پرش به محتوا

ژان لیونا ماری پوازوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژان لیونا ماری پوازوی
زادهٔپاریس
درگذشتپاریس
ملیتفرانسه
محل تحصیلمدرسه پلی‌تکنیک
شناخته‌شده برایمعادله هایگن-پوازوی
پیشینه علمی
شاخه(ها)فیزیک‌دان و فیزیولوژی

ژان لیونا ماری پوازوی (به فرانسوی: Jean-Léonard-Marie Poiseuille) (‏۲۲ آوریل ۱۷۹۷–۲۶ دسامبر ۱۸۶۹) فیزیک‌دان و فیزیولوژیدان فرانسوی است. شهرت پوازوی به خاطر ارائه معادله بسیار معروفی در رابطه با جریان سیال درون لوله‌ها است.

بررسی جریان سیال[ویرایش]

طی سال‌های ۱۸۱۵ تا ۱۸۱۶ پوازوی در دانشگاه اِکول پلی‌تکنیک پاریس مشغول به تحصیل در رشته فیزیک و ریاضی بود. در سال ۱۸۲۸ وی مدرک دکترای خود را با موضوع «بررسی مقاومت دهانه آئورت قلب[۱]» دریافت کرد. از جمله علایق پژوهشی وی بررسی جریان خون انسان درون لوله‌های باریک بود.

در سال ۱۸۳۸ به طور آزمایشگاهی و در سال‌های ۱۸۴۰ و ۱۸۴۶ به ترتیب فرمول‌بندی و ارائه قانون پوازوی (که بیش‌تر از آن با نام معادله هایگن-پوازوی یاد می‌شود) برای جریان‌های آرام که در آن‌ها سیال هنوز دچار تلاطم نشده است، انجام گرفت. فرض پوازوی در این قانون بر این مبنا استوار بود که مایع درون لوله‌ای با سطح مقطع ثابت (مانند جریان خون درون رگ‌های بدن) در حال حرکت است.

معادله هایگن-پوازوی به این صورت معرفی می‌شود:[۲][۳]

یا

یا

که در آن کمیت‌های به کار رفته عبارت‌اند از:

افت فشار
طول لوله
ویسکوزیته
دبی حجمی
شعاع
قطر (دایره)
سرعت برداری

پس از ارائه این معادله، به پاس احترام به پوازوی، واحد ویسکوزیته در سیستم آحاد و ابعاد سی‌جی‌اِس، پواز نامیده شد.

منابع[ویرایش]

  1. Recherches sur la force du coeur aortique
  2. Kirby, B.J. (2010). Micro- and Nanoscale Fluid Mechanics: Transport in Microfluidic Devices. Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-11903-0. Archived from the original on 28 April 2019. Retrieved 23 February 2016.
  3. Bruus, H. (2007). Theoretical Microfluidics.