ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گزیدن مقاله‌های خوب

Symbol star2.svg

این‌جا جایی است برای گزیدن مقاله‌های خوب — مقاله‌هایی که باکیفیت‌ هستند ولی نه در حد مقاله‌های برگزیده. برای اطلاعات بیشتر معیارهای مقالهٔ خوب را ببینید. هدف در اینجا نه فقط انتخاب مقاله‌های خوب، بلکه بررسی و مشخص ‌کردنِ نقاط ضعف و قوت مقاله ‌است که می‌تواند جهت تکمیل مقاله بعدها به کار گرفته‌ شود.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید.

میانبرها:

مقاله‌های خوب:

نامزدکردن مقاله

 1. مطمئن شوید مقاله، همهٔ معیارهای یک مقالهٔ خوب را دارد.
 2. پیش از نامزدکردن، کاربر باید با کاربرانی که مشارکت عمده داشته‌اند هماهنگ کرده باشد و نام شخص یا اشخاصی که در خوبیدگی مقاله مشارکت عمده داشته‌اند، هنگام نامزدی ذکر شود.
 3. الگوی {{پیشنهاد خوبیدگی}} (اگر مقاله پیشتر هم نامزد شده بود، {{پیشنهاد خوبیدگی|صفحه=نام مقاله ۲}}) را در صفحهٔ بحث مقاله قرار دهید و آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد در بحث وپ:گمخ پیغام بگذارید.
 4. پس از ایجادکردن صفحهٔ نظرخواهی، کد {{ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/نام مقاله}} را کپی کنید و این صفحه را ویرایش کنید و کد یادشده را در ابتدای فهرست قرار دهید. به جای نام مقاله نام مقالهٔ موردنظرتان را بنویسید.
 5. نام مقاله را در وپ:ربب وارد کنید تا منابع برخط (آنلاین) آن بایگانی شوند.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s>... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • استفاده از الگوهای گرافیکی مانند {{شد}} توصیه نمی‌شود، چون از سرعت بالاآمدن صفحه می‌کاهد.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی پس از حداقل یک هفته از آغاز نظرخواهی و حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر، جمع‌بندی می‌شود و نظر جمع اعمال می‌شود: یا به عنوان مقاله‌ای خوب انتخاب می‌شود و یا مقاله‌ای عادی باقی می‌ماند. گاه ممکن است نظرخواهی موقتاً به حالت تعلیق دربیاید. کاربران آشناتر با این پروژه و معیارها که نامشان حداقل در یک مقاله از مقاله‌های برگزیده ویکی‌پدیای فارسی به عنوان مشارکت‌کنندهٔ برگزیده ثبت شده باشد می‌توانند جمع‌بندی کنند. کار جمع‌بندی‌کننده مشخص‌کردن این است که میان نامزدکننده و نظردهندگان اجماع برای انتخاب مقاله به عنوان مقالهٔ خوب حاصل شده‌است یا نه. نکاتی که برای جمع‌بندی در نظر گرفته می‌شوند در ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/جمع‌بندی بحث درج شده‌است.


گزینش محتواهای خوب و برگزیده

الکترون[ویرایش]

الکترون (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Sodeif (بحث • مشارکت‌ها) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۷ (UTC)

من تمام شرایط یک مقاله برگزیده و خوب را مطالعه کردم کردم و نه تنها شرایط خوب بودن بلکه شرایط برگزیده بودن هم دارد ولی ابتدا باید به عنوان خوب انتخاب شود. با کاربر های کاربر:موچی کاربر:Ariobarzan کاربر:ماني کاربر:Ladsgroup کاربر:داریوش شاهین راد کاربر:علی ویکی کاربر:Sendots، هماهنگ شده. با تشکر 12987 (بحث) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۷ (UTC)

@Nightryder84: این فکر می کنم در تخصص شما باشد یک نظری بدهید.--سید (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۴:۴۴ (UTC)

خلافت علی بن ابی‌طالب[ویرایش]

خلافت علی بن ابی‌طالب (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Sa.vakilian (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۴۱ (UTC)

این مقاله به عنوان مقاله فرعی علی بن ابی طالب ایجاد شده است. یعنی به علت حجم بسیار زیاد مقاله اصلی، در زمان خوبیدگی مقاله علی بن ابی طالب، بخشی از مطالب به این مقاله منتقل شد. لذا موارد و نکات مشترکی با آن مقاله دارد که قبل از ورود به بحث چند موضوع را تذکر می‌دهم:

 1. در ابتدا باید از همه کاربران گرامی که با تلاش‌ها و نقدهای حود در تکمیل مقاله اصلی ،که بعدا به این مقاله منتقل شد، کمک کرده‌اند تشکر کنم بخصوص جناب وحید قاسمیان، Reborn User، Isa79، Behzad.Modares، طاها و همه دیگرانی که مجال ذکر نام تک تکشان نیست.
 2. در بخش‌هایی از مقاله بخصوص ارجاعات به مادلونگ از ویکی انگلیسی استفاده شده است که چون در آنجا من آن مقاله را توسعه داده‌ام، مسئولیت را می‌پذیرم. هرچند ممکن است برخی از موارد نیازمند بازبینی باشد.
 3. بخش‌های انتهایی مقاله بخصوص مواردی نظیر جنگ نهروان و آثار جای تکمیل دارد که در حین بررسی دوستان انشاء الله انجام خواهد شد.
 4. پیشنهاد می شود وارسی دقیق انطباق مطالب با منابع به برگزیدگی موکول شود.
 5. جناب @4nn1l2: نکاتی را در هنگام رای به خوبیدگی مقاله اصلی (علی بن ابیطالب) نوشتند که با توجه به اشتراک با این مقاله مجددا تکرار می کنم:

...اما چالش بزرگ‌تر بررسی صحت تک‌تک منابع است که به فرایند برگزیدگی موکول شد. با توجه به اینکه مقاله طی سالیان دراز و توسط چندین کس نوشته و ترجمه شده‌است، لازم است نامزدکنندهٔ گرامی طی فرایند برگزیدگی از صحت مطالب درج‌شده اطمینان حاصل کند. .... 4nn1l2 (بحث) ‏۸ ژوئن ۲۰۱۴، ساعت ۱۹:۳۲ (UTC)

