فردریک داگلاس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۸°۵۳′۰۴″ شمالی ۷۵°۵۷′۲۹″ غربی / ۳۸.۸۸۴۵° شمالی ۷۵.۹۵۸° غربی / 38.8845; -75.958

Frederick Douglass portrait.jpg

فردریک داگلاس (به انگلیسی:Frederick Douglass)در سال ۱۸۱۸ در ایالت مریلند ایالات متحده امریکا به دنیا آمد. فردریک داگلاس یکی از رهبران بزرگ ضد برده داری در امریکا بود. وی در زمان تولدش یک برده بود.

زندگی به عنوان برده[ویرایش]

وی به عنوان یک برده به دنیا آمد. او صاحبان زیادی داشت.همسر یکی از صاحبانش به او اجازه داد تا درس بخواند.ولی وقتی صاحبش این را فهمید او را از درس خواندن واداشت. او در این زمان اولین بار به آزادی فکر کرد.

از بردگی تا آزادی[ویرایش]

او یک بار تلاش کرد از دست صاحبش کلنل لیولد فرار کند ولی موفق نشد.در سال ۱۸۳۶ دوباره به فکر فرار افتاد ولی باز هم نتوانست.در آخر در ۳ سپتامبر ۱۸۳۸ موفق شد از دست صاحبش بگریزد او از طریق راه آهن گریخت و به نیویورک رفت .

فعالیتهای ضد برده داری[ویرایش]

او یک بار در یک جلسه ی ضد برده داری شرکت کرد و در آن جلسه سخنرانی کرد از آنجایی که سخنران بسیار خوبی بود همه از سخنان او خوششان آمد.به زودی به جلسه های دیگر ضد برده داری هم دعوت شد. او به یک سخنران خوب تبدیل شد و به شهرهای دیگر می رفت و برای مردم آنجا سخنرانی می کرد. در بسیاری ازشهرها بعضی از مردم خشمگین که نمی‌خواستند برده داری تمام شود به او اعتراض میکردند ولی هر روز محبوبیت او بیشتر میشد. فردریک داگلاس در سال ۱۸۴۵ در کتاب روایت زندگینامه ی فردریک داگلاس یک برده ی امریکایی (به انگلیسی: autobiography Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave)زندگینامه ی خود را به عنوان یک برده نوشت. او سفرهایی نیز به انگلستان و ایرلند انجام داد.

قبل از جنگ داخلی امریکا[ویرایش]

او در زمان جنگ داخلی امریکا یکی از مشهورترین سیاهپوستان در کشور امریکا بود.او به خاطر فعالیتهای انسان دوستانه ای که انجام داده بود در بین مردم مشهور بود.

جنگ داخلی امریکا[ویرایش]

او با ارتباطی که با آبراهام لینکلن رییس جمهور امریکا در زمان جنگ داخلی امریکا داشت یکی از رهبران این جنگ و مشاور مخصوص رییس جمهور لینکلن شد. بعد از جنگ هم چند پست بزرگ دولتی به وی سپرده شد.

مرگ[ویرایش]

فریدریک داگلاس این بزرگ مرد خود ساخته که از بردگی به جایی رسیده بود که همگان وی را میشناختند در ۲۰ فوریه ۱۸۹۵ در ۷۷ سالگی در شهر واشینگتن دی سی در گذشت.