پارابلوم ۱۹۰۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تفنگ ماوزر ایرانی، پارابلوم بلند (لوگر) ساخت ۱۹۳۵-۱۹۳۶، کالیبر ۹ میلیمتری. مدل ۱۳۱۴ ایرانی. تنها ۱۰۰۰ قبضه از سوی ایران خریداری شد و به‌این خاطر تفنگی کمیاب است.

تپانچه پارابلوم ۱۹۰۸ یا لوگر یک پیستول نیمه‌خودکار است که در سال ۱۸۹۸ توسط مهندس اتریشی جرج لوگر طراحی شده و تولید آن از سال ۱۹۰۰ در کارخانه "لووه" آلمان آغاز شد.

لوگر از اولین انواع سلاح‌های کمری نیمه‌اتوماتیک است. این نوع سلاح‌ها با توجه به امکان شلیک پیاپی فقط با فشردن ماشه بر سلاح‌های کمری رولور برتری داشتند. یکی دیگر از عوامل اهمیت این تپانچه طراحی فشنگ معروف ۹x۱۹ پارابلوم برای آن است، فشنگی که هم‌اکنون بیشترین استفاده را در سلاح‌های کمری و مسلسل‌های دستی دارد.

لوگر که در ابتدا از فشنگ‌های ۷٫۶۵x۲۱ استفاده می‌کرد از سال ۱۹۰۰ به عنوان سلاح کمری ارتش سوئیس انتخاب شد. از سال ۱۹۰۸ نوع جدید لوگر که از فشنگ‌های جدید ۹x۱۹ پارابلوم استفاده می کردند به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش امپراتوری آلمان انتخاب شد. عدد ۰۸ یا ۱۹۰۸ در نام این سلاح هم به همین سال اشاره دارد. این سلاح در دو جنگ جهانی به طور گسترده مورد استفاده ارتش آلمان قرار گرفت اما از سال ۱۹۳۸ تپانچه والتر پ۳۸ جای آن را به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش آلمان گرفت. تغییر لوگر به دلیل کارایی کمتر آن نبود بلکه فقط به این دلیل صورت گرفت که ساخت لوگر بسیار دشوار، پرهزینه، و زمان‌بر بود. طول لوگر ۲۲۲ میلی‌متر، طول لوله آن ۱۰۳ میلی‌متر و وزن آن ۸۷۷ گرم است. خشاب آن نیز ظرفیت ۸ فشنگ را دارد و شتاب گلوله در هنگام خروج از لوله ۳۸۱ متر بر ثانیه است.[۱]

ریشه نام پارابلوم[ویرایش]

«ارتش ایران: هدیه مرکز آموزش موتوری و زرهی به سرلشکر اونس»

این واژه از یک ضرب المثل لاتینی (رومی) ریشه گرفته که میگوید: "Si vis pacem para bellum" که معنی آن اینست: "اگر صلح را میخواهی برای جنگ آماده شو". این اصطلاح از شعارهای شرکت سلاح و مهمات‌سازی آلمان بود. نام پارابلوم برای چند سلاح و فشنگ از جمله فشنگ ۹x۱۹ م‌م انتخاب شد که آن را هم جرج لوگر طراحی کرد و امروزه فشنگ اصلی سلاح‌های کمری و مسلسل‌های دستی کشورهای عضو ناتو است.

خدمت[ویرایش]

تپانچه لوگر یکی از رایج‌ترین اسلحه‌های کمری نیمه اول قرن بیستم است. از سال ۱۹۰۰ به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش سوئیس انتخاب شد، از سال ۱۹۰۴ وارد نیروی دریایی آلمان شده و از سال ۱۹۰۸ به عنوان سلاح کمری استاندارد ارتش آلمان انتخاب شد و از سال ۱۹۱۱ همین جایگاه را در ارتش چین پیدا کرد. این سلاح در جنگ جهانی اول و دوم توسط آلمان استفاده وسیع شد. در طول جنگ جهانی لوگر به دلیل طراحی ارگونومیک (زاویه ۵۵ درجه دسته) و دقت بالای آن مورد ستایش سربازان آمریکایی بود.

خصوصیات[ویرایش]

یک لوگر که در سال ۱۹۰۶ برای فشنگ‌های ای‌سی‌پی۴۵ (۱۱٫۴۵x۲۳ میلی‌متری) ارتش آمریکا ساخته شده

نکته قابل توجه در مورد لوگر این است که اولین اسلحه‌ای بود که در کالیبر ۹ میلیمتری ساخته شد. هرچند فشنگ پایه آن ۷٫۶۵ میلیمتری پارابلوم بود و بعدها کالیبر ۴۵٫ آن نیز ساخته شد.

 • وزن: ۸۷۰ گرم
 • طول: ۲۲۲ میلیمتر
 • طول لوله: از ۹۸ تا ۲۰۳ میلیمتر
 • گلوله: ۶۵/۷و ۹ میلیمتری لوگر
 • ظرفیت: ۸ تیر

عملکرد لوگر[ویرایش]

لوگر ساخت ۱۹۴۱

به اصطلاح تاگل_اکشن است و به این صورت است که در پشت مخزن دو قطعه باهم به صورت زانویی به هم متصل می‌باشند. قبل از شلیک این دو قطعه در امتداد هم مثل پای انسان قرار دارند و بعد از شلیک این قطعه مثل زانو از وسط جمع می‌شود گلوله به خارج پرتاب می‌شود و ابتدای زانویی به زایده برخورد می‌کند و مجددآ به حالت اولیه باز می‌گردد و برخلاف دیگر اسلحه‌های مثل کلت که لوله اسلحه به پایین می لغزد در لوگر لوله فقط در امتداد بدنه حرکت موازی می‌کند و این دقت اسلحه را زیاد می‌کند.

امروزه[ویرایش]

امروزه لوگر به صورت محدود و در چند شرکت محدود برای کلکسیون دارها ساخته می‌شود و گران است. و نوع قدیمی آن با وجود کمیاب نبودن حدود ۱۲۰۰دلار هم قیمت گذاری شده است.

منابع[ویرایش]

 1. Bishop, Chris, ed (2002). The Encyclopedia of Weapons of World War II. Metrobooks. p. 228. ISBN 1-58663-762-2. Retrieved 2010-03-02.
 2. Walter, John. The Luger Story. Greenhill Books. p. 127. ISBN 1853674362. 
 3. Miller, David. Fighting Men of World War II, Volume I: Axis Forces--Uniforms, Equipment, and Weapons (Fighting Men of World War II). Stackpole Books. p. 369. ISBN 0811702774. 
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Davis, Aaron (2006). Standard Catalog of Luger. Gun Digest Books; 2 edition ISBN 0-89689-411-8
 5. Miller, David (2001). The Illustrated Directory of 20th Century Guns. Salamander Books Ltd. ISBN 1-84065-245-4.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ Bishop, Chris, ed. (2002). The Encyclopedia of Weapons of World War II. Metrobooks. p. 228. ISBN 1586637622. Retrieved 2010-03-02. 
 7. Armamento do Exército Português, Vol.I - Armamento Ligeiro, António José Telo, Mário Álvares, 2004, p. 100 to 103, ISBN 972-8816-43-X