محمد تیجانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد تیجانی سماوی

محمد تیجانی سماوی، اسلام‌پژوه تونسی و یکی از علمای اهل سنت مالکی مذهب که شیعه شد.

زندگی و تحصیلات[ویرایش]

در ۲ فوریه ۱۹۴۳ میلادی (۱۳۱۵) در شهر «قفصه» در جنوب تونس زاده شد. [۱]خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها یه تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در یکی از شعبه‌های دانشگاه زیتونه گذراند و پس از استقلال تونس و به مدارس فرانسوی عربی رفت و نهایتاً مدارج دبیرستان پیش‌دانشگاهی را گذراند.

سپس استادیار مؤسسه پیش‌دانشگاهی یوبسای شد. پس از ۱۷ سال تدریس با مرخصی از آموزش و پرورش تونس، وارد دانشگاه سوربن شد. بیش از ۸ سال به بررسی و تطبیق میان ادیان، ادیان توحیدی سه‌گانه پرداخت و پس از گرفتن لیسانس تحقیقات تخصصی در این زمینه از دانشگاه سوربن فارغ‌التحصیل شد و همچنین در رشته فلسفه و علوم انسانی و پس از آن در رشته تخصصی تاریخ و مذاهب اسلامی از این دانشگاه دکترای درجه ۳ و سپس دکترای بین‌المللی را اخذ کرد.

اسلام[ویرایش]

در ۱۰ سالگی نیمی از قرآن را حفظ بود. تیجانی در ۱۹۶۴ (میلادی) هنگامی که در کنفرانس مربوط به عرب‌های مسلمان در مکه شرکت کرده بود تحت تأثیر وهابیت قرار گرفته و به سوی تفکرات آنان گرایش پیدا کرد و چنانکه خود می‌گوید: «آرزو می‌کرد که‌ای کاش همهٔ مسلمانان این عقیده را داشتند». از این روی تصمیم سفر به لیبی، مصر، لبنان، سوریه، اردن و عربستان و انجام حج عمره گرفت.

در مصر با عبدالباسط عبدالصمد و برخی علما ملاقات کرد و در آنجا پیشنهاد اقامت در دانشگاه الازهر به وی شد. در حین سفر به بیروت، در کشتی، با «منعم» یکی از اساتید دانشگاه عراق که شیعه مذهب بود آشنا می‌شود.

تشیع[ویرایش]

وی در نجف اشرف به محضر آیت‌الله خوئی(ره) و شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر(ره) رسید، و بعد از مناظره و گفتگو و همچنین پس از بررسی‌های فراوان، رسماً شیعه شد.[۲] تیجانی پس از شیعه شدن کتابی را با عنوان "آن گاه که هدایت شدم" نوشت و کتب فراوان بر ضد وهابیت نوشت و به اثبات حقانیت شیعه پرداخت[۳]

آثار[ویرایش]

تا کنون، او ۱۱ کتاب پیرامون مذهب تشیع نگاشته‌است از معروف‌ترین آنهاست:

منابع[ویرایش]

  1. «راز شیعه شدن دکتر سید محمد تیجانی سماوی»(فارسی)‎. شیعه نیوز. 
  2. «راز شیعه شدن دکتر سید محمد تیجانی سماوی»(فارسی)‎. شیعه نیوز. 
  3. اهل سنت واقعی - محمد تیجانی - ص 11

پیوند به بیرون[ویرایش]