باکرگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بکارت)
پرش به: ناوبری، جستجو

باکره که عربی‌شدهٔ واژهٔ پاکیزه است[۱]، در لغت به معنای دست نخورده‌است و در فرهنگ عامه به شخصی که آمیزش جنسی نکرده باشد گفته می‌شود. برای زنان وجود پرده بکارت را نشانه باکرگی می‌دانند. برای مردان در آفریقا سفتی پوست ختنه‌گاه و آزمون توانایی ادرار از بالای طنابی در یک متری زمین را نشانه باکرگی می‌دانند.[۲]

شیوه آزمایش[ویرایش]

در کشورهای اسلامی عمدتا از معاینه با دو انگشت برای تشخیص بکارت استفاده می شود که به گفته سازمان ملل متحد، روشی علمی نیست. علاوه بر این، در گزارش سازمان ملل آزمایش اجباری بکارت به طور کلی امری اهانت آمیز تلقی شده است.[۳]

در فرهنگ[ویرایش]

آزمایش بکارت در قوانین بین‌المللی به‌عنوان نقض حقوق‌بشر شناخته شده و عملی غیر انسانی، بی‌رحمانه و اهانت‌آمیز تلقی می‌شود.»
بر اساس ماده ۷ کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و نیز ماده ۱۶ کنوانسیون منع شکنجه.[۳]

«
»

در یک مطالعه میان فرهنگی، با این عنوان که زنان و مردان در چه سنی نخستین رابطه جنسی خود را تجربه می‌کنند (۲۰۰۳) مایکل بوزون از موسسه French Institut national d'études démographiques، به این نتیجه رسید که فرهنگ‌های معاصر در سه گروه عمده جای می‌گیرند [۱۱]. در نخستین گروه، داده‌ها نشان می‌داد که خانواده‌ها ازدواج دخترانشان را تا حد ممکن نزدیک به بلوغ جنسی آن‌ها و با مردانی که به طور قابل ملاحظه‌ای از آن‌ها بزرگترند، ترتیب می‌دهند. سن مردان در شروع روابط جنسی، در این جوامع، از زنان بالاتر است، اما اغلب صورتی خارج از ازدواج دارد. این گروه مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا (در مطالعهٔ مذکور مالی، سنگال و اتیوپی ذکر شده‌اند) را شامل می‌شود، شبه قاره هند نیز در این گروه قرار گرفته است، اگرچه که تنها اطلاعاتی در مورد نپال در دست است. در گروه دوم، داده‌ها خانواده‌هایی را نشان می‌داد که دخترانشان را در به تعویق انداختن ازدواج و خودداری از فعالیت‌های جنسی پیش از آن، تشویق می‌کردند. هرچند پسران به تجربه‌اندوزی با زنان مسن‌تر و یا روسپیان، پیش از ازدواج، تشویق می‌شدند. سن مردان در شروع روابط جنسی، در این جوامع، از سن زنان پایین‌تر است. این گروه فرهنگ‌های لاتین، هم از اروپای جنوبی (پرتغال، یونان و رومانی ذکر شده‌اند) و هم از آمریکای لاتین (برزیل، شیلی و جمهوری دومینیکن) را در بر می‌گیرد. این مطالعه بسیاری از جوامع آسیایی را نیز عضوی از این گروه تلقی می‌کند، اگرچه که داده‌های تطبیقی تنها در مورد تایلند موجود است.

