کیوس (شهر باستانی)

مختصات: ۴۰°۵۴′۵۳″شمالی ۳۱°۰۶′۵۰″شرقی / ۴۰٫۹۱۴۶°شمالی ۳۱٫۱۱۳۸°شرقی / 40.9146; 31.1138
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Cius coin

کیوس (به یونانی: Kίος) نام شهری یونانی‌نشین و باستانی بوده در بیتینی در شمال باختری کشور امروزی ترکیه و در کرانه دریای مرمره. در آینده این شهر به نام پادشاه پروسیاس یکم، پروسیاس بر دریا (به لاتین: Prusias ad Mare) خوانده‌شد.

تاریخچه[ویرایش]

ارسطو، استرابون و آپولونیوس رودیوس از این شهر یاد کرده‌اند. به واسطهٔ اهمیتش در زمینه کشاورزی یک چند تحت چیرگی ملط بود. در دومین جنگ مقدونی (۲۰۰-۱۹۷ پیش از میلاد) فیلیپ پنجم مقدونی کیوس را ویران نمود. ولی پروسیاس یکم آن را بازسازی کرد و به نام خویشش خواند. کیوس در امتداد راه ابریشم قرار داشته و در دورهٔ شکوفایی شهری توانگر شناخته می‌شده‌است.

این شهر یکی از نخستین اسقف‌نشینان بوده و اسقف آن کوریلوس در شورای نیقیه در ۳۲۵ میلادی عضو بوده‌است.

جمعیت یونانی در این شهر تا سدهٔ بیستم ساکن بودند. پس از رویدادهای تأسیس ترکیه و سیاست‌های تغییر بافت جمعیتی، در ۱۹۲۳ میلادی یونانی‌تباران کیوس به یونان پناهنده شدند و روستایی را به نام نئاکیوس (کیوس نو) را در آرگولیس بنیاد نهادند. امروزه چیز اندکی از آن شهر و بندر آن برجای مانده‌است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Cius," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Cius&oldid=699002724 (accessed September 22, 2016)