گارفیلد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شخصیت کمیک استریپ
گارفیلد
Garfieldand friends.png

از چپ به راست: نرمال، اودی، گارفیلد، آرلن و پوکی


نام اصلی Garfield
ناشر رندوم هوس (Random House)
خالق جیم دیویس
اولین حضور ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸
شرکت‌های مربوطه پاوز (Paws, Inc.) (فعلی، از ۱۹۹۴ تا کنون)

یونایتد فیچر سیندیکیت (United Feature Syndicate) (پیشین، از ۱۹۷۸ تا ۱۹۹۳)

وب‌سایت Garfield.com
وضعیت فعلی در حال انتشار / روزانه


گارفیلد (Garfield) کمیک استریپی است که توسط جیم دیویس (Jim Davis) خلق شده و از ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸ به صورت روزانه منتشر می‌شود. این کمیک‌ها شرح زندگی یک گربه، گارفیلد (از نام پدربزرگ دیویس گرفته شده)، صاحبش، جان آرباکل (Jon Arbuckle) و سگ جان، اودی (Odie) می‌باشد.

مرحله[ویرایش]

جوزف پاپ، تولید کننده ی Chorus Line، در مورد ساخت یک موزیکال گارفیلد صحبت کرد، اما به دلیل برخی عوارض، هیچگاه از زمین خارج نشد. یک قطعه موسیقی کامل با عنوان "Garfield Live"، برای سپری کردن تور ایالات متحده در سپتامبر 2010 برنامه ریزی شده بود، اما در 18 ژانویه 2011، جایی که در مونسی، ایندیانا پخش شد، حرکت کرد. این کتاب توسط جیم دیویس، با موسیقی و اشعار مایکل دانیسکر و بیل مید، نوشته شده است و توسط AWA Touring Services رزرو شده است. آهنگ افتتاحیه "Cattitude" را می توان در وب سایت ملی تور، همراه با دو نفر دیگر، "بر روی حصار" و "رفتن به خانه" شنیده ام. [39] هنگامی که تور آمریکای شمالی در سال 2012 به پایان رسید، آن را در سراسر آسیا سفر کرد.

کتاب کمیک[ویرایش]

با توافق با Paws، Boom! استودیو در ماه مه 2012 یک کتاب کمیک گارفیلد را راه اندازی کرد که اولین موضوعی است که توسط یک داستان نوشته شده توسط مارک ایوانیر (که نظارت بر گارفیلد و دوستان و نمایشگاه گارفیلد را داشته است) منتشر شده است و نشان داده شده توسط گری بکرر (Davis) است.

کتاب هنری[ویرایش]

در سال 2016، هرمس مطبوعاتی با Paws، Inc را امضا کرد تا یک کتاب هنری در زمینه هنر نویسنده جیم دیویس، تحت عنوان «هنر جیم دیویس گارفیلد» منتشر کند. [41] این کتاب شامل یک مقاله توسط نویسنده R.C. هاروی و دیگر مواد اصلی و در ژوئیه 2016 برای سان دیه گو کمیک-کان منتشر شد [41]

اینترنت[ویرایش]

Garfield.com وب سایت رسمی نوار است که حاوی آرشیو نوارهای گذشته همراه با بازی ها و فروشگاه آنلاین است. جیم دیویس همچنین با دانشگاه دول دانشگاه دولتی و آموزش دیجیتال پیرسون همکاری کرده است تا www.ProfessorGarfield.org، یک وب سایت آموزشی با بازی های تعاملی با تمرکز بر مهارت های ریاضی و خواندن، و با گروه فناوری کودکان برای ایجاد مایند راه رفتن، یک مرورگر وب است که به والدین اجازه می دهد وب سایت هایی را که کودکان می توانند به یک لیست از پیش تعیین شده مشاهده کنند محدود کنید.