در سومین گروه، سن مردان و زنان در شروع روابط جنسی به یکدیگر نزدیکتر است. اگرچه در این‌جا دو زیرگروه وجود دارد. در جوامع کاتولیک غیرلاتین (لهستان و لیتوانی ذکر شده‌اند)، سن شروع روابط جنسی بالاتر است که به ازدواجِ دیرتر و ارزش نهادنِ متقابل به بکارت زن و مرد اشاره دارد. الگوی مشابهی از ازدواج در سنین بالا و ارزش متقابل بکارت زن و مرد در سنگاپور و سری‌لانکا نیز مشاهده شده است. این مطالعه چین و ویتنام را نیز در این گروه لحاظ می‌کند، اگرچه که اطلاعاتی در این زمینه موجود نیست. در نهایت، در کشورهای اروپای شرقی و شمالی، سن شروع روابط جنسی پایین‌تر است و هم زنان و هم مردان پیش از هرگونه شکل‌گیری پیوندی به فعالیت‌های جنسی می‌پردازند. در این مطالعه کشورهای سوییس، آلمان و جمهوری چک به عنوان اعضای این گروه در نظر گرفته شده‌اند. هم‌راستا با یافته‌های به دست آمده در مورد اروپای شمالی در بالا، تحقیقی که اخیراً در رابطه با آموزش‌های جنسی از نوجوانان انگلیسی در سنین بین ۱۴ تا ۱۷ سال، در سال ۲۰۰۸ (توسط یوگاو برای شبکه۴) به عمل آمده است، نشان می‌دهد که تنها ۶٪ از این نوجوانان برآنند پیش از برقراری رابطه جنسی تا ازدواج منتظر بمانند.

اهمیت دانستن و بکارت جسمی[ویرایش]

در بسیاری از فرهنگ‌ها باکرگی دختر ارتباطی تنگاتنگ با غرور شخصی و حتی خانواده دارد، به ویژه آنهایی که جوامع شرم نامیده می‌شوند، جوامعی که در آن‌ها از دست دادن باکرگی باعث شرم عمیق است.

تاریخ، قوانین وآداب و رسومی را بیان می‌کند که مردی که باکره‌ای را اغوا می‌کند و به او تجاوز می‌کند ملزم است که مسئولیت عواقب ناشی از جرم خود را با ازدواج با دختر و یا با پرداخت غرامت از طرف او به پدرش بپذیرد. در برخی از کشورها تا اواخر قرن ۲۰ اگر مردی با زن که بکارت او را گرفته ازدواج نمی‌کرد، زن اجازه داشت از مرد تقاضای پول نماید، در برخی از زبانها "پول تاج گل" نامیده می‌شود.

تاکید بر ارزش پولی بکارت زن است، برخی از زنان بکارت خود را برای فروش ارائه می‌کنند. در سال ۲۰۰۴، یک دانشجوی لزبین از دانشگاه بریستول آنلاین بکارت خود را ۸٫۴۰۰ پوند به فروش رساند، و لندن رویز رید، ۱۸ ساله، با مهندس مخابرات ۴۴ ساله در اتاق هتل Euston خوابید و در مقابل بکارتش پول دریافت کرد. در سال ۲۰۰۸، رافائلا فیکو، مدل ایتالیایی، که در آن موقع ۲۰ ساله بود، ۱ میلیون یورو بکارت خود را فروخت. در همان سال، یک آمریکایی با استفاده از نام مستعار ناتالی دیلن اعلام کرد که بکارت خود را از طریق وب سایت یک فاحشه خانه در نوادا به مناقصه می‌گذارد.[۴]

برخی از مورخان و مردم شناسان ذکر کرده‌اند که بسیاری از جوامع پیش از انقلاب جنسی که ارزش بالایی برای بکارت قرار داد، فعالیت جنسی زیادی قبل از ازدواج داشته‌اند که نفوذ در واژینال را در برنمی گرفته: به عنوان مثال، رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی مقعد و استمنا متقابل. این را "بکارت جسمی" نامیده‌اند، به خاطر اینکه مقاربت از طریق واژن رخ نداده است، اما شرکت کنندگان از نظر جنسی فعال هستند.[۵][۶] از اوایل دهه۱۹۹۰، مفهوم بکارت جسمی میان نوجوانان ایالات متحده متداول بوده است. علاوه بر این، ممکن است برای برخی از مردان همجنسگرا رابطه جنسی دهانی به جای رابطه مقعدی بکارت جسمی باشد. در سال ۱۹۹۹، مطالعه‌ای در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد که به بررسی تعریف جنس بر اساس آمارگیری اتفاقی نظرات ۵۹۹ دانشجویان از ۲۹ ایالت آمریکا در سال ۱۹۹۱ پرداخته بود. این بررسی نشان داد که نظر۶۰ درصد بر این بود که تماس دهان- ناحیه تناسلی، رابطه جنسی تلقی نمی‌شود. به گفته استفانی ساندرز، مدیر موسسه پژوهش در سکس، جنسیت و تولید مثل Kinsey در دانشگاه ایندیانا، این نوع رابطه، "بکارت جسمی" است. ساندرز، نویسنده همکار مقاله، همراه با محققان دیگر، در تحقیقی دیگر با عنوان "می‌توانید بگویید شما رابطه جنسی داشتید اگر... ؟"[ ۲۵] که در سال ۲۰۰۱ در مجله پژوهش جنس (Journal of Sex Research) منتشر شد، ذکر می‌کنند که بیش از نیمی از پاسخ دهندگان معتقدند که باکرگی تنها می‌تواند از طریق رابطه جنسی مبتنی بر رضایت طرفین از دست داده شود.[۷][۸]

