ویکی‌پدیا:گزیدن فهرست‌های برگزیده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Symbol star - candidate.svg

اینجا پیرامون کیفیت فهرست‌ها جهت مشخص‌کردن آن‌ها به عنوان فهرست برگزیده نظرخواهی و بحث می‌شود. فهرست‌های برگزیده فهرست‌هایی هستند که معیارهای تعیین‌شده را دارا باشند.

نامزدکنندگان باید به ایرادات واردشده از جانب منتقدان با رعایت وپ:نزاکت و بدون تأخیر آنچنانی پاسخ دهند. بنابراین لازم است نامزدکننده از موضوعات پیرامون آن فهرست اطلاعات کافی داشته باشد.

لطفاً صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر خیلی نیاز است، پررنگ کنید. صفحه را به بخش‌های موافق و مخالف تقسیم مکنید. اینجا جای نظرخواهی و بحث است نه رأی‌گیری.

میانبر:

محتواهای برگزیده:

نامزدکردن فهرست

 • الگوی {{برگزیدگی فهرست}} را در صفحهٔ بحث فهرست قرار دهید و آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده، نظراتی که فهرست را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های صِرف.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s> ... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا حضور پیدا کند و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی‌ها معمولاً پس از حداقل ۷ روز جمع‌بندی و بسته می‌شوند. آنگاه در صورت اجماع بر روی برگزیدگی فهرست، الگوی {{فهرست برگزیده}} در صفحه فهرست قرار می‌گیرد و نام فهرست به فهرست‌های برگزیده اضافه می‌شود و اگر اجماع حاصل نشد، بدون احتساب این مرحله، مراحل بعدی به صورت مشترک انجام می‌شود. برای صفحه نظرخواهی برگزیدگی فهرست، استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده شد}}~~~~ برای نامزد موفق و استفاده از عبارت {{بسته}}{{برگزیده نشد}}~~~~ برای نامزد ناموفق، لازم است. الگوی {{برگزیدگی فهرست}} از صفحه بحث فهرست برداشته می‌شود و بجای آن یکی از دو الگوی {{پیشینه برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی موفق) و {{پیشینه عدم برگزیدگی فهرست}} (برای نظرخواهی ناموفق) قرار می‌گیرد و صفحه نامزدی (رای‌گیری) در بایگانی ثبت می‌شود. نام کاربری که مشارکت عمده‌ای در ساخت فهرست و برگزیدگی آن داشته‌است، به اینجا اضافه خواهد شد و نشان مشارکت‌کننده برگزیده به وی اعطا می‌شود.

همچنین الگوی برگزیدگی {{Link FA|fa}} در انتهای مقالهٔ مشابه ویکی انگلیسی افزوده شود.

نظرخواهی‌های کنونی[ویرایش]

فهرست قهرمانان لیگ فوتبال ایران[ویرایش]

بحث زیر پایان یافته‌است و به‌زودی بایگانی خواهد شد. برگزیده شد Gire 3pich2005 (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۲۴ (UTC)

فهرست قهرمانان لیگ فوتبال ایران (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: Amirreza (بحث • مشارکت‌ها • انتقال‌ها • بسته شود • بسته‌شدن‌ها • آمار)

به نظر می‌رسد که تمامی معیارهای لازم را دارد. از نمونه‌های خود در ویکی‌پدیای انگلیسی مثل en:List of English football champions و en:List of Italian football champions چیزی کم ندارد. Amirreza (ب) ‏۱۸ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۱۸:۰۰ (UTC)

با سلام. فهرست خوبی تنظیم شده است. اگر فرض کنیم که نویسنده مطلبی برخلاف مندرجات منابع نام‌برده شده، در مقاله استفاده نکرده، باید بگویم ایراد کلی دیگری به چشمم نخورد. چند مورد اصلاحات لازم است انجام دهید از قبیل:

 • ساختن رده مشابه Category:National association football champions در ویکی فارسی و افزودن آن به فهرست مذبورمان.
 • تبدیل واژه منبع به منابع در مواردی که در جدول‌ها، از دو یا سه پیوند پانویس استفاده شده است.
 • بنده نفهمیدم اعداد داخل پرانتز کنار نام تیم‌های فوتبال که در جدول‌ها نام برده شده‌اند، در خصوص چه موردی است؟ لطفن بخشی با عنوان «یادداشت‌ها» ایجاد کنید و در آن بخش ذکر کنید که این قبیل پرانتزها چه موضوعی را خاطر نشان می‌کنند؟!
 • همچنین در آن بخش «یادداشت‌ها» توضیحی در خصوص این مهم ذکر کنید که باشگاه فوتبال سایپا پیش از انجام تقسیم کشوری سال ؟ جزئ قلمرو استان تهران محسوب می‌شد ولی از سال ؟ با تفکیک استان‌های تهران و البرز، سایپا متعلق به استان البرز می‌باشد.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۲۲ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۲۲:۵۹ (UTC)
سلام. سال نو مبارک. همه مواردی که فرمودید انجام شد. برای تطبیق صحت مطالب فهرست با منابع (verification) چهارتایشان آنلاین هستند (ایرانیکا، همشهری آنلاین و آراس‌‌اس‌اس‌اف) و می‌توان آن‌ها را به راحتی دید. می‌ماند دو تا که چاپی هستند، یکی صداقت و دیگری محمدنبی. ارجاعات این مقاله به صداقت چیز به‌خصوصی که جای دیگری نتوان پیدا کرد ندارد، جدول‌های پایانی فصل‌های مختلف لیگ است به‌علاوه جدول گلزنان و گاهی هم برخی توضیحات کوتاه. و در صورتی که دسترسی به این منبع نیست، می‌توان اطلاعات آن را با منابع دیگری که روی اینترنت هست چک کرد. مثلاً روی لینک‌هایی که در منبع شماره ۲ همین مقاله (نراقی) هست کلیک کنید جدول‌های پایان فصل بیشتر فصل‌ها را دارد. برای منبع محمدنبی در صورتی که دسترسی به آن فراهم نیست راهی جز اعتماد به امانتداری نویسنده مقاله باقی نمی‌ماند. البته من وقت کردم محض احتیاط یک بار دیگر همه را چک می‌کنم که مشکلی در مقاله نباشد. ارادتمند. Amirreza (ب) ‏۲۴ مارس ۲۰۱۴، ساعت ۲۰:۱۰ (UTC)
سلام مجدد. منابع برخط را چک کردم. بجز همشهری که مقاله‌اش بالا نیامد، آن دوتای دیگر را مطالعه کردم. به گمانم مورد دیگری در این فهرست خوب باقی نمانده باشد که مانع برگزیدگی‌اش شود.Gire 3pich2005 (بحث) ‏۱۱ آوریل ۲۰۱۴، ساعت ۱۰:۲۲ (UTC)