سید محمدصادق خرازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
صادق خرازی
سفیر ایران در فرانسه
مشغول به کار
۲۰۰۲ – ۲۰۰۶
سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد
مشغول به کار
۱۹۸۹ – ۱۹۹۵
مشاور ارشد سید محمد خاتمی
اطلاعات شخصی
تولد سید محمد صادق خرازی
۲ فروردین ۱۳۴۲
تهران
ملیت  ایران
حزب سیاسی اصلاح طلب
فرزندان علیرضا، حسین، مهدی
پیشه سیاستمدار
دین اسلام شیعه
وب‌گاه kharazi.ir
معاون پژوهشی وزارت امور خارجه ایران

سید محمدصادق خرازی سفیر و معاون نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵) و سفیر ایران در فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و مشاور ارشد محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری او بوده است. وی در حال حاضر، مدیرمسئول وب‌گاه دیپلماسی ایرانی است.[۱]

خانواده

پدرش آیت‌الله سید محسن خرازی و خواهرش، عروس سید علی خامنه‌ای (همسر مسعود خامنه‌ای) است. عمویش سید کمال خرازی است. او با خانواده زمانی عسگری از خانواده‌های سر شناس سیاسی نیز، نسبت سببی دارد.[۲]

زندگی

وی در خانواده‌ای روحانی در ۲ فروردین ۱۳۴۲ هجری خورشیدی در شهر تهران در خانه پدربزرگش که از بازاریان تهران متولد شد.

نوجوانی‌اش در قم گذشت و در مدارس «اوحدی»، «حکیم نظامی» و «دین و دانش» تحصیل کرد، همزمان با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ به تهران بازگشت و در بازار تهران سه سالی به تجارت خانه پدربزرگش مشغول کار شد و به تحصیلاتش ادامه داد.

صادق خرازی در دوران جنگ ایران و عراق معاون ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع و عضو شورای عالی پدافند ملی بود.[۳]

با روی کار آمدن هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در سال ۱۳۶۸ به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفت و پس از شش سال به ایران بازگشت. در زمان وزارت کمال خرازی به سمت معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه ایران منصوب شد و سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کرد.

صادق خرازی به نسخ خطی و تاریخی علاقه وافری دارد و یکی از کلکسیونرهای این آثار می‌باشد.

حمید هوشنگی، خبرنگار سابق ایرنا در کتاب سیکلومات‌ها و دیپلمات‌های ایران در مورد او می‌نویسد:[۴]

در ۲۵ سالگی بدون دانستن کلامی انگلیسی به عنوان سفیر ایران به سازمان ملل رفت. در ۱۸ سالگی از بازار تهران به ستاد تبلیغات جنگ آمده بود. اما " زباندان" بود و گرچه قطب زاده به رحمت خدا رفته بود ولی ایشان از اقربا کسی را داشت که این برادر " صادق " را با دیپلم و در ۲۵ سالگی به سفارت ایران در سازمان ملل فرا خواند! آقازاده‌ها " اندک اندک از راه میر سیدند" تا «طبقه» از ما بهتران را سامان دهند. کاردر سفارت ایران در سازمان ملل باید قاعدتا بسیار وقت گیر باشد چرا که جنگ و دفاع مقدس تمام شده بود و پای احقاق حقوق مردان جنگ در میان بود. بنابرین کار دیپلماتیک در سفارت ایران در سازمان ملل می‌بایست قاعدتا برای مدافعان انقلاب کاری باشد ۲۴ ساعته!

