نقطه آبی کمرنگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
زمین از فاصله ۶ میلیارد کیلومتری (۳٫۷ میلیارد مایلی) نقطه کوچکی در اعماق تاریک فضا به نظر می‌رسد (لکه بسیار کوچک سفید در قسمت سمت راست پایین تصویر، در میانه نوار قهوه‌ای). سیگن اشاره کرد که "تمامی تاریخ بشر بر روی همان نقطه کوچک اتفاق افتاده " , "که یگانه خانه ما است" (سخنرانی در دانشگاه کرنل، ۱۳ اکتبر 1994).[۱]

نقطهٔ آبی کمرنگ (به انگلیسی: Pale Blue Dot) نام نگاره‌ای است که در سال ۱۹۹۰ میلادی توسط فضاپیمای کاوشگر وویجر ۱ و از فاصلهٔ ۶ میلیارد کیلومتری از کرهٔ زمین به عنوان بخشی از مجموعه تصاویر منظومه شمسی خانواده پرتره گرفته شده است. در این نگاره کرهٔ زمین به شکل یک «نقطهٔ آبی کوچک رنگ‌پریده» (در اندازه ۰/۱۲ پیکسل) در برابر عظمت فضا دیده می‌شود.[۲] فضاپیمای وویجر ۱ که مأموریت اولیه خود را به پایان رسانده بود و در حال ترک منظومه شمسی بود، توسط ناسا دستور گرفت توسط دوربین خود یک عکس از کره زمین از پهنه دور و وسیع فضا تهیه کند. این کار به درخواست کارل سیگن صورت پذیرفت.

همچنین عنوان این نگاره در کتاب نقطه آبی کمرنگ: چشم‌انداز آینده بشر در فضا، نوشته کارل سیگن که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد به کار برده شده است.[۳]

پس‎زمینه[ویرایش]

نوشتار اصلی: وویجر ۱

فضاپیمای وویجر ۱ با وزن ۷۲۲ کیلوگرم ربات کاوشگر فضایی طراحی آمریکا است که توسط ناسا در تاریخ ۵ سپتامبر ۱۹۷۷ به منظور بررسی بیرون منظومه شمسی و در نهایت فضای میان‌ستاره‌ای به فضا پرتاب شده است.[۴][۵] تا به امروز (۲۵ مارس ۲۰۱۵) ۳۷ سال، ۶ ماه و ۲۰ روز از پرتاب این کاوشگر می‌گذرد و همچنان دستورها و داده‌های معمول را از شبکه فضای دوردست دریافت می‌کند. وویجر ۱ اولین کاوشگر تارک منظومه شمسی و همچنین دورترین جسم ساختهٔ دست بشر از کرهٔ زمین است.[۶]

تاملات سیگن[ویرایش]

کارل سیگن کتاب ۱۹۹۴ خود را به تبعیت از عکس، نقطه آبی کم رنگ: تصوری از آینده انسان در فضا عنوان نهاد. در بخشی از آن، نقطه نظراتش را با برداشت عمیق‌تری از تصویر، بیان می‌کند:[۷][۸]

از این دیدگاه مسلط دورافتاده، زمین ممکن است هیچ علاقه خاصی را بر نه انگیزاند. اما برای ما، این فرق می‌کند. دوباره به آن نقطه نگاه کن. آن [نقطه] همین جاست. آن [نقطه] خانه است. آن [نقطه] ماییم. بر روی آن هر که را که دوست داری، هر که را که می‌شناسی، هر آن که تا به حال نامش را شنیده‌ای، هر انسانی که تا کنون بوده است، زندگی شان را سپری کرده‌اند. جمع تمامی خوشی‌ها و رنج‌های مان، هزاران دین مطمئن، ایده ئولوژی‌ها، و دکترین‌های اقتصادی، هر شکارچی و کاوش‌گری، هر قهرمان و بزدلی، هر خالق و نابود کننده تمدنی، هر شاه و رعیتی، هر زوج جوان عاشقی، هر مادر و پدری، هر بچه امیدواری، هر مخترع و کاشفی، هر معلم اخلاقی، هر سیاست‌مدار فاسدی، هر "فوق ستاره‌ای"، هر "رهبر اعلی‌ای"، هر قدیس و گنه‌کاری در تاریخ گونه ما، آنجا زندگی کرده است – بر روی ذره گردی معلق در یک شعاع نور.

