کید ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کید ای
آلبوم استودیویی اثر ریدیوهد
پخش۲ اکتبر ۲۰۰۰
ضبطژانویه ۱۹۹۹ تا آوریل ۲۰۰۰
سبکآلترنیتیو راک، الکترونیکا
زمان۴۹:۵۷
ناشرپارلفون، کپیتال
تهیه‌کنندهنایجل گادرک، ردیوهد
گاه‌نگاری آلبوم‌های ریدیوهد
اوکی کامپیوتر
(۱۹۹۷)
کید ای
(۲۰۰۰)
فراموشکار
(۲۰۰۱)

کید ای(به انگلیسی: Kid A) نام چهارمین آلبوم استودیویی گروه آلترنیتیو راک انگلیسی ریدیوهد است که در اکتبر سال ۲۰۰۰ توسط پارلفون منتشر شد.با وجود اینکه تبلیغات چندانی برای آلبوم نشد و هیچ موزیک ویدئویی در زمان پخش آلبوم از هیچ یک از آهنگ‌ها ساخته نشده‌بود اما کید ای به موفقیت بالای جهانی رسیدو اولین آلبوم ردیوهد بود که در چارت آمریکا در رتبه اول قرار گرفت.[۱]

آلبوم در شهرهای مختلفی از جمله پاریس، کپنهاگن، آکسفورد و گلوکسترشایر به همراه نایجل گادرک، تهیه کننده، ضبط شد.هم ترانه‌نویسی و هم ضبط آلبوم تماماً به صورت تجربی انجام شد و گروه در این آلبوم بیشتر از آلبوم‌های قبلی به سمت موسیقی الکترونیک گرایش پیدا کرد.[۲] با تأثیری که ردیوهد از سبک‌هایی مانند کرائوتراک، جز و موسیقی کلاسیک قرن بیستم گرفته بود ردیوهد ترکیب همیشگی سه گیتاریست خود را برای استفاده از سازهای بیشتر مانند کیبورد، سازهای بادی برنجی، سازهای زهی تغییر داد. کید ای همچنین نسبت به کارهای قبلی گروه بیشتر دارای ترک‌های مینیمال و فضای آبستره بود.تام یورک دربارهٔ آلبوم چنین گفته بود که کید ای قصد "هنر" بودن ندارد و فقط بازتاب موسیقی است که گروه در این زمان گوش می‌دهد.[۳] آهنگ‌ها به همراه تعدادی اثر طراحی-گرافیکی از استنلی داونوود و تام یورک و همچنین سریالی از انیمشن‌های کوتاه که به آن‌ها "بلیپ" گفته می‌شد ترکیب آلبوم را تشکیل می‌دادند.

کید ای به عنوان یکی از نامتعارف‌ترین ضبط‌های موسیقی شناخته می‌شود که به موفقیت تجاری نیز رسیده است.آلبوم جایزه گرمی را برای بهترین آلبوم آلترنیتیو بدست آورد و برای بهترین آلبوم سال نیز نامزد شد.

نوازنده‌ها[ویرایش]

لیست آهنگ‌ها[ویرایش]

همه آهنگ‌ها توسط ردیوهد نوشته شده‌اند:

شمارهناممدت
۱.«همه چیز سر جای خودش است.»۴:۱۱
۲.«کید ای»۴:۴۴
۳.«سرود ملی»۵:۵۱
۴.«چگونه کاملاً ناپدید شد»۵:۵۶
۵.«تری‌فینگرز»۳:۴۲
۶.«خوش‌بین»۵:۰۹
۷.«در برزخ»۳:۳۱
۸.«آیدیوتک»۵:۰۹
۹.«ناقوس صبح»۴:۳۵
۱۰.«موسیقی متن فیلم»۶:۵۹

منابع[ویرایش]

  1. Evangelista, Benny (12 October 2000). "CD Soars After Net Release: Radiohead's 'Kid A' premieres in No. 1 slot". San Francisco Chronicle. Retrieved 17 March 2007.
  2. Gilbert, Ben (29 September 2000). "Radiohead - "Kid A"". Dotmusic. Archived from the original on 20 June 2007. Retrieved 15 May 2007.
  3. "Radiohead - Thom Yorke Quotes". Retrieved 17 March 2007.