پنج سالی هم بیشتر نبود درنیویورک، اما سفارت و ایرنا کارمندان انگلیسی دانی داشتند که یاور شوند و گویا میدان انقلاب نزدیک بود برای خرید رساله و مدرک. یک فوق لیسانس امریکایی ازدانشگاهی درامریکا به چنگ آورد. در آن زمان خبری هم از شیمیایی شدنش در جنگ نمی‌گفت. اهل ریا نبود! بعدا به ایران برگشت و معاونت عمورا عهده دار شد در وزارتخانه و بهنگام اصلاحات در کنار سفره نشست. خود را کمتر از وزیر نمی‌دانست اما چند سالی بعد، روانه فرانسه شد به عنوان سفیر. اینک تشکیلاتی پر هزینه براه انداخته و درس " دیپلماسی ایرانی " می‌دهد! همه بزرگان کنونی وزارت خارجه رابه اسم کوچک صدا می‌کند بگونه‌ای که مخاطب خیال کند شاگردش بوده‌اند! در مطبوعات کلی خرج می‌کند که دکتر معرفی شود و مجروح شیمیائی جنگ! میدانم بنده خدا قطعا " مریض " است اما در حیرتم که چرا با وجود شیمی درمانی، یک مو از سرش کم نشده است! در روانشناسی بیماری ایشان را همان خودشیفتگی یا اختلال شخصیتی خودشیفتگی می‌خوانند که در زبان انگلیسی به آن Narcissistic Personality Disorder می‌گویند. گاهی "خیرش" به مطبوعات نیز می‌رسد، هر از چندی، به مدد بی خبران از تاریخ، در مطبوعات، چیزی به نام مصاحبه به رسانه‌ها می‌رساند و افاضه می‌فرماید!" شوخی" چندی پیش نوشته بود چرا این کیسینجر ایرانی مانند آن سیاستمدار جهان بین " تاریخ دیپلماسی ایرانی " را نمی‌نویسد که جهانی مستفیض شود!

هیکل مند بود. عمل لاغری کرد و گرفتار شد. حالا مدعیست در جبهه شیمیائی شده، اما دوستان مطلع می‌گویند از اهواز آنطرف تر نرفته بود و آنهم فقط یکی دو بار! "علامه " ایست در خالی بندی!, درهمه چیز هم صاحب نظرست، سیاست بین‌الملل، امریکا شناسی، فرانسه شناسی، اسلام‌شناسی، تاریخ شناسی. معماری. نقاشی و.. اما نباید ازحق گذشت که " تابلوها وعتیقه‌های بسیار گرانبهایی " جمع کرده و یکی از کلکسیوندارهای ایرانست و با امداد غیبی در چند شورا و تشکیلات فرهنگی، تاریخی وعلمی مشاورو البته در شهرداری تهران! اوایل انقلاب ۱۵ ساله بود، مسیر باد را خوب تشخیص می‌داد تا ۲۴ خرداد امسال، اما گویا باد سنجش دو هفته قبل از انتخابات خراب شد، کنار قالیباف نشست، درو تخته خالی بندی به هم رسیدند! نوشتن یک اپیزود از این آقازاده بسیار کم است ... باید در موردش کتاب نوشت!

بیماری

وی که مدت‌هاست از بیماری سرطان لنفوم رنج می‌برد بارها مورد عمل جراحی در مراکز مختلف درمانی قرار گرفته است.[۵]

حزب ندا

علی‌رغم حمایت وی از باقر قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، در مردادماه ۱۳۹۳ وی مجوز تأسیس یک حزب سیاسی با نام حزب ندای ایرانیان که رویکردی اصلاح‌طلبانه را مدعی است، از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران اخذ نمود. برخی منابع معتقند که تأسیس این حزب، پیشتر از طریق حلقهٔ خویشاوندی به تائید سید علی خامنه‌ای رسیده بود.[۶]

پانویس

  1. خرازی: هویت اصلاح‌طلبی ما تغییری نکرده است دیپلماسی ایرانی
  2. «از ازدواج انقلابی تا ازدواج سیاسی»(فارسی)‎. سایت تحلیلی خبری عصر ایران، ۸ اردیبهشت ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۸ فروردین ۱۳۸۷. «شهروند امروز» 
  3. عکس‌های منتشر نشده
  4. هوشنگی، حمید؛ سیکلومات‌ها و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی، July 2014، لندن
  5. صادق خرازی تحت عمل جراحی قرار گرفت
  6. جرس

منابع

پیوند به بیرون