پلیکان سفید بزرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پلیکان سفید بزرگ
Whitepelican edit shadowlift.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: مرغ سقاسانان
تیره: مرغ سقاییان
سرده: مرغ سقا
Species: P. onocrotalus
نام علمی
Pelecanus onocrotalus
(کارل لینه، ۱۷۵۸)
Pelecanus onocrotalus map.jpg
یک پلیکان سفید بزرگ در حین تمیزکردن پرهای پشت‌اش با کمک منقار بلند و گردن منعطف‌اش.
تخم پلیکان سفید بزرگ
نگاره‌ای پهن از پلیکان‌های سفید بزرگ در دریاچه‌ای در استان اودسا، اوکراین.

مرغ سقای سفید بزرگ (نام علمی: Pelecanus onocrotalus) که به نام‌های مرغ سقای سفید شرقی یا مرغ سقای سفید نیز شناخته می‌شود یک پرنده از خانواده مرغ‌سقاییان است. محل زندگی آن از جنوب شرق اروپا تا سراسر آسیا و آفریقا در باتلاقها و دریاچه‌های کم‌عمق است.

مرغ سقاهای سفید بزرگ در هنگام کوچ به شکل منظم در یک خط یا دایره‌وار حرکت می‌کنند. این پرنده از ماهی تغذیه می‌کند.

توصیف ظاهری[ویرایش]

طول بدن مرغ سقای سفید بزرگ ۱۵۵ سانتی‌متر است. طول منقار این پرنده ۲۹ تا ۴۷ سانتی‌متر و فاصلهٔ میان دو بالش به هنگام بازشدن کامل میان ۲۷۰ تا ۳۳۰ سانتی‌متر است. این پرنده به نسبت جثه‌ای بسیار بزرگ دارد، سنگین‌وزن است، و بدنش به رنگ سفید.

در فصل تولید مثل کاکل کوتاه و مجعدی در پشت سرش پدیدار می‌شود و پر و بالش به رنگ سفید مایل به صورتی می‌گردد. منقار تقریباً زرد متمایل به نارنجی است. کیسهٔ گلو آویخته و پاها به رنگ قرمز نارنجی هستند. رنگ پرندهٔ نابالغ قهوه‌ای است و به تدریج به سفید چرکی تبدیل می‌شود. پرواز این پرنده آرام است و گاه با بال باز روی جریان‌های هوا به مدت کوتاه شناور می‌ماند. در هنگام پرواز، لبهٔ عقبی بال‌های پلیکان سفید بزرگ در سطح زیرین سیاه است.

زیستگاه[ویرایش]

مرغ سقای سفید بزرگ در آب‌های گستردهٔ شور و شیرین، باتلاق‌ها، و کرانه‌ها زندگی می‌کند. این پرنده مهاجر است و در سراسر ایران به زندگی و مهاجرت می‌پردازد. دریاچه ارومیه، استان فارس، و دریاچه هامون از جمله مکان‌های زیست فصلی این پرنده در ایران هستند.

منابع[ویرایش]

  1. BirdLife International (2012), Pelecanus onocrotalus, IUCN Red List of Threatened Species. Version 2013.2, retrieved 23 April 2014
  • منصوری، جمشید (۱۳۹۲). راهنمای پرندگان ایران. فرزانه. ص. ۴۱. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۲۳۹-۵۳-۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]