دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت‌الله آملی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت‌الله آملی
Azad University logo.png
دانشگاه آزاد اسلامی
آرمان ایرانی برای جهانی شدن
مشخصات واحد
بنیانگذاری ۱۳۷۸
رییس دکتر فاضل لاریجانی[۱]
معاون آموزشی دکتر سیداحمد شهیدی
معاون دانشجویی مهندس سعید علیزاده
هیات علمی ۱۲۰
کارمندان ۱۰۰
دانشجویان ۶۱۴۸
تحصیلات تکمیلی ۱۱۶۸
دانش‌آموختگان ۷۰۰۹
نوع واحد بین‌المللی[۲] - علوم و تحقیقات[۳]
منطقه ۳
وب‌گاه http://www.iauamol.ac.ir
ساختمان علوم پایه دانشگاه، منقش به تصویر میرزاهاشم آملی
ساختمان علوم پایه دانشگاه، منقش به تصویر میرزاهاشم آملی

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات آیت‌الله آملی دانشگاهی بین‌المللی است واقع در کشور ایران شهرستان آمل در استان مازندران.

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۷۸ به همت فرزندان لاریجانی به در خواست مردم منطقه دشت سر از جمله روستاهای فیروز کلا ،پاشا کلا و کم دره از روستاهای توابع آمل زمینی بالغ بر ۷۲ هکتار را به منظور ساخت دانشگاه دولتی به دولت اهدا کردند با توجه عدم استقبال دولت وقت با تدبیر فرزندان میرزا هاشم آملی به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شد.[نیازمند منبع]

این واحد دانشگاهی در ابتدا با سه رشته تحصیلی در سال ۱۳۷۹ آغاز به فعالیت نمود. هم اکنون این دانشگاه دارای ۱۲۶ عضو هیأت علمی تمام وقت، ۳۸ بورسیه دکتری، دارای ۶۰۰۰ دانشجو در ۸۹ رشته تحصیلی می‌باشد.[نیازمند منبع]

درتابستان ۱۳۹۰ در پنجاه و نهمین اجلاس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی به ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی، جاسبی و سایر اعضای هیات امنا موضوع تاسیس شعبه واحد علوم تحقیقات در استان مازندران و واحد آیت‌الله آملی مطرح شد و با توضیحات جاسبی مورد تصویب قرار گرفت.

در اولین جلسه شورای سیاست گزاری با حضور باقر لاریجانی ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و فاضل لاریجانی مشاور ریاست عالیه دانشگاه آزاداسلامی مجدداً مطرح و سرانجام با نظر مثبت ریاست دانشگاه و اعضای هیات امنای دانشگاه خصوصاً هاشمی رفسنجانی به تصویب نهایی رسید.[۴].

دانشکده‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]