یوسف فروتن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یوسف فروتن
یوسف فروتن.JPG
اطلاعات
تولد۱۲۷۰ خورشیدی
تهران
ملیتایرانی
مرگ۱۱/۲۷/ ۱۳۵۷ خورشیدی
ساز(ها)تار، سه‌تار
سازهای برجسته
سه‌تار

یوسف فروتن (۱۲۷۰ تهران – ۱۳۵۷) نوازنده تار و سه‌تار بود.

زندگی‌نامه و فعالیت‌هنری[ویرایش]

وی از ابتدا به خاطر علاقه‌ای که برادرش مودب السلطنه به موسیقی ایرانی داشت با تمام استادان موسیقی زمان خود آشنا شد. وی از شاگردان مستقیم درویش خان بود و موفق به دریافت جایزه ی تبرزین طلایی از درویش خان گردید . سه‌تار، تار و پیانو می‌نواخت، ولی در اصل نوازنده سه‌تار بود. سه‌تار را نزدمیرزاعبدالله و تار را در محضر میرزاحسینقلی فراگرفت.

فروتن غیر از چند برنامه آن هم با شرکت استادان ممتاز وقت و به منظور کمک به آوارگان و سیل زدگان وبه‌طور کلی جز برای امور خیریه ساز ننواخت و بر روی صحنه حاضر نشد و پس از سال‌ها برای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی در حافظیهٔ شیراز(۱۳۴۶)، قطعاتی را با سه تار در دستگاه ماهور اجرا کرد. وی یکی از اعضای کانون حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی در رادیو و تلویزیون بود. فروتن از معدود استادان موسیقی بود که رادیو تلویزیون توانست تا حدودی از معلومات و تجربیات او استفاده کند و یک دستگاه‌ها و آوازهای موسیقی ایرانی را با اجرای سه تار وی ضبط نماید که این مجموعه در دسترس همگان نیست.

از شاگردان او می‌توان حسین علیزاده و داریوش طلایی و پرویز مشکاتیان و داود گنجه‌ای را نام برد.

او تحرک خاصی در نواختن داشت و مضراب‌های محکم، پیچیده و روان از ویژگی‌های سبک او بود. فروتن بعدها به خاطر کهولت سن، تار را کنار گذاشت. او در سال ۱۳۵۷ درگذشت.

منابع[ویرایش]