کالاندولا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گالاندولا
Calendula January 2008-1 filtered.jpg
همیشه‌بهار صحرایی
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: میناسانان
تیره: کاسنیان
زیرخانواده: کاسنی‌واریان
سرده: کالاندولا
کارل لینه

کالاندولا (نام علمی: Calendula) نام یک سرده از تیره کاسنیان است.

رده درمانی: ترکیبات موضعی پوستی

اشکال دارویی: پماد

موارد مصرف[ویرایش]

پماد کالاندولا در درمان درماتیت‌های آلرژیک، پیشگیری و تسکین التهاب پوست بدن شیرخواران بر اثر تماس با ادرار، آزردگی‌های پوستی ناشی از خراش‌ها و بریدگی‌های سطحی، خشکی و ترک‌های پوست، گزیدگی حشرات، و درمان آفتاب‌سوختگی مصرف می‌شود؛ و همچنین برای درمان جوش‌های پوستی استفاده می‌شود.

مکانیسم اثر[ویرایش]

فلاونوئیدهای موجود در گل‌همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین و تولید پروستاگلاندین‌ها جلوگیری می‌نمایند. ساپونین‌های گل همیشه بهار از آزاد شدن هیستامین، برادی کینین و بعضی از سایر واسطه‌های التهاب جلوگیری کرده و با کاهش نفوذپذیری مویرگ‌ها مانع تراوش پلاسما به فضای میان بافتی (کاهش ادم) شده، مهاجرت گلبول‌های سفید را به ناحیه ملتهب کاهش می‌دهند. کارتنوئیدهای گل همیشه بهار بخصوص بتاکاروتن پیش‌ساز ویتامین A بوده و به‌اثرات ضدالتهاب فلاونوئیدها کمک می‌کنند. کاروتنوئیدها همچنین همراه با تانن موجود در گیاه ممکن است در پیشگیری و بهبود حالت قرمزی، ادم و درد ناشی از آفتاب سوختگی که در اثر اشعه ماوراء بنفش ایجاد می‌شود مؤثر باشند.

= عوارض جانبی[ویرایش]

اگرچه حساسیت به این بسیار نادر است، اما اگر متوجه چنین علائمی شدید، به پزشک مراجعه نمایید:

علائم آلرژیک مانند راش؛ خارش پوست، قرمزی، تورم، خستگی، تنگی نفس؛ مشکل تنفس یا صحبت کردن، خشونت غیر معمول، تورم دهان، صورت، لب‎ها، زبان یا گلو

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف بیش از حد کالاندولا (مسمومیت دارویی)

را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

گل همیشه‌بهار

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی، ۱۳۸۷