 • تذکر: بخش هایی را که هنوز باید تکمیل شود تا مقاله بتواند به خوبیدگی برسد با برچسب گسترش مشخص کردم.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۵۵ (UTC)
 • سلام سید. بخش مراجع نیز به تمیزکاری احتیاج دارد و کلیک کردن بر بعضی ورودی های پانویس خواننده را به مراجع منتقل نمیکند. نان (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۹ (UTC)
 • با درود و تشکر. به نظر من چند اشکال کوچک وجود دارد که بهتر است ابتدا آنها را رفع کنید. کتاب دو قرن سکوت هم معتبر نیست. بماند که کتاب‌های زرینکوب، ساختارهای تاریخ‌نگاری نداشته و ایشان بیشتر در ادبیات متخصص هستند تا در تاریخ. در مورد کشته شدن علی و قصاص ابن ملجم، شاید بهتر باشد اینها را به مقاله دیگری منتقل کنید. هم حجم مقاله کاسته می‌شود، هم از محوریت موضوع (خلافت) دور نمی‌شود. در مورد منابع، بهتر است دانشنامه های دیگر (مثل جهان دانشنامه اسلام دانشگاه آکسفورد) را ببینید. در ایران ترجمه هم شده، ولی به صورت خیلی گران به فروش می‌رسد. شاید بتوانید آنرا بیابید. به کتاب‌های دیگر هم رجوع کنید، مخصوصاً در مورد اشخاصی مثل طلحه، زبیر، عایشه، معاویه... اینکه اینها چرا با علی دشمنی می‌ورزیدند. یا اشخاصی مثل زیاد بن ابیه، ابن عباس، مالک اشتر نخعی، محمد بن ابی بکر، شاید نکاتی در این مقالات یا موضوعات باشد، که خود مقاله علی ننوشته باشند. به کتاب مادلونگ (جانشینی محمد) هم دوباره نگاهی بیاندازید. همچنین کتاب «تاریخ جدید اسلام کمبریج»، شاید چیزی تویش باشد. A.berjis (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۹ (UTC)
  • برای قسمت پیشینه، من مقاله «خلفای راشدین» در دانشنامه جهان اسلام را توصیه می کنم. فکر کنم در جلد 16 است. A.berjis (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۰۳ (UTC)
تشکر از نظرات شما. از «کتاب دو قرن سکوت» استفاده نشده بود و نمی دانم چرا اسمش در منابع بود! حذفش کردم.
در خصوص ماجرای قتل امام علی، منظورتان این است که جزو خلافت نیست!
برخی مقالات کتاب دانشنامه اسلام بریل را دارم. اما مال آکسفورد را ندارم. اگر دوستان همچون @طاها کمک کنند عالی می شود.
کتاب مادلونگ الان جلوی دستم است. هرچند لازم است تمام ترجمه ها مجددا تطبیق داده شود اما مثل مقاله اصلی می توان این کار را به برگزیدگی موکول کرد.
کتاب «تاریخ اسلام کمبریج» [۱] در گوگل در دسترس است. البته این خیلی جدید نیست! اما ویرایش جدید متاسفانه در گوگل نیست[۲]!--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)
در مورد کتاب، باید به سایت های دانلود کتاب مراجعه کنید. یک کتاب هم هست به اسم "Encyclopedia of Islam and the Muslim world" که به صورت آنلاین هم در وب موجود است. فکر می کنم در دانشنامه قرآن انتشارات بریل هم مقاله علی وجود داشت. مقالات عایشه هم دیده ام. بعضی کتاب ها هستند که شاید (خودم ندیدم) بتوان توش چیزی یافت:
 • Asma Afsaruddin : The First Muslims: History and Memory (Oxford: Oneworld Publications, 2008)
 • Maria Massi Dakake: Shi‘ite Identity in Early Islam and is an active contributor to current traditionalist thought and writing, state university of New York Press, Albany, 2007

با تشکر.--A.berjis (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۲۵ (UTC)

در مورد کشته شدن علی، یادم رفت بگویم. ما می توانیم ماجرای قتل را در 2-3 خط، به صورت مختصر و مفید بنویسیم و بقیه را در مقاله دیگر بگذاریم. در واقع چگونگی مرگ، در شرح زندگی سیاسی فرد تاثیر ویژه ای ندارد. --A.berjis (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۳۷ (UTC)
@A.berjis: از آشنایی با شما خوشحال شدم. من تلاش خود را می کنم منابع بیشتری بیابم، شما هم لطفا مشخص بفرمایید در کدام موارد مقاله نقص اطلاعاتی دارد تا بر آن اساس منابع را انتخاب کنم. درود.--سید (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۲۴ (UTC)
@Sa.vakilian: از لحاظ مبحثی، من کمبود موضوع مصر و شمال آفریقا در زمان خلافت علی را کمرنگ می‌بینم. همچنین خبری از یمنی ها نیست. اینکه یمنی‌ها، شیعه‌های سفت و سخت علی بودند و یکی از دلایل شیعه شدن ایرانی‌ها هم، کوچاندن یمنی های ستیزه‌جو توسط بنی‌امیه به سرحدات (مثلاً خراسان و مناطق دیگر) بود که اینها، تفکرات شیعی‌شان را به ایرانی‌ها انتقال دادند. در حقیقت، پاسخ دروغ‌های سلفی-وهابی ها را اینگونه می‌شود داد. فقط باید منبع معتبر را یافت. من قبلاً در یک ارجاع دست دوم، خواندم که آقای هاجسون (اسماعیلی‌شناس) به این مسئله اشاره کرده بود. همچنین در کتاب :

Daftary, Farhad, ed. (2001), Intellectual Traditions in Islam, I.B. Tauris, ISBN 978-1-86064-760-4

که به فارسی ترجمه شده ولی تجدید چاپ نشده هم، به این مسئله اشاره گذرایی شده است. بیشتر ایرادات مقاله، ایرادات فنی هستند تا ایراد محتوایی. فقط یک مشکلی هست، که بهتر است از کلمات دانشنامه ایرانیکا و دانشنامه اسلام که در مقاله، به صورت فاعل به کار رفته، خودداری شده، و اسم نویسنده آن مقاله آورده شود. مثلاً پوناوالا می گوید یا گلیو معتقد است ... چون اینطوری، بیشتر نظر نویسنده را منعکس می‌کنیم تا نظر یک دانشنامه. من یک ویرایش مختصر در مقاله برای یکسان‌سازی پانویس کردم، اگر صلاح دیدید، بقیه پانویس های دانشنامه ای را همینگونه، مشترک کنید. --A.berjis (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۲۸ (UTC)

این هم سایت اسماعیلی‌شناسی در لندن هست. احتمالاً تحقیقات خوبی در زمینه تاریخ شیعه کرده‌اند. مخصوصاً پایان‌نامه های دانشجویان. اگر می توانید، با آنها ارتباط برقرار کنید. --A.berjis (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۳۴ (UTC)
در خصوص کارهای موسسه اسماعیلیه لندن کارهای خود آقای فرهاد دفتری بخصوص کتاب تاریخ شیعه که پارسال منتشر کردند هست و به نظرم پایان نامه های دانشجویی که در قالب کتاب از انتشارات معتبر منتشر نشده، اعتبار کار در اینجا را نداره.--سید (بحث) ‏۲۰ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۵۹ (UTC)
من آلزایمر دارم، فراموش کردم بگویم. انتشارات بریل که سه جلد از دانشنامه اسلامیکا (دائرةالمعارف بزرگ اسلامی) را چاپ کرده بود، مقاله ای مفصل از علی‌ بن ابی‌طالب داشت. شاید بتوانید با مسئولین دائرةالمعارف بزرگ اسلامی مذاکره کنید که با ذکر آدرس ترجمه انگلیسی، از مقاله شان استفاده کنید. مقاله انگلیسی هم می‌شود با دنگ و فنگ، از طریق پورتال دانشگاه‌های غربی دانلود کرد. متاسفانه کامپیوتر من ویروسی شده بود و من مقاله را از دست داده بودم. --A.berjis (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۴۳ (UTC)
مشخصات مقاله، اینه:
 • Manouchehri, Faramarz Haj; Melvin-Koushki, Matthew; Shah-Kazemi, Reza; Bahramian, Ali; Pakatchi, Ahmad; Waley, Muhammad Isa; Poor, Daryoush Mohammad; Tareh, Masoud; Brown, Keven; Jozi, Mohammad Reza; Sajjadi, Sadeq; Gholami, Rahim; Bulookbashi, Ali A.; Negahban, Farzin; Alizadeh, Mahbanoo; Gholami, Yadollah. "ʿAlī b. Abī Ṭālib." Encyclopaedia Islamica. Editors-in-Chief: Wilferd Madelung and, Farhad Daftary. Brill Online, 2015. Reference. 05 July 2015 <http://referenceworks.brillonline.com/entries/encyclopaedia-islamica/ali-b-abi-talib-COM_0252>

