ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

گزیدن مقاله‌های خوب

Symbol star2.svg

این‌جا جایی است برای گزیدن مقاله‌های خوب — مقاله‌هایی که باکیفیت‌ هستند ولی نه در حد مقاله‌های برگزیده. برای اطلاعات بیشتر معیارهای مقالهٔ خوب را ببینید. هدف در اینجا نه فقط انتخاب مقاله‌های خوب، بلکه بررسی و مشخص ‌کردنِ نقاط ضعف و قوت مقاله ‌است که می‌تواند جهت تکمیل مقاله بعدها به کار گرفته‌ شود.

برای بررسی نظرخواهی‌های پیشین به بایگانی مراجعه کنید.

میانبرها:

مقاله‌های خوب:

نامزدکردن مقاله

 1. مطمئن شوید مقاله، همهٔ معیارهای یک مقالهٔ خوب را دارد.
 2. پیش از نامزدکردن، کاربر باید با کاربرانی که مشارکت عمده داشته‌اند هماهنگ کرده باشد و نام شخص یا اشخاصی که در خوبیدگی مقاله مشارکت عمده داشته‌اند، هنگام نامزدی ذکر شود.
 3. الگوی {{پیشنهاد خوبیدگی}} (اگر مقاله پیشتر هم نامزد شده بود، {{پیشنهاد خوبیدگی|صفحه=نام مقاله ۲}}) را در صفحهٔ بحث مقاله قرار دهید و آنچه الگو می‌گوید را انجام دهید. اگر مشکلی پیش آمد در بحث وپ:گمخ پیغام بگذارید.
 4. پس از ایجادکردن صفحهٔ نظرخواهی، کد {{ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/نام مقاله}} را کپی کنید و این صفحه را ویرایش کنید و کد یادشده را در ابتدای فهرست قرار دهید. به جای نام مقاله نام مقالهٔ موردنظرتان را بنویسید.
 5. نام مقاله را در وپ:ربب وارد کنید تا منابع برخط (آنلاین) آن بایگانی شوند.

شرکت در نظرخواهی

 • برای شرکت در نظرخواهی کنونی روی پیوند «ویرایش» کنار هر عنوان کلیک کنید. لطفاً نزاکت و فرهنگ شهروندی را رعایت کنید. از نظرات سازندهٔ کاربران استقبال می‌شود.
 • اگر فقط می‌خواهید نظرتان را بگویید، بنویسید *'''نظر''' و در ادامه‌اش نظرتان را ذکر کنید.
 • اگر موافقید، بنویسید *'''موافق''' و در ادامه‌اش دلیل موافقت را ذکر کنید. دقت کنید که اینجا رأی‌گیری نیست. از دید جمع‌بندی‌کننده نظراتی که مقاله را نقد کرده باشند باارزش‌ترند تا رأی‌های خالی.
 • اگر مخالفید، بنویسید *'''مخالف''' و در ادامه‌اش دلیل مخالفت را ذکر کنید. نظرهای مخالف بدون ذکرکردن دلیل هنگام جمع‌بندی خط‌زده خواهند شد. اگر نظرتان عوض شد، نظر پیشین را حذف نکنید؛ خط بزنید (به صورت <s>... </s>).
 • نامزدکننده پس از رفع هر مورد خواسته‌شده باید پایین آن نظر ذکر کند که رفع شده‌است. نظرات را دستکاری و یا تکه‌تکه نکنید. پس از رفع ایرادهای کاربر مخالف یا نظردهنده، اگر کاربر دوباره به صفحهٔ نظرخواهی سر نزد، از وی بخواهید تا بیاید و اگر خواست، در رأیش تجدیدنظر کند.
 • استفاده از الگوهای گرافیکی مانند {{شد}} توصیه نمی‌شود، چون از سرعت بالاآمدن صفحه می‌کاهد.
 • صفحه‌های نظرخواهی‌ها را بخش‌بندی نکنید. اگر نیاز شد، متن را پررنگ کنید.

جمع‌بندی نظرخواهی

نظرخواهی پس از حداقل یک هفته از آغاز نظرخواهی و حداقل ۳ روز پس از درج آخرین نظر، جمع‌بندی می‌شود و نظر جمع اعمال می‌شود: یا به عنوان مقاله‌ای خوب انتخاب می‌شود و یا مقاله‌ای عادی باقی می‌ماند. گاه ممکن است نظرخواهی موقتاً به حالت تعلیق دربیاید. کاربران آشناتر با این پروژه و معیارها که نامشان حداقل در یک مقاله از مقاله‌های برگزیده ویکی‌پدیای فارسی به عنوان مشارکت‌کنندهٔ برگزیده ثبت شده باشد می‌توانند جمع‌بندی کنند. کار جمع‌بندی‌کننده مشخص‌کردن این است که میان نامزدکننده و نظردهندگان اجماع برای انتخاب مقاله به عنوان مقالهٔ خوب حاصل شده‌است یا نه. نکاتی که برای جمع‌بندی در نظر گرفته می‌شوند در ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های خوب/جمع‌بندی بحث درج شده‌است.


