محمد تیجانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد تیجانی سماوی

محمد تیجانی سماوی، اسلام‌پژوه تونسی و یکی از علمای اهل سنت مالکی مذهب که شیعه شد.

زندگی و تحصیلات[ویرایش]

در ۲ فوریه ۱۹۴۳ میلادی (۱۳۱۵ شمسی ) در شهر «قفصه» در جنوب تونس زاده شد. [۱]خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها یه تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در یکی از شعبه‌های دانشگاه زیتونه گذراند و پس از استقلال تونس و به مدارس فرانسوی عربی رفت و نهایتاً مدارج دبیرستان پیش‌دانشگاهی را گذراند.

سپس استادیار مؤسسه پیش‌دانشگاهی یوبسای شد. پس از ۱۷ سال تدریس با مرخصی از آموزش و پرورش تونس، وارد دانشگاه سوربن شد. بیش از ۸ سال به بررسی و تطبیق میان ادیان، ادیان توحیدی سه‌گانه پرداخت و پس از گرفتن لیسانس تحقیقات تخصصی در این زمینه از دانشگاه سوربن فارغ‌التحصیل شد و همچنین در رشته فلسفه و علوم انسانی و پس از آن در رشته تخصصی تاریخ و مذاهب اسلامی از این دانشگاه دکترای درجه ۳ و سپس دکترای بین‌المللی را اخذ کرد.

اسلام[ویرایش]

در ۱۰ سالگی نیمی از قرآن را حفظ بود. تیجانی در ۱۹۶۴ (میلادی) هنگامی که در کنفرانس مربوط به عرب‌های مسلمان در مکه شرکت کرده بود تحت تأثیر وهابیت قرار گرفته و به سوی تفکرات آنان گرایش پیدا کرد و چنانکه خود می‌گوید: «آرزو می‌کرد که‌ای کاش همهٔ مسلمانان این عقیده را داشتند». از این روی تصمیم سفر به لیبی، مصر، لبنان، سوریه، اردن و عربستان و انجام حج عمره گرفت.

در مصر با عبدالباسط عبدالصمد و برخی علما ملاقات کرد و در آنجا پیشنهاد اقامت در دانشگاه الازهر به وی شد. در حین سفر به بیروت، در کشتی، با «منعم» یکی از اساتید دانشگاهی در عراق که شیعه مذهب بود آشنا می‌شود.

تشیع[ویرایش]

وی در نجف اشرف به محضر آیت‌الله خوئی(ره) و شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر(ره) رسید، و بعد از مناظره و گفتگو و همچنین پس از بررسی‌های فراوان، در سن ۲۴ سالگی[۲] شیعه شد.[۳] تیجانی پس از شیعه شدن کتابی را با عنوان آن گاه که هدایت شدم نوشت و کتب فراوان بر ضد وهابیت نوشت و به اثبات حقانیت شیعه پرداخت[۴]

آثار[ویرایش]

تا کنون، او ۱۱ کتاب پیرامون مذهب تشیع نگاشته‌است از معروف‌ترین آنهاست:

منابع[ویرایش]

  1. «راز شیعه شدن دکتر سید محمد تیجانی سماوی»(فارسی)‎. شیعه نیوز. 
  2. «گفتگوی اختصاصی همشهری آیه با مستبصر بین المللی دکتر تیجانی سماوی:آنگاه همدایت شدم». در ماهنامه همشهری آیه. اردیبهشت ۱۳۹۴. ۲۸. 
  3. «راز شیعه شدن دکتر سید محمد تیجانی سماوی»(فارسی)‎. شیعه نیوز. 
  4. اهل سنت واقعی - محمد تیجانی - ص 11

پیوند به بیرون[ویرایش]