First appeared online: 2008 First Print Edition: isbn: 978-90-04-16860-2, 20080710, 978-90-04-17859-5, 20091123, 9789004191655, 20110912

@A.berjis:تشکر. مگه اسلامیکا ترجمه مجلدات دائره المعارف بزرگ اسلامی نیست. خب نسخه فارسی که هنوز به عین نرسیده! من از دوستام اون ور آب می پرسم. شایدم @طاها: بتونه کمک کنه.--سید (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۱۸ (UTC)
سلام. شرمنده، به این دانشنامه دسترسی ندارم. طاها (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۱۸ (UTC)
@Sa.vakilian: ببینید، نصف کسانی که اسمشان در این مقاله آدمه، مترجم فارسی به انگلیسی هستند. نصف دیگرشان، نویسنده اصلی هستند. مقاله هم، گفتم، دانلود کردم و خواندم. بسیار مفصل و بلند بود.--A.berjis (بحث) ‏۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۲۱ (UTC)
@Sa.vakilian: در این مقاله و همچنین مقاله اصلی‌اش، حرفی از نقش قطام در کشته شدن علی گفته نشده. در کل نوشتار خوبی است.--ساقی (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)
@فخر جهان: تشکر از مشارکت شما، اگر بحث بالا را ببینید قرار شد ما جزئیات مربوط به کشته شدن را به مقاله ای دیگر منتقل کنیم: کشته شدن علی اگر اعتراض دارید لطفا اول با @A.berjis: به تفاهم برسیم.--سید (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۲۵ (UTC)
شخصیت قطامه، وجود تاریخی نداشته است. من دلایلی دارم که تمایل ندارم علنی بگویم، چون احتمالاً این دفعه، به جرم زن‌ستیزی و جنسیت‌ستیزی، چند هفته‌ای می‌روم حبس !!! --A.berjis (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۰۳ (UTC)

تذکر مهم :من دیروز داشتم کتاب مادلونگ را یک بار دیگر می خواندم دیدم نقدهایی بر دیگران نظیر واله یری نوشته و از موضوعات روایتی متفاوت ارائه کرده است. متاسفانه هنوز فرصت نشده از بخش حکمیت به بعد دیدگاه های متفاوت ایشان را وارد مقاله کنم. بنابراین در خوبیدن مقاله دست نگهدارید را کار تکمیل شود.--سید (بحث) ‏۱۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۰۵ (UTC)

@طاها، Kazemita1، Reza Amper: از نظر من تقریبا برای مرحله خوبیدگی کار تمام شده است. لطفا مشارکت بفرمایید.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۰۶ (UTC)

 • موافق سپاس از زحمات شما. فقط یکبار تاریخ‌های مقاله را از نظر فارسی بودن چک کنید. مانند بخش نبرد نهروان تاریخ‌ها میلادی هستند. برای برگزیده کردن پروین سرم شلوغ است وگرنه خودم درستش می‌کردم. --ساقی (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۴۲ (UTC)
 • موافق --Kazemita1 (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۰۱ (UTC)
 • به لحاظ تصویری نوشتار هنوز جای کار دارد. نگاره اول مقاله (غدیر خم) عنوان یا توضیح ندارد. جنگ نهروان تصویر ندارد در حالی‌که به نظر می‌توان تصویر مناسبی یافت، این‌جا را ببینید برای نمونه. برای بخش برگزیده شدن به خلافت این تصویر بیعت با علی را پیشنهاد می‌کنم. افزودن تصویر قدیمی شهر کوفه محل خلافت ضروری است. در عوض تصاویر مسجد کبود و مقبره در نجف به نظرم اضافه است (جایش در مقاله علی بن ابیطالب و کشته شدن علی است). تصویر بازسازی ضربت خوردن هم چندان واضح نیست، یا نسخه بهتر بگذارید یا نمای داخلی مسجد کوفه (محل ضربت خوردن) جایگزین شود.Wikimostafa (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۲۴ (UTC)
@Wikimostafa: تشکر از پیشنهاد شما. برخی تصاویر زاید را حذف کردم و دو تصویر از بیعت و مسجد کوفه افزودم. کوشیدم تا توضیحات تصویر الگو را اضافه کنم اما میسر نشد [۳] امیدوارم دوستان شما یا @طاها: بتوانید درستش کنید. در خصوص مقاله ای که لینک دادید هر چند تصاویرش خوب است اما کیفیتش پایین است. باید از اصل تصاویر را در گوگل بیابیم. البته به نظرم در مرحله خوبیدگی ضرورتی ندارد.--سید (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۰۸ (UTC)
✓ Wikimostafa (بحث) ‏۲۴ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۲۱ (UTC)

سیب[ویرایش]

سیب (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Nargess.n (بحث) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۳۴ (UTC)

درود. من صفحه سیب را که از صفحات پربازدید در ویکی فا (رتبه ۵۲۰) و مقاله خوب در ویکی انگلیسی است به طور کامل ترجمه کردم. تمام پیوندهای آن را آبی کرده و صفحهٔ ویکی گفتاوردش را هم ساختم. فکر می‌کنم مقاله خوبی شده و آن را جهت خوبیدگی نامزد می‌کنم.منتظر شنیدن نظرات سازندهٔ همکاران ناظر هستم. پیشاپیش از راهنمایی و کمک همه بسیار سپاسگزارم. Nargess.n (بحث) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۳۴ (UTC)

درود. سپاس بابت زحمت زیادی برای نوشتار کشیده شده است؛ ولی با نگاهی کلی به نظرم می‌آید که بازگردانی در بعضی جاها مشکل دارد. برای نمونه، «سیبهایی را که او به مقدونیه باز آورد شاید جد ساقه‌های زیرزمینی کوچک باشد.» از دیدگاه نگارشی مشکل دارد؛ و یا «بدون در نظر گرفتن ترکیب اخیر صفات موروثی را بیشتر از مالوس سیورسی به ارث می‌برند.» که نهاد ندارد و به خوبی ویرگول‌دهی نشده است. -- نوژن (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۳:۵۲ (UTC)

درود. متن رادوباره خوانده و سعی خواهم کرد اشکالاتش را برطرف کنم. Nargess.n (بحث) ‏۱۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۷:۰۰ (UTC)
درود. جناب نوژن کل نوشتار را چند بار بازخوانی کرده و تا جایی که می‌توانستم ایرادهای آن را برطرف کردم. امیدوارم نظر مثبت شما را جلب کند. Nargess.n (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۲۶ (UTC)

درود. در حال خواندن و ویرایش هستم. خواهشمندم از بخش «تاریخچه» به پایین را خود خوانده و اصلاحات زیر را اعمال کنید.

