چشمه رعنا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چشمه رعنا
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانفارس
شهرستاناقلید
بخشمرکزی
نام محلیچشمه
نام‌های دیگرکردشول
مردم
جمعیت۲۷۱۴ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۲۴۰۰ متر
اطلاعات روستایی
کد آماری۰۷۳۴۸۹
ره‌آوردقالی، گبه، دام و فراورده‌های لبنی و محصولات زراعی و صیفی
پیش‌شمارهٔ تلفن0714457

چشمه رعنا روستایی است در شهرستان اقلید استان فارس ایران.

در لغت نامه دهخدا چنین آمده است: چَشمه رَعنا (کُردشوُل) روستایی ست از دهستان خُنگِشت،(خونگِشت) (خنجشت) بخش مرکزی شهرستان آباده که در ۹۲ هزار گزی جنوب خاور اقلید و در جنوب باختری دریاچه کافتر واقع است دامنه‌ای است سردسیر که ۷۵ تن سکنه دارد. آبش از چشمه. محصولش غلات و حبوبات. شغل اهالی زراعت و قالی‌بافی و راهش فرعی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۷).

اکنون چشمه رعنا روستایی است از توابع شهرستان اقلید استان فارس با ارتفاع ۲۴۰۰ متر از سطح دریای آزاد، که با فاصله ۶۵ کیلومتر از مرکز شهرستان در جنوب شرقی اقلید واقع شده است. دارای راه آسفالتهٔ مناسب، برق، خانهٔ بهداشت، درمانگاه و آب آشامیدنی بهداشتی و گاز است. جمعیت این روستا در سال ۱۳۹۰ در حدود ۲۲۵۵ نفر می‌باشد. از این تعداد ۱۰۹۹ نفر مرد ۱۱۵۶ نفر زن می‌باشند که در قالب ۵۷۴ خانوار در روستا ساکن می باشند. تمامی سکنه روستا شیعه ۱۲ امامی می‌باشند.
۸۰ درصد جمعیت روستا باسواد است. این روستا دارای مدرسه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان می‌باشد.
شغل اکثریت مردم کشاورزی توأم با دامداری است. زمین‌های قابل کشت روستا حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار هکتار است. در تابستان هوای آن معتدل و خنک است. وضع بارش نسبتاً مناسبی را دارا می‌باشد.

بیشتر اهالی این روستا از طایفه کردشولی هستند.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی بر حسب سواد». وب‌گاه رسمی مرکز آمار ایران. دی ۱۳۸۷. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. یوسفی، احسان (۱۳۹۳). عشایر پارس. قشقایی.