انواع نوار گارفیلد ویرایش شده در اینترنت در دسترس است، برخی از آنها در سایت های غیر رسمی خود اختصاص یافته است. دوستیابی از سال ۲۰۰۵، یک سایت به نام "گارفیلد ردنزیرز" یک نوار سه پانل با استفاده از پانل از نوارهای گارفیلد قبلی ایجاد کرد.رویکرد دیگری که به عنوان "خلوت گارفیلد" شناخته می شود،شامل حذف بالن های تفکر گارفیلد از نوارها است.بعضی از نمونه ها از سال ۲۰۰۶ است.وب کمیک به نام آرباکل این کار را انجام می دهد، بلکه اصل ها را در یک سبک هنری دیگر نیز باز می کند. خالق وب سایت آرباکل می نویسد: "" گارفیلد "تغییر می کند از کمیک در مورد یک گربه خشن و گربه، و تبدیل شدن به یک تصویر قانع کننده از یک مرد تنهایی، ترسناک، منزجر کننده است که با حیوانات خانگی خود صحبت می کند. توجه داشته باشید که جان، با توجه به گارفیلد کانن، نمیتواند افکار گربه اش را بشنود. این جهان است که او را می بیند. این داستان او است. "یکی دیگر از تنوع در همان خطوط، به نام "Realfield" یا "گارفیلد واقع گرایانه"، گارفیلد را به عنوان یک گربه واقعی و همچنین حذف بالن های ذهن خود بازنویسی می کند.هنوز یک رویکرد دیگر برای ویرایش نوارها، حذف کردن گارفیلد و دیگر شخصیت های اصلی از اصل را به طور کامل، ترک جان به صحبت کردن با خود. در حالی که نوارها در این ریزه می توانند به صورت آنلاین در سال ۲۰۰۶ پیدا شوند،سایت گارفیلد مینوس گارفیلد ۲۰۰۸ توسط دن والش توجه کافی به اینترنت را از طریق رسانه های خبری پوشش داده است. پذیرش به طور عمده مثبت بود: در اوج خود، سایت به تعداد ۳۰۰۰۰۰ بازدید در هر روز دریافت کرد. طرفداران "تنهایی و ناامیدی" جان را متصل می کنند و "گنگ های دیوانه" را طنز آمیز می بینند؛ جیم دیویس خود خود نوارهای والش را "الهام گرفته از کار" نامید و گفت: "برخی از [نوارها] بهتر از اصل ها کار می کنند".کتابهای Ballantine که کتابهای گارفیلد را منتشر می کنند، در ۲۸ اکتبر ۲۰۰۸ حجم حجم نوارهای گارفیلد مینوس گارفیلد را منتشر کردند. حجم این اثر را دیویس را به عنوان نویسنده حفظ می کند و پیشگویی از والش را نشان می دهد.

انیمیشن[ویرایش]

اولین انیمیشن گارفیلد در فانتزی بود که در ۱۵ مه ۱۹۸۰ توسط سی بی اس پخش شد. گارفیلد یکی از نوارهای برجسته بود، معرفی شد به عنوان تازه وارد (نوار در آن زمان تنها دو ساله بود). از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۱، ۱۲ کارت پستال گارفیلد نخستین بار و مستند یک ساعته نخستین جشن سالگرد ۱۰ ساله شخصیت را پخش کرد. لورنزو موسیقی گارفیلد را در همه آنها ابراز کرد. یک نمایش کارتون صبح شنبه، گارفیلد و دوستان، برای هفت فصل از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴ پخش شد. این سازگاری همچنین موسیقی را به عنوان صدای گارفیلد ستارهدار کرد. نمایشگاه گارفیلد، یک سری CGI، در سال ۲۰۰۷ شروع به توسعه کرد، که همزمان با ۳۰ سالگرد نوار در سال بعد است.این در فرانسه در دسامبر ۲۰۰۸ نخستین بار اجرا شد و نخستین بار در ایالات متحده آمریکا در شبکه کارتون نت ورک ۲ در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۰۹ ساخته شد.

فیلم ها[ویرایش]

گارفیلد:فیلم، این فیلم در سینماها در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۰۴ منتشر شد. عکاسی آن، گارفیلد:یک دم از دو بچه در تاریخ ۱۶ ژوئن ۲۰۰۶ منتشر شد. سه فیلم مستقیم به فیلم،گارفیلد واقعی میشود در ۹ اوت ۲۰۰۷ منتشر شد.فستیوال سرگرمی گارفیلد در ۵ آگوست ۲۰۰۸ و پت نیروی گارفیلد در ۱۶ ژوئن ۲۰۰۹. در تاریخ ۲۴ مه ۲۰۱۶ اعلام شد که آلکون اینترتینمنت یک فیلم CG جدید انیمیشن گارفیلد با جان کوهن و استیون ونگر توسعه و برای تولید آماده خواهد کرد و به کارگردانی مارک دیندال خواهد شد.

کتاب کمیک[ویرایش]

با توافق با Paws، Boom! استودیو در ماه مه 2012 یک کتاب کمیک گارفیلد را راه اندازی کرد که اولین موضوعی است که توسط یک داستان نوشته شده توسط مارک ایوانیر (که نظارت بر گارفیلد و دوستان و نمایشگاه گارفیلد را داشته است) منتشر شده است و نشان داده شده توسط گری بکرر (Davis) است.