عمل از دست دادن بکارت در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان رویداد مهم زندگی و یک آئین گذر، در نظر گرفته می‌شود. حذف بکارت همچنین، نقطه عطفی در زندگی یک فرد قلمداد می‌شود. در ماده‌های انسانی، پرده واژینال از لایهٔ نازکی از جنس غشای داخلی فرج است که تا حدی می‌تواند مجرای واژن را مسدود کند. این پرده انعطاف‌پذیر است و می‌تواند در اولین تماس کشیده یا پاره شود. در طول تاریخ، حضور یک پرده سالم (دست نخورده) به وسیلهٔ بسیاری شواهد فیزیکی بکارت، مورد بررسی قرار می‌گرفته است، در کنار این، سلامت این پرده، به خصوص از طریق جاری شدن خون به علت پاره شدن آن، پس از اولین مقاربت، به اثبات می‌رسید. حضور پرده واژینال اغلب نشانه‌ای از باکرگی است، اما برای این مطلب هیچ تضمینی داده نمی‌شود چراکه این احتمال وجود دارد که برخی مراحل فعالیتهای جنسی بدون پارگی پرده واژینال انجام شود. با توجه به شکل پردهٔ واژینال، ضخامت و پوشش فوق‌العاده متغیر آن، و بودن این پرده در محل ورود واژن، پرده واژینال ممکن است از طریق راه‌هایی علاوه بر فعالیت جنسی پاره شود که در اینصورت فقدان پرده واژینال حتی کمتر، نشانه‌ای از دست دادن باکرگی است. این باور رایج است که برخی زنان، فاقد پرده واژینال هستند، اما برخی با توجه به تحقیقات اخیر، در این مورد شک دارند.[۲۸] این احتمال وجود دارد که تقریباً تمامی زنان با پردهٔ واژینال به دنیا می‌آیند، ولی لزومی ندارد که حتماً تغییر قابل اندازه‌گیری را در طول اولین رابطه جنسی واژینالی‌شان تجربه کنند.

همچنین وجود برخی تجارب، تعاریف گوناگونی که درآن فعالیتهای جنسیِ طبقه‌بندی و گسترش یافته، به منزله پایان "بکارت" قلمداد می‌شود – بکارت به معنی نداشتن فعالیت جنسی - را زیر سوال می‌برد، به عنوان مثال، تصور غالب از حذف بکارت تنها به معنی مقاربت... واژینالی، توسط همجنسگرایان، از بین رفته است، و همینطور برخی از جوانان برای حفظ پردهٔ واژینال خود به سکس دهانی یا مقعدی روی می‌آورند. این مسئله با عمل‌های جراحی که در آنها پردهٔ واژینال مورد ترمیم قرار می‌گیرد، پیچیده‌تر می‌شود. این جراحی‌ها بازار را، هم برای زنان فعال جنسی که قصد بازگرداندن بکارت خود را دارند و هم برای زنان باکره‌ای که نگران هستند که پاره شدن پردهٔ واژینال آنها خون کافی برای اثبات باگرکی آنها فراهم نکند، باز کرده است. در اکثریت زنان پرده واژینال ساختار اولیه‌ای [به جا مانده از دوره‌های تکاملی قبلی] دارد بگونه‌ای که در آنها هیچ‌گونه ممانعتی در راه ورودی واژن وجود ندارد. بنابراین پرده واژینال آسیب دیده ممکن است ناشی از تماس جنسی بوده و یا از طریق فعالیت‌های فیزیکی یا استفاده از تامپون یا دیلدو باشد. بسیاری از زنان چنان پردهٔ واژینال نازک و آسیب پذیری دارند که به آسانی کشیده می‌شود و یا اصلاً از ابتدای تولد دارای سوراخ است. پردهٔ واژینال از این دست، ممکن است در دوران کودکی پاره شود بدون اینکه شخص حتی از آن آگاهی پیدا کند. گاهی یک لغزش سهوی در راندن دوچرخه ممکن است باعث شود که زین دوچرخه آنقدر به مدخل واژن فرو رود که برای پاره شدن پردهٔ واژینال کافی باشد.