زمین صحنه بسیار کوچکی در عرصه وسیع گیتی است. به رودهای خونی که توسط ژنرال‌ها و امپراتورها ریخته شده تا، در شکوه [با افتخار] و پیروزی، بتوانند اربابان زود گذر جزیی از یک نقطه شوند، به بیرحمی‌های بی‌شماری که از ساکنان یک گوشهٔ این نقطه بر [علیه] ساکنان غیرقابل تمیز گوشه‌ای دیگر سرزده، بیندیش، چه مکرر است عدم تفاهم‌شان، چه مشتاق‌اند به کشتن یکدیگر، چه پرحرارت است نفرت‌هاشان. رفتارهای‌مان، خود مهم‌بینی خیالی‌مان، توهم اینکه یک جایگاه اختصاصی در عالم داریم، توسط این نقطه کم نور به چالش کشیده شده است. سیاره ما یک ذره تنهای احاطه شده در تاریکی عظیم کیهانی است. در گمنامی‌مان، در تمامی این وسعت، هیچ نشانی از اینکه کمکی از جایی دیگر برای حفظ‌مان از خودمان برسد نیست.

زمین تنها دنیای شناخته شده‌ای است که تا کنون زندگی را پناه داده است. هیچ کجای دیگری نیست، حداقل در آینده نزدیک، که گونه ما بتواند به آن هجرت کند. سرزدن، شاید، اقامت هنوز خیر. خوشتان بیاید یا نه، در حال حاضر زمین جایی است که ما موضع‌مان را می‌گیریم. گفته شده است که نجوم یک تجربه متواضع کننده و شخصیت‌ساز است. شاید هیچ اثباتی برای حماقت غرور بشری بهتر از این تصویر دور از دنیای کوچک‌مان نباشد. برای من، این تاکیدی بر مسئولیت‌مان است که با یکدیگر مهربان‌تر رفتار کنیم و نقطه آبی کمرنگ، تنها خانه‌ای را که تاکنون شناخته‌ایم، گرامی داشته، محافظت کنیم.

منابع[ویرایش]

  1. “From Earth to the Solar System-Pale Blue Dot”. FETTSS, 2011-07-27. Retrieved 9 June 2013. 
  2. "Pale+Blue+Dot"&st=nyt “Dot Earth: The Domain We All Share”. The New York Times, October 24, 2007. Retrieved 9 June 2013. 
  3. Alexander Kosmin, Barry. Pale Blue Dot. Random House Publishing Group, 1996. ISBN ‎9780345376596. Retrieved 10 June 2013. 
  4. “Voyager 1 has entered a new region of space, sudden changes in cosmic rays indicate”. American Geophysical Union, 20 March 2013. Retrieved 10 June 2013. 
  5. “Report: Humanity Leaves the Solar System — Or Maybe Not”. TIME, 20 March 2013. Retrieved 10 June 2013. 
  6. “An Earthly View of Mars”. TechMediaNetwork, : 07 July 2005. Retrieved 12 June 2013. 
  7. Sagan, Carl (1994). Pale Blue Dot: A Vision of the Human Future in Space (1st ed.). New York: Random House. ISBN 0-679-43841-6.  Text also available at http://x3m.us/library/read.php?book=Sagan-Pale_Blue_Dot Library x3m.us.
  8. Garfinkel, Simson.L (February 5, 1995). "Sagan looks to space for future salvation". The Daily Gazette. Retrieved July 28, 2011.