کتاب هنری[ویرایش]

در سال 2016، هرمس مطبوعاتی با Paws، Inc را امضا کرد تا یک کتاب هنری در زمینه هنر نویسنده جیم دیویس، تحت عنوان «هنر جیم دیویس گارفیلد» منتشر کند. [41] این کتاب شامل یک مقاله توسط نویسنده R.C. هاروی و دیگر مواد اصلی و در ژوئیه 2016 برای سان دیه گو کمیک-کان منتشر شد [41]

شخصیت‌ها[ویرایش]

گارفیلد (Garfield)[ویرایش]

اولین حضور: ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸

Garfield the Cat.png

یک گربهٔ نارنجی، چاق، خودخواه و تنبله که از خوردن و خوابیدن لذت زیادی می‌بره. گارفیلد در آشپزخانهٔ یک رستوران ایتالیایی به نام مامالئون متولد شد و از روز اول تولدش عاشق لازانیا شد! به گفتهٔ پدربزرگش، وقتی به دنیا اومد ۲/۴ کیلوگرم بوده که با شگفتی تمام توی تخت‌خواب کوچیکش جا شده. اون عاشق لازانیا، کش رفتن غذای جان، لگد پروندن به اودی و پرت کردنش از بالای میز، سرگرم کردن یا آزار دادن شبونهٔ همسایه‌ها با اجرای نمایش روی پرچینه (که اکثر مواقع چیزی به سمتش پرتاب می شه)! گارفیلد از رژیم غذایی و دوشنبه‌ها متنفره چون فردای یکشنبه‌ست و دائم تو اون روز بدشانسی می‌آره! اون از عنکبوت‌ها هم متنفره و گاهی با روزنامه یا هر چیزی که دم دستش باشه اونقدر می زنه رو سرشون تا مثل پن‌کیک نازک بشن. گاهی اوقات پرده‌های خونهٔ جان رو پاره می کنه و سرخس جان رو می خوره یا تکه‌تکه می کنه. این جور مواقع جان خیلی از دستش عصبانی می شه. تفکر گارفیلد در مورد خودش و اطرافیانش باعث شده از خیلی از موجودات دیگه از جمله انسان‌ها و سگ‌ها و حیوانات دیگه باهوش‌تر به نظر بیاد. این روزها گارفیلد بیشتر آدمه تا گربه. سه سال بعد از شروع کمیک‌ها، دیویس اندامش رو اندکی تغییر داد و گارفیلد شروع به راه رفتن روی دو پا کرد و از اون موقع تا به حال روز به روز رفتارش بیشتر به آدم‌ها شبیه شده.

جان آرباکل (Jon Arbuckle)[ویرایش]

اولین حضور: ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸

Garfield character Jon Arbuckle.png

صاحب گارفیلد و مثلاً ارباب خونه‌ست، که البته گارفیلد قبلاً بهش ثابت کرده ارباب واقعی خونه کیه! جان یک ناشی به تمام معناست. اون به گارفیلد و اودی غذا می‌ده و هم‌صحبت گارفیلد به حساب میاد. با اینکه نمی‌تونه حرف‌های اونو بشنوه ولی به نظر میاد به خوبی می‌تونه ذهن‌خونی کنه و صحبت‌های گارفیلد رو حدس بزنه. اون تو ارتباط برقرار کردن با دیگران، مخصوصاَ لیز، مشکل داره. اکثر مواقع قربانی شوخی‌های گارفیلد می‌شه. جان یه کارتونیسته و اونقدر پول در میاره که می‌تونه شکم گارفیلد رو سیر نگه داره! جان متولد ۲۸ جولایه و از سال ۱۹۷۸ با گارفیلد زندگی می‌کنه.

اودی (Odie)[ویرایش]

اولین حضور: ۸ آگوست ۱۹۷۸

Garfield character Odie.png

سگ دوست داشتنی اما کودن لیمان. اودی همراه لیمان به خونهٔ جان نقل مکان کرده و مسلمه که گارفیلد از این موضوع خوشحال نشده. موهای بدنش زرد رنگه و گوش‌های قهوه‌ای‌رنگی داره. تندتند نفس می‌کشه و بیشتر مواقع زبون بزرگش بیرون از دهنشه. گارفیلد اغلب اونو از بالای میز به پایین پرت می‌کنه یا با مشت و لگد اونو از خودش دور می کنه فقط چون ازش خوشش نمیاد. اودی تنها موجودیه که نمی تونه حرف بزنه ولی حرفهای دیگران رو متوجه می‌شه. البته گاهی دیده شده کلمات کوتاهی از ذهنش می‌گذره که نشون می‌ده لال نیست، فقط یه خرده کم‌حرفه! اودی همیشه قربانی شوخی‌های گارفیلد می‌شه.

