک بود. پنلوپه کروز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در جایزه اسکار، بفتا و جایزه انجمن بازیگران فیلم شد. فیلم برنده هیئت ملی بازبینی فیلم برای بهترین فیلم خارجی‌زبان شد. این فیلم نامزد دو جایزه در شصت و سومین مراسم گلدن گلوب: جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام برای پنه‌لوپه کروز و بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.

بازیگران[ویرایش]

موسیقی[ویرایش]

تانگوی بازگشت اثر کارلوس گاردل*[۲] با ترانه‌سرایی آلفردو له پرا*[۳] به فلامنکو تبدیل شده و در فیلم توسط استره‌یا مورنته خوانده شده و پنلوپه کروز آن را لب‌زنی می‌کند. آهنگ رقص آن در صحنهٔ مهمانی ریموندا در فیلم توسط گروه بریتانیایی سنت اتین اجرا شد.

جایزه‌ها و افتخارات[ویرایش]

فهرست‌های ۱۰ فیلم برتر[ویرایش]

بازگشت در صدر بسیاری از فهرست‌های ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۰۶ حضور دارد:[۴]

۱۰ فیلم برتر (بدون رتبه‌بندی)

جایزه‌ها[ویرایش]

جایزه‌های دریافت شده با حروف ضخیم نوشته شده‌اند:

بازگشت هنگام پخش به عنوان بخشی از گلچین رسمی جشنواره فیلم کن ۲۰۰۶، تشویق ایستادهٔ حاضران را دریافت کرد و برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه (جشنواره فیلم کن) و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن (جشنواره فیلم کن) شد که بین شش بازیگر فیلم مشترک بود.

پنلوپه کروز نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن در جایزه اسکار، بفتا و جایزه انجمن بازیگران فیلم شد. فیلم برنده هیئت ملی بازبینی فیلم برای بهترین فیلم خارجی زبان شد. این فیلم نامزد دو جایزه در شصت و سومین مراسم گلدن گلوب: جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن فیلم درام برای پنه‌لوپه کروز و بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.

منابع[ویرایش]

  1. * Raimunda
  2. Carlos Gardel*
  3. Alfredo Le Pera*
  4. "Metacritic: 2006 Film Critic Top Ten Lists". Metacritic. Archived from the original on 13 December 2007. Retrieved 2008-01-08.