تاریخچه مفهوم سیاره[ویرایش]

تاریخچه مفهوم سیاره (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: AnuJuno (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۸ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)

مترجم این مقاله کاربر ارجمند Bigbedford هستند. من فقط بررسی منابع برخط و مقداری استانداردسازی انجام داده‌ام. ▬ Anu‍Juno ‏۱۸ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۳۱ (UTC)

به نظرم دو مقاله سیاره و تعریف سیاره در موارد زیادی همپوشانی دارند. احتمالا مقاله تعریف سیاره باید به مقاله «تاریخچه مفهوم سیاره» منتقل شود. سپس بخش های مرتبط با سیاره شناسی از منظر علم امروز در مقاله سیاره بیاید و بخش های تحول تاریخی این مفهوم در مقاله جدید. پس از آن می توان هر دو مقاله را برای خوبیدگی ارزیابی کرد.--سید (بحث) ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۴۱ (UTC)
با سلام. تفاوت کلیدی این دو مفهوم ایجاست که مقاله سیاره با دید علمی به نگارش درآمده است و بیشتر با دیدگاه‌های زمین‌شناسی و اختر شناسی نوشته شده است اما مقاله تعریف سیاره بر روی تاریخچه سیاره تمرکز کرده و چگونگی درک مفهوم سیاره برای بشر از دیرباز تا به امروز را توضیح می‌دهد. به همین خاطر باید تنها با یک زیربخش نوشتار سیاره همپوشانی داشته باشد که آن هم طبیعی است.▬ Anu‍Juno ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۳:۵۵ (UTC)
بله. من متوجه این تمایز هستم. بر همین اساس هم پیشنهادهای فوق را نوشتم. نام این مقاله به هیچ وجه مقصود را نمی رساند و همچنین نسبت آن با مقاله مادر باید به شکل مشخصی روشن شود. مثال می زنم. مقاله تاریخ ایران مقاله فرعی از مقاله ایران است. در مقاله ایران بخشی تحت عنوان تاریخ ایران هست که ضمن بیان اجمالی موضوع به مقاله تاریخ ایران ارجاع می دهد. خب حال این دو مقاله را مقایسه کنیم. مقاله اصلی یعنی سیاره بخشی به نام تاریخچه دارد که به این مقاله ارجاع می دهد اما جالب است که آن مقاله در مواردی جزئیاتی بیش از مقاله فرعی دارد! مثلا هند یا اخترشناسی دوران اسلامی. در مواردی نظیر «سیاره‌های فراخورشیدی و کوتوله‌های قهوه‌ای» به نظرم جای بیان تفصیلی این مطالب در مقاله اصلی است. اما در آنجا خیلی اجمالی آمده است. بنابراین من همچنان بر نظر بالا هستم.--سید (بحث) ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۲۶ (UTC)
نظرتان درباره انتقال به «تعریف مفهوم سیاره» چیست؟ درباره موضوعی که فرمودید باید بخشی از محتواها جا به جا شوند منظورتان را درست درنیافتم. شما مجازید تغییری که فرمودید را خودتان اعمال نمایید.▬ Anu‍Juno ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۵:۱۹ (UTC)
به نظرم اسم باید گویای موضوع باشد. پیشنهاد من «تاریخچه مفهوم سیاره» است. --سید (بحث) ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۵۸ (UTC)
نوشتار منتقل شد.▬ Anu‍Juno ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۳۳ (UTC)

تذکر ناظران گرامی دو مقاله سیاره و تعریف سیاره را مطابقت دهید و چنانچه به نظرتان رسید مواردی باید بین آنها جا به جا شود لطفا اقدام فرمایید.--سید (بحث) ‏۱۹ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۵۸ (UTC)

فردی مرکوری[ویرایش]

فردی مرکوری (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: Bkouhi (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۴ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)

مدتی است دارم روی این مقاله کار می‌کنم. به نظرم الان به حد مقالهٔ خوب رسیده باشد. بخشی از منابع بررسی شدند، بخشی از منابع هنوز نه، که در جریان بحث بررسی می‌شوند (حداقل آنلاین‌هایش). -- bkouhi (بحث) ‏۱۴ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۴:۵۹ (UTC)

اژدهای کومودو[ویرایش]

اژدهای کومودو (ویرایش | تاریخچه) • بحث • پی‌گیری • رفتن به زیرصفحه

نامزدکننده: نوژن (بحث • مشارکت‌ها) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۲:۰۰ (UTC)

نوشتار توسط جناب Bkouhi بازگردانی شده است و من نیز مطالبی از منابع در دسترسم بدان افزودم. بخش بزرگی از منابع بررسی شده‌اند و امیدوارم این نظرخواهی بهانه‌ای شود تا دیگر بخش‌ها را نیز بررسی کنیم. سپاس -- نوژن (بحث) ‏۶ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۲:۰۰ (UTC)

 • موافق-به نظر ارزش خوب شدن را دارد. احتمالا ولی عزیزان در برگزیدگی مشکلاتی را مطرح می‌کنند. رستم (بحث) ‏۱۴ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۷:۴۲ (UTC)
 • عالی است. منتظرم زودتر در صفحه اصلی ببینمش.--سید (بحث) ‏۲۰ دسامبر ۲۰۱۴، ساعت ۱۷:۱۶ (UTC)