 • میان «ها» و واژه پیش از خود باید نیم‌فاصله باشد. «کتاب‌ها» درست است نه «کتابها». اگر می‌خواهید کارتان راحت شود، ابرابزار را نصب کنید و با یک کلیک، همه «ها» های جدا از واژه را بدان‌ها بچسبانید.
 • از واحد فوت و اینچ یا پوند بهره مگیرید و نیازی به ذکرشان نیست.
 • نیم‌فاصله را فراموش نکنید. «کرک دار» باید به شکل «کرک‌دار» آورده شود و به همچنین همه واژگان ترکیبی که نیاز به این فاصله دارند. «پرورش‌دهنده»، نه «پرورش دهنده».
 • «است»، نه «هست».
 • «برنگ سبز تیره» باید به صورت «به رنگ سبز تیره» باشد.

-- نوژن (بحث) ‏۲۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۵ (UTC)

 • درود. جناب نوژن با تشکر از راهنمای‌های ارزنده شما، اصلاحات خواسته شده را انجام دادم. یک سؤال هم داشتم. پیش از شروع ویرایش من، در پایین صفحه از الگوی محصولات کشاورزی افغانستان هم استفاده شده بود. چون هیچ اشاره‌ای به افغانستان در صفحه نبود من آن را حذف کردم. به نظر شما کار درستی کردم؟ یا دوباره آن را اضافه کنم؟ سپاس فراوان Nargess.n (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۳:۲۵ (UTC)
کار درستی کردید. دلیل افزوده شدن الگوهای نامربوط به نوشتارها، خطای رباتیک است (ربات به همه پیوندهای درون الگو می‌رود و آن الگو را به پیوندها می‌افزاید). -- نوژن (بحث) ‏۲۹ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۳ (UTC)
 • دقت کنید که در زبان پارسی، بر خلاف انگلیسی، می‌گوییم «هیلدا الیس داویدسون، پژوهشگر انگلیسی، ...» نه «پژوهشگر انگلیسی، هیلدا الیس داویدسون، ...»
 • ترجمه «جنبه‌های فرهنگی» خوب نیست. لطف کنید با متن اصلی دوباره تطبیق دهید. برای نمونه، هنگامی که می‌نویسید «آن میوه و مغزدانه‌ها... پیدا شد»، باید دقت کنید که فعل باید به صورت جملع بیاید. «در اسکالدزکاپارمال ایدون به عنوان کسی توصیف شده‌است که به مغزدانه تبدیل شد» باید با ویرگول مناسب پس از اسکالدزکاپارمال آورده شود، و برای ایدون نیز پانویس گذاشته شود تا عنوانش ر زبان اصلی مشخص شود، وگرنه ما در پارسی نیز واژه «ایدون» را داریم که برای خودش معنا دارد و نباید اشتباه گرفته شود.

-- نوژن (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۲۳ (UTC)

درود. جناب نوژن ۱. مطالبی در مورد ایران به بخش تولید کنندگان و ارقام سیب اضافه کردم، لطفاً بررسی بفرمایید. ۲. در مورد مطلبی که راجع به ایدون فرمودید، با شما موافق نیستم. پیوندی به صفحه وجود دارد که در صورت ابهام خواننده می‌تواند آن را مطالعه کند و همین‌طور تصویر ایدون که مطلب را به طور واضح مشخص می‌کند. ۳. بخش جنبه‌های فرهنگی را بازخوانی کردم و ویرگول‌های آن را درست کردم ولی مطلب جدیدی به ذهنم نرسید که اضافه کنم کاش کمی واضح تر بیان می‌کردید که ایراد ترجمهٔ آن کجا است؟ Nargess.n (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۵۸ (UTC)جناب@نوژن:Nargess.n (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۰۲ (UTC)
 • موافق به نظر من مقاله خوبی است و پتانسیل خوبیدگی را دارد. ساقی (بحث) ‏۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۵۵ (UTC)
 • موافق کار خوبی است فقط ای کاش از تولید سیب در ایران هم حرفی می‌زدید چون ایران از تولیدکننده‌ها است دوم اینکه این ضرب المثل کسی که روزانه یک سیب بخورد، به پزشک نیازی نخواهد داشت. یک ضرب المثل بریتانیایی است an apple a day keeps the doctor away به اصل ضرب المثل و منبع آن اشاره می‌کردید همین‌طور به ماجرای اپل و مکینتاش هم اگر دوست داشتید اشاره می‌کردید ممنون از زحمات شما--- Rmashhadi ♪♫ ‏۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۱۰ (UTC)

درود. سرکار مشهدی عزیز از دیدن نام شما در اینجا و مشارکت‌تان بسیار خوشحال شدم .(هر چند به درخواست جناب نوژن) واز شما بسیار بسیار سپاسگزارم. مطالبی در مورد ایران اضافه کردم و چند منبع به بخش ضرب المثل که اگر کسی مایل به مطالعه در مورد منشأ آن بود استفاده کند. اما در مورداپل و مکینتاش صفحات جداگانه و کاملی وجود دارد که اگر کسی خواست می‌تواند آنها را مطالعه کند و نیازی به آوردن آنها در اینجا نمی‌بینم. باز هم سپاس. Nargess.n (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۵۹ (UTC)

من در حال ویرایش هستم، ولی شوربختانه به دلیل ترجمه گاه نادرست، سرعت بالایی ندارم. برای نمونه، در متن اصلی آمده است «the apple was thought of by Brúnarson as the food of the dead»، که بازگردانی شده است «احتمالاً برونارسون سیب را غذای مرده در نظر گرفته است». نخست آنکه برونارسون نباید ایتالیک شود؛ همچنین، food of the dead به معنای غذای مرده نیست، بلکه «غذای مردگان» است. این دو با هم بسیار فرق دارند. در متن مربوط به اسطوره‌های اسکاندیناوی چندین نام را پیونددهی نکرده بودید. نرگس جان، تلاش شایسته‌تان به کنار، ولی اگر متن اصلاح نشود کار زیادی نمی‌توان کرد. خواهش دارم متن «اسطوره‌شناسی یونانی» را با متن اصلی تطبیق دهید تا به پیش روم. -- نوژن (بحث) ‏۱۰ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۰۲ (UTC)

 • اگر موضوعی در ویکی پارسی نوشتار ندارد، به ویکی انگلیسی پیوند ندهید. بگذارید همان قرمز بماند. برای نمونه، ننویسید بازده محصول.
 • من تا سر بخش «کاشت» خواندم. خواهشمندم بیش‌منبع‌دهی را رعایت کنید و برای نمونه، ایران را تنها یک یا دو بار در متن آبی کنید.

