سیستم اطلاعاتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

یک سامانه‌ اطلاعاتی یا سیستم اطلاعاتی (به انگلیسی: Information System) مجموعه‌ای از مولفه‌های وابسته به هم است که با گردآوری، پردازش، ذخیره و توزیع داده‌های اطلاعاتی، از تصمیم‌گیری و کنترل در سازمان‌ها پشتیبانی می‌کند. [۱] این سیستم علاوه بر کمک کردن به ایجاد هماهنگی در انجام عملیات سازمانی، به مدیران و کارکنان سازمان‌ها کمک می‌کند تا مسائل سازمان را تحلیل یا شبیه‌سازی کنند.

سیستم‌های اطلاعاتی سه فعالیت عمده را انجام می‌دهند: ورود داده‌ها، پردازش و خروج داده‌ها. یعنی داده‌ها وارد سیستم اطلاعاتی می‌شود، بر روی آن عملیات پردازش صورت می‌گیرد تا به اطلاعات در قالب‌های خاص تبدیل شود و این اطلاعات در اختیار افراد مصرف‌کننده آن قرار می‌گیرد تا از آن استفاده کنند. در این سیستم‌ها عمدتا می‌بایست بازخورد نیز وجود داشته باشد که از سوی مصرف‌کنندگان ارائه می‌شود و به‌منظور بهبود سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه مکانیزم عملکرد سیستم‌های اطلاعاتی با شرحی که گفته شد، شباهت زیادی با یک رایانه دارد، اما ماهیت یک سیستم اطلاعاتی فراتر از کامپیوتر یا نرم‌افزار است. کامپیوتر و نرم‌افزار، ابزارها و اجزایی هستند که یک سیستم اطلاعاتی را تشکیل می‌دهند. اما آنها قادر نیستند به تنهایی اطلاعاتی را که یک سازمان به آنها نیاز دارد، تولید کنند. [۱]

اجزا[ویرایش]

اجزای تشکیل دهنده سامانه‌های اطلاعاتی عبارتند از: سخت‌افزار، نرم‌افزار، داده، انسان و روش‌ انجام کار. [۲]

انواع[ویرایش]

انواع سیستم‌های اطلاعاتی به صورت کلاسیک به صورت یک هرم تقسیم بندی می‌شوند که سطح زیرین این هرم، سیستم‌های مدیریت تراکنش‌ها، لایه‌های بالاتر به‌ترتیب سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت، سیستم‌های پشتیبان تصمیم‌گیری قرار دارند و در لایهٔ بالایی هرم نیز سیستم‌های مدیریت اجرایی قرار دارد. این تقسیم‌بندی از سال ۱۹۸۰ متداول بوده است. [۲]

با این حال، در سال‌های اخیر، برخی از انواع سیستم‌های اطلاعاتی متداول شده‌اند که نمی‌توان آنها را در مدل کلاسیک تقسیم‌بندی سیستم‌های اطلاعاتی جانمایی کرد. برخی از این سیستم‌های اطلاعاتی عبارتند از[۲]:

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ لاودن، سیستمهای اطلاعاتی مدیریت
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ کاربران ویکی پدیا (انگلیسی)، Information systems (مدخل)

منابع[ویرایش]

  1. کنت لاودن، جین لاودن. «فصل اول». در سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت. ترجمهٔ سید اکبر مصطفوی، سید مجتبی حسینی. ویرایش یازدهم. چاپ اول. تهران: فدک ایسانیس، ۱۳۸۹. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۱۶۰-۰۰۱-۲. 
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Information systems»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳۰ بهمن ۱۳۹۲).