پتک جادوگران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پتک جادوگران یا مالوس مالیفیکاروم (به انگلیسی Hammer of the Witches؛ دیگر زبان‌ها،لاتین Malleus Maleficarum) مالوس مالیفیکاروم واژه لاتین برای پتک جادوگران می‌باشد پتک جادوگران یک رساله نفرت انگیز درباره جادوگران است که در ۱۴۸۶ بدست هنریش کرمر (به انگلیسی Heinrich Kramer) یک مفتش عقاید وابسته به کلیسای کاتولیک نوشته شده و نخستین بار در ۱۴۸۷ در آلمان چاپ شده‌است.

هدف اصلی مالوس کوشش برای رد سیستماتیک استدلال‌هایی است که ادعا می‌کند جادوگری (ویچ کرافت) وجود خارجی ندارد، و رد کسانی که کوشش می‌کنند تا در باره واقعیت آن شک ایجاد کنند، و ادعای درباره این که جادوگران (ویچ ) بیشتر زن هستند نه مردان است.

خاستگاه[ویرایش]

مالوس مالیفیکاروم در سال ۱۴۸۷ میلادی بدست هنریش کرمر و جمیز اسپرانگر ( که همچنین جاکوب اسپرانگر نیز شناخته می‌شد)(به انگلیسی James Sprenger ) چاپ شد. پژوهشگران در مورد میزان همکاری اسپرانگر در این کار شک دارند.

مطالب[ویرایش]

در مالوس مالیفیکاروم گفته می‌شود که سه عنصر برای جادرگری لازم است : نیت شیطانی جادوگر، کمک شیطان، و اجازه خدا. این رساله به سه بخش تقسیم گشته‌است. بخش نخست کوشش می‌کند کسانی که جادوگری ویچ کرافت را رد می‌کنند، نقد نماید. بخش دوم درباره شکل‌های واقعی ویچ کرافت می‌باشد. بخش سوم در واقع کمک به قاضی در کشمکش با جادوگر می‌باشد.

منابع[ویرایش]

<>مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Malleus Maleficarum»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰۱۱).