-- نوژن (بحث) ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۳۰ (UTC)

جناب @نوژن:درود. تغییرات درخواست شده را انجام دادم. لطفاً بررسی بفرمایید. سپاس فراوان Nargess.n (بحث) ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۴۳ (UTC)

جناب @Omid.koli:درود. تغییراتی در صفحه انجام دادم. لطفاً بررسی بفرمایید. آیا به نظر شما مشکلات آن برطرف شده است یا نه؟ سپاس فراوان. Nargess.n (بحث) ‏۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۲:۵۵ (UTC))

بله. باز هم کمی تغییرش دادم (→:پیشنهاد). با این حال فکر کنم بایستی مواظب باشید که نوشتار «پُرپیوند» نشود؛ و باز تراکم پیوند را در جای‌جای نوشتار، مد نظر داشته باشید.
کلماتی را که چند بار در یک مقاله تکرار می‌شوند فقط برای اولین باری که در متن می‌آید آن را پیوند کنید. ممکن است یک کلمه در قسمت‌های بعدی یک مقاله تکرار گردد. (توضیحات تصاویر، جعبه‌اطلاعات، الگوها و جداول از این قاعده مستثنی است. هر سطر از جدول باید به خود متکی باشد) به مرور این نکته را اصلاح کنیم.
با احترام.  ¤ اُمیدبحث ‏۲۸ تیر ۱۳۹۴≈ ‏۱۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۲۸ (UTC)
 • جناب نوژن؛ آیا مجاز به کاربرد {{پم}} در مواردی همچون [[w:Table apple|سیب روی میز]] که فرمودید، هستیم؟ به نظر یک تیر و دو نشان است: پیوند قرمز هست و پیوند به نسخه انگلیسی مقاله برای مطالعهٔ بیشتر نیز فراهم می‌شود. با احترام.  ¤ اُمیدبحث ‏۳۱ تیر ۱۳۹۴≈ ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۰۰ (UTC)
از آن الگو تاکنون بهره نگرفته‌ام و نمی دانم چه کار می‌کند. اما بهتر است در نوشتارهای خوب/برگزیده، به نوشتارهایی در ویکی انگلیسی یا هر زبان دیگری پیوند داده نشود. -- نوژن (بحث) ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۴:۱۳ (UTC)
 • Omid.koliدرود. امید جان، تمام پیوندها به زبان انگلیسی را پاک کردم. قصد دارم صفحات مربوط به گیاهان را ایجاد کنم. Nargess.n (بحث) ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۳۷ (UTC)
عالی‌ست.
در خصوص عبارت «سیب روی میز»، گویا منظور یکی از انواع سیب است. چنین معادلی شاید، گمراه‌کننده باشد و همان بهتر که به جای ترجمه تحت الفظی؛ «تیبل اپل» به کار گرفته شود.
(اگر چه چیزی شبیه «سیب مجلسی» به نظر می‌رسد...) ¤ اُمیدبحث ‏۳۱ تیر ۱۳۹۴≈ ‏۲۲ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۰ (UTC)
 • {{جعبه اطلاعات آرایه زیستی}} نسخه وپفا و انگلیسی این نوشتار، تفاوت‌هایی دارد. با احتیاط تغییر داده نشد.  ¤ اُمیدبحث ‏۳ مرداد ۱۳۹۴≈ ‏۲۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۳:۳۵ (UTC)
 • Omid.koliدرود. امید جان، جعبه اطلاعات ویکی فا یک مورد (تبار) را اضافه داشت که من حذف کردم. اگر تغییر دیگری در نظر دارید بفرمایید. از ایجاد نوشتار موریتس بالتازار بورکهاوزن هم بسیار سپاسگزارم. Nargess.n (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۱۸ (UTC)

تا بخش «رسیدن و چیدن میوه» خواندم. خواهشمندم بعضی بخش‌ها که منبع ندارند را منبع دهید. به نظرم بخش «ارزش خوراکی» را زیربخشی از «مصرف انسان» کنید. همچنین، بخش «ضرب‌المثل» را زیربخش «جنبه‌های فرهنگی» کنید. منبع ۷۲ مشکل دارد. سپاس -- نوژن (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۱۸ (UTC)

۱. صفحه سیب، ویکی انگلیسی ۷۵ منبع دارد و ویکی فا ۸۳. بنابراین من هر جا که توانستم منبع اضافه کردم.

۲. منبع ۷۲ را تغییر داده و خود نوشتار Gerhauser را قرار دادم، لطفاً بررسی بفرمایید.

۳. در مورد بخش «ارزش خوراکی» و بخش «ضرب‌المثل» من موافق شما نیستم، بنابراین فعلاً آن‌ها را تغییر ندادم. فکر کردم شایدبعد از مطالعهٔ آنها نظرتان تغییر کند، اگر اینطور نبود، تغییرات خواسته شده را انجام خواهم داد.

۴. در بخش جنبه‌های فرهنگی برای معادل Germanic paganism با جناب مانی مشورت کرده بودم.[۴] چون من تخصصی در مورد ادیان ندارم و نمی‍توانم آن دو پیوند قرمز را آبی کنم، اگر موافق باشید از معادل پیشنهادی جناب مانی استفاده کنیم که برای خواننده توضیح بسیار کوتاهی در مورد پاگانیسم است.از همه زحماتی که برای بررسی نوشتار سیب می‌کشید صمیمانه سپاسگزارم. Nargess.n (بحث) ‏۲۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۵۴ (UTC)

مشهد[ویرایش]

مشهد (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Komeylreyhani (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۵ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۸:۳۵ (UTC)

 • با درود و سپاس از دوست ارجمند، مهدی صفار عزیز -که در ویرایش مقاله از کمک و راهنمایی های ارزنده شون استفاده کردم- و با اجازه از ایشان؛ مقاله مشهد رو جهت خوبیدگی نامزد می کنم.

بررسی با تشکر از زحماتی که کشیده اید برای دستیابی به مقاله خوب باید کمی تلاش کنید.

 • دیباچه ناقص است.
 • دیباچه توسط جناب ریحانی تکمیل شده. بررسی بفرمایید. مهدی (بحث) ۵ تیر ۱۳۹۴، ساعت ۱۷:۰۷ (ایران) ‏۲۶ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)
 • اطلاعات ارائه شده بخصوص در بخش پیشینه دقیق نیست و ناقص است. می توانید از این منابع در تکمیل آن استفاده کنید:
Historic Cities of the Islamic World
Landmarks of Mashhad

--سید (بحث) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)

 • سید جان. پیشینه شلوع‌تر بود. آن را به خیال خودم خلوت کردم و کامل‌ترش در پیشینه مشهد هست. ولی اگر به نظرتان همان گونه بهتر است، برمی‌گردانم. (البته توصیه شده اگر پیشینه حجیم است، خلاصه آن در مقاله و کاملش در مقاله پیشینه آورده شود.) مهدی (بحث) ۵ تیر ۱۳۹۴، ساعت ۱۶:۵۱ (ایران) ‏۲۶ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۲۱ (UTC)

