گردشگری روستایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گردشگری انواع متعددی دارد که یکی از بخش‌های آن روستا گردی یا گردشگری روستایی است.در این نوع از گردشگری، گردشگران به روستاها سفر میکنند و با جاذبه های گردشگری،آداب و رسوم،معماری خانه ها،صنایع دستی و ... مختلف هر روستا آشنا می شوند.

نمای روستای گردشگری لرد در استان اردبیل از قطب های مهم گردشگری روستایی

تاریخچه گردشگری روستایی[ویرایش]

گردشگری روستایی جزو اولین سبک‌های سفر بود که گردشگران به آن توجه کردند. این سبک از گردشگری به دلیل دسترسی به طبیعت، بسیار برای گردشگران محبوبیت داشت اما گردشگری روستایی به صورت رسمی در جهان از سال ۱۹۴۵ و با شروع روش‌های آسان حمل‌و‌نقل شروع شد.

در ایران هم کمتر از یک دهه است که روستاهای زیادی به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری زیبا مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند و با توجه به اینکه امکانات اقامت در روستاها و راه‌های رفت‌و‌آمد به آن‌ها راحت‌تر شده است تقاضای سفر به این منطقه‌ها رشد خوبی پیدا کرده است.از مهم ترین قطب های گردشگری می توان به روستای گردشگری لرد در استان اردبیل، کندوان در آذربایجان شرقی،ابیانه در نطنز استان اصفهان اشاره کرد.[۱]

انواع گردشگری در روستاها[ویرایش]

گردشگری در روستاها هنوز تعریف درستی در روش‌های سفر ندارد و دسته‌بندی مشخصی برای انواع آن وجود ندارد. اما با این‌حال به چند نوع تقسیم می‌شود و گردشگران هر کدام، اهداف مختلفی برای سفر به روستاها دارند.[۲]

طبیعت‌گردی یا اکوتوریسم[ویرایش]

طبیعت گردی یا اکوتوریسم پر طرفدار ترین نوع از روستاگردی است که در آن سفر برای دیدن طبیعت انجام می‌شود. گردشگران در این سبک از سفر برای دیدن و لذت بردن از طبیعت روستا به آنجا سفر می‌کنند.

آبشار سیبیه خانی در روستای لرد استان اردبیل

گردشگری فرهنگی[ویرایش]

هر کدام از روستاها فرهنگ و رسم‌های جالبی در مراسم‌های مثل عروسی، عزاداری، شب یلدا، عید نوروز و عیدهای مذهبی دارد و همین موضوع از دلایل خوب سفر به آن‌هاست. بسیاری از گردشگران برای آشنایی با معماری خانه های روستایی، آداب‌و‌ رسوم و فرهنگ‌های مختلف به روستاها سفر می‌کنند که به این سبک از سفر، گردشگری فرهنگی می‌گویند.

آیین عروس بران در روستای لرد استان اردبیل
معماری خانه های روستای کندوان در آذربایجان شرقی
کوچه های روستای ابیانه در نطنز اصفهان

گردشگری پایدار[ویرایش]

در گردشگری پایدار، گردشگران در تلاش هستند کمترین اثر را در جامعه میزبان داشته باشند. گردشگران پایدار بسیار آگاهانه سفر می‌کنند. اقامت آنها در سفر اغلب اقامتگاه‌های بوم گردی است و در انتخاب غذا به سراغ غذاهای محلی می‌روند.

گردشگری کشاورزی[ویرایش]

یکی از سبک‌های گردشگری روستایی، گردشگری کشاورزی است. تصور کنید گشت‌و‌گذار در مزرعه‌های کشاورزی، تجربه کار و کمک به کشاورزان چقدر لذت‌بخش است.

برداشت انار در روستای انبوه رودبار استان گیلان

اهمیت و هدف‌های سفر به روستا[ویرایش]

احترام به فرهنگ‌ها و آداب‌ و‌ رسوم قدیمی روستاها و جامعه‌ها یکی از اصلی‌ترین هدف‌های سفر به روستاهاست. یکی دیگر از مسائلی که باعث اهمیت گردشگری روستایی شده است اشتغال‌زایی، کمک به وضعیت اقتصادی روستاییان، تشویق آن‌ها به مهاجرت معکوس و حفظ ریشه‌های فرهنگی این منطقه‌هاست.

از آنجایی که آماده کردن امکانات در روستاها و شرایط سفر به آن‌ها هزینه زیادی برای دولت‌ها ندارد و ورود گردشگران به روستاها باعث عرضه و تقاضا و بازار کار می‌شود، بسیاری از روستایی‌ها به دیار خود برگشته‌اند و خانه‌هایشان را هم به اقامتگاه‌های بوم‌ گردی تبدیل کرده‌اند و از طریق ارائه خدمات به گردشگران داخلی و خارجی امرار معاش و کسب درآمد می‌کنند.[۳]

فهرست روستاهای مهم گردشگری روستایی ایران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. خبرگزاری ایرنا. «گردشگری روستایی ؛ پویایی اقتصاد محلی». www.irna.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.
  2. «گردشگری روستایی». ایسنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.
  3. «گردشگری روستایی». ensani.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.
  4. خبرگزاری ایرنا. «جشنواره زیست بوم روستای گردشگری لرد». www.irna.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.
  5. «جاذبه‌های طبیعی اردبیل». ایسنا. ۲۰۱۴-۰۳-۱۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.
  6. خبرگزاری ایرنا. «روستای ابیانه». www.irna.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۳-۰۱.