در موارد نادری پرده واژینال زن ممکن است بدون سوراخ باشد بطوریکه جلوی تخلیه خون در دوره قاعدگی را هم بگیرد. گاهی اوقات یک عمل جراحی مخصوص روی پرده واژینال مورد نیاز است که یک دهانه در آن ایجاد کند تا از اثرات زیان‌آور بر سلامتی نیز جلوگیری شود. یک نمایشنامه‌نویس به نام بن جانسون ادعا می‌کند که ملکه انگلستان الیزابت اول، معروف به ملکه باکره، دارای "آلت پوسته دار"ی بود که او را "ناتوان از ارتباط با مردان" ساخته‌بود و اینکه یکی از دوستانش که یک "جراح" بود، پیشنهاد داده بود که این مشکل را با تیغ جراحی‌اش برطرف کند اما ملکه الیزابت تردید کرده بود. بعضی مطالعات نشان می‌دهد که انسان‌ها در نسل‌های پیشین در سنین پایین‌تری بکارت خود را از دست می‌دادند.[۹] گزارش‌های آماری Durex Global sex در سال ۲۰۰۵ نشان داد که مردم جهان بطور متوسط در سن ۱۷٫۳ سالگی برای اولین بار سکس را تجربه می‌کنند (این عدد بین ۱۵٫۶ در ایسلند تا ۱۹٫۸ در هندوستان متغیر است).[۱۰]

روانشناسی اجتماعی[ویرایش]

نوشتار اصلی: روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی ارتباط بین اندیشه و رفتار را بررسی می‌کند. جستجو برای فهم رفتارهای اجتماعی (و ضد اجتماعی) رفتار جنسی را نیز شامل می‌شود. «خوئن کان» و «کاترین لاندن» به مطالعهٔ زنان آمریکایی که بین سال‌های ۱۹۶۵ و ۱۹۸۵ ازدواج کرده بودند پرداختند تا دریابند آیا باکرگی هنگام ازدواج بر میزان جدایی‌ها تاثیر دارد یا نه.

" این مقاله به بررسی رابطهٔ بین فعالیت جنسی پیش از ازدواج و درصد جدایی در درازمدت در بین زنانی از آمریکا می‌پردازد که بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۵ ازدواج کردند. یک جدول بندی ساده از آمار ملی رشد خانواده در سال ۱۹۸۸ نشان می‌دهد که زنانی که پیش از ازدواج از نظر جنسی فعال بودند در مقایسه با زنانی که باکره بودند، به شکل قابل توجهی با ریسک بالاتری از اختلال در ازدواج روبرو بودند. یک مدل قیاسی و دو متغیری بکار گرفته می‌شود تا سه تبیین ممکن برای این رابطهٔ مثبت را بررسی کند:

 • الف: وجود رابطهٔ علی مستقیم بین این عامل
 • ب: وجود رابطهٔ غیرمستقیم از طریق مداخلهٔ رفتارهای «پرخطر» (نظیر داشتن حاملگی پیش از ازادواج یا ازدواج در سن پایین) و
 • ج: وجود یک رابطهٔ انتخای که نشان دهندهٔ وجود تفاوت‌های پیشین بین افراد باکره و غیرباکره است (نظیر پیشینهٔ خانوداگی یا نگرش‌ها و ارزش‌ها).