با سلام و خسته نباشید خدمت دوست عزیز،‌ من خواستم تذکر بدهم که قسمت‌هایی که شما در بخش پیشینه و تاریخ نوشته‌اید، منابع اینترنتی هستند که منبع اولیه هستند و جایز نیست؛ بلکه بایستی منبع ثانویه و ثالثه را استفاده کرد.--A.berjis (بحث) ‏۲۴ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۶:۰۹ (UTC)

@Mahdy Saffar: ظاهرا سوء تفاهم شده است. من آن مقاله را ندیده بودم. نه لازم نیست خیلی گسترش بدهید. فقط در بخش مشهد در دوران حکومت‌های ایرانی تا عصر صفویه اکتفا به سلجوقیان کافی نیست. دست کم یک پاراگراف به دوره حکومت های ایرانی بخصوص سامانیان و یکی به دوره مغولان و تیموریان اختصاص دهید. از دوره مغولان و بخصوص در دوره تیموریان مشهد اهمیت می یابد و بتدریج از توس و نیشابور مهم تر می شود. اما چیزی در مقاله نیامده است. همچین یک پاراگراف هم به دوره صفویان اختصاص دهید. یک پاراگراف هم برای دوره معاصر مشهد از ابتدای سده بیستم تا کنون. --سید (بحث) ‏۲۶ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۳ (UTC)

با تشکر از شما و رساندن مقاله به این سطح. نکات زیر را برای بهبود مقاله لازم می دانم.

 • جملات بکار رفته در لید بسیار کوتاه اند.
 • تراکم عکس ها در ابتدای مقاله خیلی زیاد است. آن ها را در مقاله پخش کنید.
 • به جای جمله «پایتخت معنوی ایران برگزیده شد» بنویسید «پایتخت معنوی ایران انتخاب شد»
 • منابع بکار رفته در پانویس بیشتر وبسایت اند اما در قسمت منابع شما نام کتاب آورید. دلیل چیست؟؟ با آرزوی موفقیت برای شما --ساقی (بحث) ‏۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۷:۵۰ (UTC)
 • ساقی گرامی. با سلام و سپاس بابت بذل توجه به مقاله، موارد ذکر شده در حد امکان اصلاح شد. لطفا بازبینی نمایید و اگر موردی دیگر بود، بفرمایید. در مورد منابع هم چون پیشینه ویرایش شده بود، اصلاح منابع از قلم افتاده بود که اصلاح شد. ممنون از دقت نظر شما. سپاس Komeylreyhani (بحث) ‏۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۹:۱۹ (UTC)
 • مقاله های خوب و برگزیده نباید نگارخانه داشته باشند. عکس های نگارخانه را در مقاله پخش کنید.
 • در بخش مشاهیر و نام آوران فعل «مشاهده بفرمایید» را حذف کنید و فعل مناسب جایگزین کنید؛زیرا در مقاله های خوب و برگزیده نباید با خواننده صحبت کرد.
 • بخش مشاهیر و نام آوران را گسترش دهید. فقط به نوشتار اصلی پیوند ندهید و نام اشخاص معروف را باذکر منبع بیاورید.
 • مشکل قبلی هنوز رفع نشده. در قسمت منابع شما نام کتاب آورده اید اما در پانویس ها از وب گاه استفاده کرده اید. در منابع هم نام وبگاه ها را ذکر کنید.

--ساقی (بحث) ‏۱۵ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۴:۰۸ (UTC)

بولدر، کلرادو[ویرایش]

بولدر، کلرادو (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Nshervsampad (بحثمشارکت‌ها) ‏

Nshervsampad ‏۲۴ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۴۶ (UTC)
نوژن

چند نکته نگارشی:

 • «قرار گرفته» درست نیست، بلکه باید «قرار گرفته است» باشد.
 • «می‌باشد» درست نمی‌باشد! :) بلکه باید «است» به کار برد.
 • میان‌فاصله‌ها را رعایت کنید. «تحصیل کرده‌ترین» -> «تحصیل‌کرده‌ترین».
 • «با ایجاد ایالت کلرادو در سال ۱۸۶۱ بولدر جزئی از این ایالت تازه تأسیس شد.» دقت کنید که در چنین جمله‌هایی، پس از ۱۸۶۱ باید ویرگول آورده شود. لطف کنید متن را دوباره خوانده و این نکته را رعایت کنید.
 • همه «""» ها را به صورت گیومه بیاورید. «"مرکز شهر"» باید به صورت «مرکز شهر» نوشته شود.
 • «شهر بولدر بر اساس آخرین سرشماری...» سال را بیاورید.

-- نوژن (بحث) ‏۴ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۴۵ (UTC)

دروود؛ موارد ۳ و ۴ را وارد نیستم. سایر موارد تصحیح شد. Nshervsampad ‏۵ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۰۶ (UTC)
 • خواهشمندم طبق این ویرایش من، تاریخ‌های منابع و کد زبانشان را درست کنید. منبع انگلیسی، باید به شکل انگلیسی به نمایش درآید و واژه پارسی نداشته باشد.
 • آیا میان تحصیل‌کرده بودن شهر و کم‌مذهبی بودنش ارتباطی وجود دارد؟ (از کرامات شیخ ما چه عجب؟ پنجه را باز کرد و گفت وجب!)
 • به نظرم منابع آورده شده دربارهٔ فسیل‌ها و غیره، بیش‌منبع‌دهی هستند. آن‌ها را بزدایید و تنها در پایان جمله یک یا دو منبع بیاورید.
 • در جعبه اطلاعات، آورده‌شدن یکبارهٔ واژه قدرت‌سپاری در آن بالا گمراه‌کننده است. خواهشمند است همانند ویکی انگلیسی درستش کنید.

-- نوژن (بحث) ‏۶ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۲۹ (UTC)

دروود؛ پیامتان را هم اکنون دیدم. اقدام می‌کنم. در مورد قدرت سپاری من هم موافقم. این تغییر حاصل این ویرایش است. در انگلیسی هم به همین صورت آمده ولی در فارسی از آنجایی که حداقل برای من نوعی قدرت سپاری معنایی ندارد اینگونه نمود می‌کند. شما پیشنهادتان چیست؟

در مورد مذهبی نبودن به این مربوط است که اینها همین الانش هم دارند در بهشت زندگی می‌کنند و به خاطر همین سخته قانعشون کنیم که بهشت و جهنمی هم هست! و البته از برکات آزادی ماریجواناست.
منابع فسیل و حشرات چون جدا هستند اینگونه نوشتم و به نظرم همان‌طور که شما می‌گویید صحیح تر است. تصحیح شد.
تاریخ‌ها را تصحیح می‌کنم. Nshervsampad ‏۱۰ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۵:۲۳ (UTC)

 • برای بخش‌های «زبان» و «قومیت» منبع بیاورید.
 • در بخش «جغرافیا»، به نام مکان‌های جغرافیایی سرشناس پیوند بدهید. برای نمونه، یخچال بزرگ آراپاهو.
 • خواهشمند است مطالب را به صورت متنی، و نه گلوله‌ای بیاورید. در بخش جغرافیا باید پاراگراف آغازین گسترش یابد و مطالب در آن به شکل استاندارد آورده شوند.
 • «جولای» نه! در زبان پارسی، ماه‌های میلادی به صورت فرانسوی (ژوئیه) آورده می‌شوند.
 • بخش «دولت و حکومت» بسیار کوتاه است.
 • نمی‌توان نوشت «۱۴ دبیرستان در بولدر وجود دارد...» چرا که نوشتاری که شما نوشته‌اید فردا روزی بدون به‌روز شدن، خوانده می‌شود در الی که تا آن هنگام تعداد دبیرستان‌ها ۱۵ شده است! باید با یادکرد دقیق سالی که تعداد دبیرستان‌های موجود در شهر در آن مشخص شده‌اند، به خواننده کمک کرد تا به ضریب به‌روز بودن اطلاعات دست یابد. نوشته باید برای همه زمان‌های خوانش، صادق باشد.
 • در «دبیرستان بولدر قدیمیترین دبیرستان ایالت کلرادوست که دانش آموزان آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.»، بخش دوم زاید است.
 • بخش «موسسات تحقیقاتی» باید از حالت گلوله‌ای به درآید. مطالب بخش آموزش را گسترش دهید.