پوکی[ویرایش]

پوکی خرس عروسکی گارفیلده که به نظر گارفیلد بهترین دوست خودشه! گارفیلد معتقده که پوکی مثل خودش فکر می کنه! گارفیلد پوکی رو تو کشوی اتاق جان پیدا کرد که معلوم نیس صاحب قبلیش کی بوده. گارفیلد خیلی به پوکی وابسته س و آرزو داره تو بغلش بخوابه که البته معلومه که نمی تونه!

لیز کتر الیزابت ویلسون[ویرایش]

لیز کتر الیزابت ویلسون، دامپزشک گارفیلده. جان با نگاه اول عاشقش می شه و دائم سعی می کنه باهاش ارتباط برقرار کنه و باهاش بیرون بره. لیز هم سعی می کنه بهش بفهمونه هیچ علاقه ای به این کار نداره ولی تلاشش بیهوده ست. البته گهگاه به دعوت هاش پاسخ مثبت می ده ولی پایان تمام این گردش‌ها به بلا و مصیبت منتهی می شه! بعدها جان رو توی یک رستوران می بینه و اونجا جلوی چند نفر دیگه اعتراف می کنه که به جان علاقه پیدا کرده.

آرلین[ویرایش]

آرلین دوست دختر گارفیلد. یگ گربهٔ مادهٔ صورتی لاغر که به نظر می رسه تنها موجود زنده ایه که می تونه با موفقیت سر به سر گارفیلد بگذاره. بین دندون‌های جلوش فاصله هست که گارفیلد تا می تونه به اون اشاره می کنه چون تنها چیزیه که در برابر کنایه‌های آرلین داره! به نظر گارفیلد، آرلین دومین گربهٔ زیبای دنیاست. آخه اولیش خودشه!

لیمان[ویرایش]

لیمان (lyman) دوست جانه که برای مدتی پیش اون زندگی کرد. سیبیل‌های لیمان یکی از محبوب‌ترین قسمتهای کمیکهائیه که لیمان توش وجود داره! لیمان کمی خنگه. تو لباس پوشیدن هیچ سلیقه ای نداره و به گفتهٔ دیویس هدف اصلی از حضور لیمان، وجود شخصی بود که جان بتونه واقعاً باهاش صحبت کنه و نظراتش رو بهش بگه که این وظیفه با گذر زمان به عهدهٔ خود گارفیلد گذاشته شد و لیمان بدون هیچ توضیحی ناپدید شد! آخرین باری که لیمان دیده شد توی جشن تولد ده سالگی گارفیلد بود.

نرمال[ویرایش]

نرمال (nermal) بچه گربهٔ ناز ملوسیه که مدام ملوسیش رو به رخ گارفیلد می کشه و می گه گوگولی‌ترین گربهٔ دنیاست. یا می گه گربه تا بچه ست خوشگله، وقتی بزرگ می شه زشت می شه. در کل زبونش دائم برای نیش و کنایه باز می شه. گارفیلد از حرفهاش به شدت عصبانی می شه.

ایرما[ویرایش]

ایرما از معدود دوستهای جانه که تو کمیکها ظاهر می شه. اون صاحب یکی از غذا خوری‌های تزدیک خونهٔ جانه که گاه‌وبیگاه غذاهای بی کیفیت و مدیریت بدتر غذاخوریش موضوع خندهٔ بعضی کمیکها می شه. چهرهٔ جذابی نداره و یه کم دیر انتقاله و یه کمی هم خل و چل می زنه ولی فرز و سریعه. اکثر اوقات با کارهاش همه رو غافلگیر می کنه.

موشها[ویرایش]

خونهٔ جان محل سکونت چندین موشه. تمام اونها دوستان گارفیلد هستن. اکثرشون اسم ندارن ولی گارفیلد اسم سه تا از اونها رو گذاشته اسکویک، هرمن و فلوید. اونها می دونن که گارفیلد تنبل تر از اونیه که بتونه اونها رو بگیره. جان هم بعضی اوقات اون رو تهدید می کنه که اگه موشها رو نگیره بهش شام نمی ده. مسلماً گارفیلد هم روشهای خودش رو داره.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]