پس‌تولید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتاق ویرایش ویدئویی.

پَس‌تولید (به انگلیسی: Post-production) به فیلم‌سازی و برنامه‌سازی رسانه‌ای به تمام مراحل تولید فیلم که پس از ضبط تصویر صحنه‌ها انجام می‌شود، گفته می شود که مهم ترین بخش آن تدوین یا همان مونتاژ است.

بخش‌های مهم پس‌تولید

از بخش‌های مهم پس‌تولید می‌توان این موارد را نام برد:

مرحله تدوین مهم ترین بخش پس تولید است که تمام نواقص در طول مراحل پیش تولید و تولید، در آن برطرف می شود. به فیلم روح دمیده میشود و از تصاویر بی ربط، داستان استخراج میشود. به همین دلیل اصطلاحا تدوینگر را کارگردان دوم می نامند.

معمولاً پس‌تولید یک فیلم از فیلم‌برداری خود صحنه‌ها زمان بیشتری می‌برد و حتی ممکن است چندین ماه زمان ببرند.

امروزه با دیجیتال کردن اطلاعات تصویری فیلم، کنترل کامل بر اطلاعات فیلم امکان‌پذیر گردیده کنترل تا حدی که به فیلم‌ساز این امکان داده شده تا فیلم را در مرحله پس‌تولید چنان تغییر دهد تا کاملاً با تصوراتش سازگار شود.

در برخی از کشورها هنوز همه مراحل پس‌تولید فیلم به‌صورت آنالوگ و با تکنیک فتوشیمی انجام می‌گیرد.

در مورد رنگ و تصحیح آن در مرحله پس‌تولید باید دانست که کدام رنگ و چه دامنه کنتراستی قابلیت نمایش بر پرده سینما یا صفحه تلویزیون را دارند.

منابع

  • عملکرد دیجیتال در مرحله پس‌تولید یک فیلم، تحقیق و نگارش: حسین روشنکار، در وبگاه گروه سینما دانشگاه آزاد بوشهر[پیوند مرده]، بازدید: ژوئیه ۲۰۰۹.
  • Oliver Langewitz: Kompendium der digitalen Postproduktion. Der Guide durch die Welt der Film- und Video-Nachbearbeitung mit einem Überblick über Software - Hardware - Zubehör und die Arbeitsweisen von Anwendern. mediabook Verlag, Gau-Heppenheim 2003, ISBN 3-932972-19-8.