دوست گرامی، نوشتارهای خوب دانشنامه باید دارای اطلاعات مناسبی دربارهٔ موضوع باشند. نباید اطلاعات شهر را آنچنان کلی آورد که تنها در یک خط داشته باشیم «در سال ۱۹۷۶ مدرسه ماساژ درمانی بولدر آغاز به کار کرد.»، چرا که برای خواننده پرسش پیش می‌آید که این مدرسه اصلن به چه دلیل مهم است که نویسنده بدان اشاره کرده است؟ باید حداقل اطلاعاتی دربارهٔ اینکه این مدرسه چه است، چه می‌کند، و چرا مهم است نوشت. همین قضیه دربارهٔ بسیاری دیگر موارد صادق است. بخش «دولت و حکومت» که قاعدتن بخش بسیار مهمی است باید گسترش یابد؛ در غیر این صورت در بخش‌های دیگر ادغام شود. خواهشمندم نوشتار را گسترش دهید و مطالب بیشتری بدان بیافزایید. -- نوژن (بحث) ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۴۲ (UTC)

دروود؛ در «دبیرستان بولدر قدیمیترین دبیرستان ایالت کلرادوست که دانش آموزان آن فارغ‌التحصیل شده‌اند.» منظور این است که دبیرستانهای قدیمی تری هم هستند که تا آن زمان فارغ‌التحصیلی نداشته‌اند. تغییرات جدیدی در بخش «دولت و حکومت» داده شده و نمی دانم شما با وجود اینها می‌گویید کوتاه است یا بدون آنها. با این حال حتماً عکسی از شهرداری بولدر به این بخش اضافه می‌کنم. در بعضی از موارد که ذکر کردید مانند «در سال ۱۹۷۶ مدرسه ماساژ درمانی بولدر آغاز به کار کرد.» بنده هم اهمیت آن را نمی دانم. لیک در نوشتارها و گفتار مردم اشاره زیادی به آن می‌شود و ظاهراً اهمیتی دارد. برای کامل بودن نوشتار سعی کی کنم این موارد را کشف کنم. با این حال در پایان فرموده‌اید «نوشتار را گسترش دهید و مطالب بیشتری بدان بیافزایید.» و در بالا از چند بخش نام برده‌اید اگر موردی اضافه بر این‌ها است لطفاً بگوببد تا آن را نیز در برنامه بگنجانم. Nshervsampad ‏۱۸ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۱۶ (UTC)

 • همان جور که پیشتر درخواست کردم، بخش‌هایی مانند «موسسات تحقیقاتی» را نه به صورت گلوله‌وار، که به صورت متنی بیاورید.
 • «نخستین قطار برقی میان‌شهری» در کجا؟ نخستین قطار برقی میان‌شهری کل آمریکا یا خود بولدر؟
 • چرا «در سال ۱۹۶۷ آخرین قطار بولدر به فعالیت خود پایان می‌دهد»؟ آیا اکنون قطار ندارد؟ آن دو جمله پشت سر هم را کمی گسترش دهید.
 • «اساتید» نه! استادان.
 • خواهش دارم ننویسید «هم‌اکنون چیزی در حدود ۳۰ ایستگاه دوچرخه در شهر وجود دارد» چرا کنه نباید متن را با زمان حال پیوند دارد. دو سال دیگر که کسی این نوشته را می‌خواند، نخواهد توانست تشخیص دهد «هم‌اکنون» کی است.
 • بهبهه به صورت «بحبوحه» نوشته می‌شود.

خواهش دارم متن را دوباره بخوانید و آنچه را تاکنون خواسته‌ام انجام دهید. سپاس -- نوژن (بحث) ‏۲۶ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۰۱:۲۶ (UTC)

سلام @Nshervsampad:. این مقاله می‌تواند سریعتر از مقاله‌های حاضر در این صفحه، خوب شود به شرطی که زودتر موارد مطروحه توسط جناب نوژن را برطرف کنید تا من هم یک سری موارد را ذکر کنم و تمام. Gire 3pich2005 (بحث) ‏۲۷ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۱۰ (UTC)

دروود بر هر دو عزیز. اندکی کارهایم سنگینی کرده و من را از ویکی باز گذاشته. مطمئناً اولین ویرایشم در فضای اصلی ویکی تکمیل همین موارد خواهد بود. Nshervsampad ‏۲۷ ژوئن ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۱۸ (UTC)

کاربر:نوژن: مواردی که شما گفتید رفع شده است؟ (من چک نکردم). یک موردی که تو ذوق می‌زند واژه‌های انگلیسی ترجمه‌نشده در جعبه اطلاعات است. --Z ‏۲۳ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۰:۵۴ (UTC) سلام @نوژن:مهربان. اشکالاتی را که در قسمت دوم بود دیدم. چند سؤال دارم. مورد اول که کمی توضیح داده شده. منظورتان این است که بیشتر ترجمه شود؟ گفته بودید مواردی را که انجام نشده. می‌شود دقیقاً دست بگذارید روی همان ها؟ ارادتمند-- MohandesWiki گفتمان ۴ مرداد ۱۳۹۴‏ ‏۲۶ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۷ (UTC)

سلام. جناب/بانو Nshervsampad گفته‌اند که در حال کار بر نوشتار هستند. اکنون در بخش «موسسات تحقیقاتی» موارد گلوله‌ای وجود دارد که باید متنی شوند. «اماکن تفریحی» نیز به همچنین. بعضی بخش‌های «مردم» هنوز منبع ندارند. من تا پایان نوشتار را خواندم و ویرایش کردم. جعبه اطاعات را نیز به همچنین. -- نوژن (بحث) ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۱۲ (UTC)
دروود؛ «موسسات تحقیقاتی» متنی شد. «نخستین قطار برقی میان‌شهری» تصحیح شد. «هم‌اکنون چیزی در حدود ۳۰ ایستگاه دوچرخه در شهر وجود دارد» تصحیح شد. «در سال ۱۹۶۷ آخرین قطار بولدر به فعالیت خود پایان می‌دهد» ابهام زدایی شد. «اساتید» تصحیح شد. «۱۴ دبیرستان در بولدر وجود دارد...» تصحیح شد.Nshervsampad ‏۲۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۵۳ (UTC)