پس از آنکه تنوعی از مختصات قابل مشاهده کنترل می‌شود، معلوم می‌شود که افراد غیر باکره در مقایسه با باکرگان همچنان احتمال بسیار بالاتری برای جدایی دارند. با این وجود، هنگامی که عوامل غیرقابل مشاهده هم تحت کنترل قرار می‌گیرند یعنی عواملی که هم بر احتمال داشتن سکس پیش از ازدواج و هم احتمال جدایی تاثیر دارند)، تفاوت‌ها بین افراد باکره و غیرباکره دیگر معنادار نیست. این نتایج نشان می‌دهد که رابطهٔ مثبت بین سکس پیش از ازدواج و خطر جدایی به جای آنکه به اثر علی مستقیم نسبت داده شود می‌تواند به تفاوت‌های غیرقابل مشاهدهٔ پیشینی (نظیر تمایل به شکستن عرفیات سنتی) نسبت داده شود.[۱۱] "

این مطالعه هیچ توصیه‌ای نمی‌کند. بلکه تنها یادآور می‌شود که بین زنانی که بیشترین احتمال را دارد تا وارد یک رابطهٔ جنسی پیش از ازدواج شوند، با زنانی که بیشترین احتمال را برای خارج شدن از رابطه پس از ازدواج دارند هم‌پوشانی قابل توجه و معناداری وجود دارد. این مطالعه بر روی مردان صورت نگرفت.

در ایران[ویرایش]

در مورد ایران آمار دقیقی وجود ندارد، اما آزمایش بکارت در این کشور گاه به دلایل مذهبی، عرفی یا حقوقی انجام می‌شود. در مواردی افراد به میل خود یا با فشار خانواده، با مراجعه به پزشک معتمد و یا پزشکی قانونی یا متخصص زنان و زایمان برای کسب گواهی بکارت اقدام می کنند. آزمایش بکارت در مواردی هم با حکم قضایی و تنها از سوی پزشکی قانونی صادر می‌شود. در این موارد مثلا اگر شخص شکایتی در مورد تجاوز تنظیم کند، این آزمایش صورت می‌گیرد، یا اگر شوهر و خانواده شوهر در مورد باکره نبودن عروس پرونده تشکیل دهند به تشخیص قاضی، دستور آزمایش بکارت صادر می‌شود.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «اهمیت زبان فارسی در عصر دهکده جهانی». همشهری. 
 2. زارا مجیدپور. ««زن باکره مثل مبل نو می‌مونه»». شهرزادنیوز، ۱۳۸۷-۰۲-۱۲. بازبینی‌شده در ۳۰ اوت ۲۰۰۸. 
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ آزمایش بکارت؛ اهانت‌آمیز یا اثبات کننده صفت کمال، بی‌بی‌سی فارسی، ۱۷ آذر ۱۳۹۳
 4. Squires, Nick (2008-09-16). "Italian model plans to sell virginity for 1m euros". United Kingdom: Telegraph.co.uk. Retrieved 2008-09-18.
 5. Joseph Gross, Michael (2003). Like a Virgin. The Advocate, Here Publishing. pp. 104 pages, Page 44. 0001-8996. Retrieved 2011-03-13.
 6. Laura M. Carpenter (2005). Virginity lost: an intimate portrait of first sexual experiences. NYU Press. pp. 295 pages. ISBN 0814716520, 9780814716526. Retrieved October 9, 2011.
 7. Mark Regnerus (2007). "The Technical Virginity Debate: Is Oral Sex Really Sex?". Forbidden fruit: sex & religion in the lives of American teenagers. Oxford University Press US. pp. 290 pages. ISBN 9780195320947.
 8. Jayson, Sharon (2005-10-19). "'Technical virginity' becomes part of teens' equation". USA Today. Retrieved 2009-08-07.
 9. Judith Mackay, The Penguin Atlas of Human Sexual Behavior, Myriad Editions, published by Penguin, 2000; ISBN 978-0140514797 Human Sexual Behavior Atlas
 10. Durex 2005 Face of global sex report
 11. Joan R. Kahn, Kathryn A. London, 'Premarital Sex and the Risk of Divorce', Journal of Marriage and the Family 53 (1991): 845-855.