تدوین‌گر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تدوینگر)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یک تدوینگر در محل کار

تدوین‌گر که در زبان فارسی مونتور (به فرانسوی: Monteur) و ادیتور (به انگلیسی: Film editor) نیز خوانده می‌شود به کسی گفته می‌شود که فیلم را تدوین می‌کند.

تدوین‌گر مسئول گزینش، زمان‌بندی و ترتیب نماها در فیلم است. تدوین گر کار خود را با توجه به ویژگی‌های داستان فیلم و نوع فیلم نامه و همچنین نحوه طراحی بصری فیلم ساز، انجام می‌دهد.[۱]

دستیار تدوین‌گر[ویرایش]

کسی که با تدوینگر فیلم کار می‌کند و وظیفه اش ثبت تمام قطعات فیلم، کمک به پیوند دادن همگاه صدا و تصویر، چسباندن تکه‌های فیلم به هم و حفظ و نگهداری از دستگاه‌های تدوین است.

تفاوت مونتاژ و تدوین[ویرایش]

در اصطلاح مونتاژ صرفاً به مراحل فیزیکی چسباندن قطعات یک فیلم در کنار هم گفته می‌شود. در حالی که تدوین اصطلاحی هنری تر بوده و شامل اصول زیباییشناسی برای کنار هم قرار دادن پلان‌ها می‌باشد به گونه‌ای که حسی خاص را در مخاطب ایجاد کرده و ریتم مورد نظر کارگردان را به بیننده منتقل نماید. تدوینگر می‌بایست آشنا به امور تولید اعم از کارگردانی تصویربرداری صدابرداری باشد تا بتواند اشتباهات یا اصلاحات را در تدوین به خوبی اعمال نماید. تدوینگر ماهر فردی است که آرشیو کاملی داشته باشد و از زیباشناسی تصویر به خوبی آگاه باشد به معنای دیگر تدوین یعنی تنظیم و تکمیل کار و در هر چیز از آن استفاده می‌شود مثلاً اولین مثال بارزش در فیلمبرداری و مراحل ساخت یک فیلم و مثال‌های دیگری وجود دارد وقتی ما می‌گویم کار را تدوین کردیم نه تنها در مورد فیلم صحبت نمی‌کنیم بلکه در مواردی دیگر قابل بحث است مثلاً یک قاضی برای اجرا کردن آخرین حکمش پرونده را تدوین کرده و از آخر مطلب را درآورده و پایان کارش را انجام می‌دهد وقتی بگوییم ماشین‌ها را تدوین کردم من به عنوان یک فروشنده ماشین این حرف را زدم یعنی بهترین ماشین‌ها را جمع کرده و آ ماده فروش کردم به صورت کلی تدوین در هر کاری یک معنا و مفهوم خاصی دارد که آن جمله را معنی می‌دهد.[نیازمند منبع]

جوایز تدوین‌گران[ویرایش]

اکثر جشنواره‌های سینمایی جایزه بهترین تدوین را دارند. از جمله:

منابع[ویرایش]

  • کلپی، هانری. نامه‌هایی به یک تدوینگر جوان. ترجمهٔ فرید فاطمی و رضا نصیرزاده. با همکاری ناتالی هورو. تهران: نشر نی، ۱۳۷۸. شابک ‎۹۶۴-۳۱۲-۴۴۵-۲.