بوکان[ویرایش]

بوکان (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: کاربر:مسعود بوکانی

درود. من فقط مقاله را حسب درخواست جناب مسعود بوکانی نامزد کردم. سایر توضیحات را ایشان اضافه خواهند کرد. سپاس. --چالاک بحث ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۲:۳۸ (UTC)

خیلی برروی مقاله کارکردم، فقط لطفاً دوستانی در بهبود لحن مقاله به من کمک کنند. فکرکنم به مقالهٔ با اطلاعات ارزشمندی تبدیل شده است. البته دوستان در رفع اشکالات و مشکلات کمک کنند. /مسعود بوکانی (بحث) ‏۲۵ مارس ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۴۸ (UTC)

درود. من به زودی خواندن نوشتار را آغاز خواهم کرد. -- نوژن (بحث) ‏۱ مه ۲۰۱۵، ساعت ۰۲:۵۶ (UTC)

 • در پاراگراف سوم دیباچه، سدهٔ حکومت منائیان را ذکر کنید.
 • من متوجه این حرف که «بوکان ممکن است همان هگمتانه باشد» نمی‌شوم. مانند این است که بگوییم «تهران ممکن است همان نیویورک باشد». مگر آنکه ابهام‌زدایی کنید درباره اینکه هگمتانه در کلام چه کسی یا بر پایه کدام نوشته؟!
 • نوشتار را بار دیگر بخوانید و مشکلات نگارشیش را بر طرف کنید. برای نمونه، «پور داوود در ادامه مقاله اش...» که در آن باید نیم‌فاصله رعایت شود.
 • «براساس تغییر آوایی حروف که در رشته زبان‌شناسی صورت عملی و تأئید شده یافته» یعنی چه؟
 • نام کتاب‌ها و آثار باید به صورت ایتالیک باشند.
 • «موزه شرق توکیو» کدام موزه است؟

بسیاری از جمله‌های نقطه پایانی ندارند، و واژگان به هم چسبیده‌اند. نوشتار باید یک بار دیگر بازخوانی شود. خواهشمندم چنین کنید و سپس من را پینگ کنید. سپاس -- نوژن (بحث) ‏۶ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۴۰ (UTC)

 • دقیق سده را نمی دانم، اما طبق منبع‌های که دیدم و منبع خودش، ۲۳۴ بوکان پایتخت حکومت مانا بوده یعنی از سال ۶۱۶ ق. میلاد تا ۸۵۰ ق. م
 • خب یغمایی معتقد است که باتوجه به دیوارهای رنگی قلایچی و آثار بدست آمده و موقعیت بوکان و قلایچی در جنوب مرکزی دریاچه ارومیه، بوکان می‌تواند همان هگمتانه باشد! خیر منظور بُعد تاریخی است منظور چنین نیست که بوکان شاید همان همدان بوده! منظور پایتخت ماد و مانا و سلسه‌های حکومتی است. بعنوان نمونه باستان شناسان آمریکایی تا قبل از انقلاب براین باور بودند که تپه حسنلو مرکز حکومت ماناها بوده است اما بعداز انقلاب با کشف قلایچی و اکتشافات یغمایی، بهمن کارگر و برخی دیگر از باستانشناسان، نظریه آمریکایی‌ها رد شد و بوکان را همان ایزیرتا یا زیرتو می‌دانند.
 • در لحن مقالات و نگارش زیاد مسلط نیستم متسفانه.
 • ایتالیک کردن نام کتاب را انجام خواهم داد.
 • طبق متن انگلیسی: Ancient Orient Museum Tokyo، که معادل فارسی آن می‌شود موزه شرق باستان توکیو متن کامل:Glazed brick from Bukan depicting a winged goat from the Ancient Orient Museum Tokyo, Japan Tanabe 1983.
 • چشم بازخوانی را هم شروع خواهم کرد.

انجام شد، بجز این «براساس تغییر آوایی حروف که در رشته زبان‌شناسی صورت عملی و تأئید شده یافته» که این مورد در تخصص بنده نیست و نمی دانم دقیق، لطفاً یکی از کاربرانی که تخصص بیشتری در این موارد دارند کمک و راهنمایی کند. /مسعود بوکانی (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۶:۳۱ (UTC)

جناب مسعود، خواهشمندم به ویرایش‌های اخیر من بر روی نوشتار بنگرید و بر طبق آن‌ها عمل کنید. فاصله در بسیاری جاها گذاشته نشده است.

 • از «می‌باشد» بهره مگیرید! همواره از «است» بهره بگیرید. لطف کنید همه را درست کنید.
 • «باستان‌شناس»، نه «باستان شناس».
 • «مانایی‌ها دولت منطقه‌ای بودند که با اورارتوها و آشوری‌ها در یک موزه می‌زیستند.» موزه؟!
 • پاراگراف نخست بخش «ساسانیان» پز ار اشکال نگارشی است.

شوربختانه با متن کنونی نمی‌توانم ادامه دهم. خواهشمندم خودتان بازخوانی را با جدیت پیگیری کنید یا از کسی بخواهید متن را بخواند تا مشکلاتش برطرف شود. در بخش خوبیدگی، مهم‌ترین نکته همین روانی متن و زیبایی نوشتار است. خواهشمندم پس از انجام دادن این کار، خبرم کنید. سپاس -- نوژن (بحث) ‏۸ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۳:۵۹ (UTC)


با درود به شما همکار محترم سعی می کنم به یاری برسانم باشد که با راهنمایی و نظرات بنده مقاله شما به زودی به عنوان مقاله خوب برگزیده شود نخستین موردی که توجه بنده را جلب نمود بخش محتویات می باشد این لیست بیش از اندازه طولانی است برای نمونه مورد ۴ زبان قومیت مذهب جمعیت تجارت؟ در زیر یک عنوان خلاصه نماید یا موارد مشابه با الگو برداری از ویکی انگلیسی سعی کنید عنوان ترتیب داشته باشند برای نمونه جغرافیا و محیط زیست پس از یکدیگر بیاید یا ورزش های محلی در بخش ورزش آورده شود ترتیب در چینش اصلا رعایت نشده است

 • مورد دیگر هرم جمعیتی بوکان در سال ۱۳۸۵ بجای وسط در سمت چپ مقاله آورده شود تا فضای خالی بیشتر استفاده شود نمونه زیر عنوان باغ‌ها فضای خالی زیاد باید جمع شود
 • اندازه تصاویر یا تصاویر اشخاص حداکثر 180px بیشتر نباشد اندازه بیشتر از 180 ترتیب مطالب را به هم می ریزد
 • صنعت و ترابری و تجارت مقوله های اقتصادی پس از یکدیگر یا تحت عنوان واحدی "اقتصاد" آورده شودWorld Cup 2010 (بحث) ‏۹ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۰۹:۰۴ (UTC)
 • اندازه تصاویر را درست خواهم کرد، تجارت را به زیربخش صنعت منتقل کنیم؟
 • بیشتر لحن مقاله و نگارش آن مشکل دارد که چند نفر دیگر را دعوت می کنم که کمک کنند./مسعود بوکانی (بحث) ‏۹ مهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۳۹ (UTC)