لوگر پی۰۸

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پارابلوم ۱۹۰۸)
Luger P08 (Parabellum)
Luger P08 (6971793777).jpg

P08 of the Reichsmarine
نوع اسلحه دستی نیمه‌خودکار
اولین سازنده امپراتوری آلمان
تاریخچه خدمت‌رسانی
در خدمت امپراتوری آلمان (۱۹۰۴–۱۹۱۸)
جمهوری وایمار (۱۹۱۹–۱۹۳۳)
آلمان نازی (۱۹۳۳–۱۹۴۵)
سوئیس (1900–early 1970s)
Other countries (1900–present)
مورد استفاده See Users
جنگ‌ها جنگ جهانی اول
German Revolution
جنگ داخلی اسپانیا
جنگ جهانی دوم
جنگ دوم چین و ژاپن
جنگ داخلی چین
Rhodesian Bush War
تاریخچه محصول
طراح Georg J. Luger
طراحی‌شده ۱۸۹۸
تولید Deutsche Waffen und Munitionsfabriken, Imperial Arsenals of ارفورت and Spandau, Simson, Krieghoff, موزر، Vickers Ltd, Waffenfabrik برن
قیمت هر واحد $13 or 32 RM
تولیدشده ۱۹۰۰–۱۹۴۲
مشخصات
وزن 871 grams (1.92 pounds)
طول 222 mm (8.74 in)
طول لوله  95–200 mm
(3.74–7.87 in)

فشنگ ۷٫۶۵×21mm Parabellum
۹×19mm Parabellum
.45 ACP (very rare)
گلنگدن Toggle-locked, short recoil
نرخ آتش 20 RPM
سرعت خروج گلوله از اسلحه 350–400 m/s (1148–1312 f/s; 9mm, 100 mm barrel)
برد موثر 50 m (9mm, 100 mm barrel; short barrel)
سیستم تغذیه 8-round detachable box magazine, 32-round detachable drum
نشان‌ها Iron sights

تپانچه پارابلوم یا لوگر یک پیستول نیمه‌خودکار است که در سال ۱۸۹۸ توسط مهندس اتریشی جرج لوگر طراحی شده و تولید آن از سال ۱۹۰۰ در کارخانه «لووه» آلمان آغاز شد.

لوگر از اولین انواع سلاح‌های کمری نیمه‌اتوماتیک است. این نوع سلاح‌ها با توجه به امکان شلیک پیاپی فقط با فشردن ماشه بر سلاح‌های کمری رولور برتری داشتند. یکی دیگر از عوامل اهمیت این تپانچه طراحی فشنگ معروف ۹x۱۹ پارابلوم برای آن است، فشنگی که هم‌اکنون بیشترین استفاده را در سلاح‌های کمری و مسلسل‌های دستی دارد.

لوگر که در ابتدا از فشنگ‌های ۷٫۶۵x۲۱ استفاده می‌کرد از سال ۱۹۰۰ به عنوان سلاح کمری ارتش سوئیس انتخاب شد. از سال ۱۹۰۸ نوع جدید لوگر که از فشنگ‌های جدید ۹x۱۹ پارابلوم استفاده می‌کردند به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش امپراتوری آلمان انتخاب شد. عدد ۰۸ یا ۱۹۰۸ در نام این سلاح هم به همین سال اشاره دارد. این سلاح در دو جنگ جهانی به‌طور گسترده مورد استفاده ارتش آلمان قرار گرفت اما از سال ۱۹۳۸ تپانچه والتر پ۳۸ جای آن را به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش آلمان گرفت. تغییر لوگر به دلیل کارایی کمتر آن نبود بلکه فقط به این دلیل صورت گرفت که ساخت لوگر بسیار دشوار، پرهزینه، و زمان‌بر بود. طول لوگر ۲۲۲ میلی‌متر، طول لوله آن ۱۰۳ میلی‌متر و وزن آن ۸۷۷ گرم است. خشاب آن نیز ظرفیت ۸ فشنگ را دارد و شتاب گلوله در هنگام خروج از لوله ۳۸۱ متر بر ثانیه است.[۱]

تاریخچه طراحی[ویرایش]

این اسلحه در واقع نسخه ی بهینه سازی شده از اسلحه ی بورشارت سی ۹۳ Borchardt C-93 بود که توسط هوگو بورشارت طراحی و ساخته شده بود.شرکت تولید کننده که بورشارت با آنها قرارداد بسته بود،بعد از دریافت بازخورد های سربازانی که در جنگ جهانی اول از این تپانچه استفاده کرده بودند دریافت کرد،دستور تغییر طراحی تپانچه را به بورشارت دادند.اما بورشارت که تپانچه ی خود را "بی نقص"و "بی همتا" و خوش ساخت می دانست و پیشنهاد همکاری با مهندس دیگری را هم رد کرد و از طراحی دوباره و رفع عیب سر باز زد.به همین دلیل کارخانه عملاً بورشارت را اخراج کرده،طرح او را به بهایی اندک صاحب شده و جرج لوگر را که در آن زمان طراح ماهری بود به خدمت گرفته تا اسلحه بورشارت سی ۹۳ را رفع عیب کند.لوگر با تغییر نوع فنر تپانچه ی بورشارت از حالت فنر مارپیچ داخل پیچ به فنر S شکل تپانچه ی لوگر، بخش پشتی زشت و دست و پا گیر تپانچه ی بورشارت را حذف نمود که در ارگونومی و تعادل وزن طرح جدید تپانچه تاثیر مثبتی گذاشت.تغییر دسته ی تپانچه از حالت عمودی به حالت ارگونومی دیگر تغییر بود که لوگر اعمال کرد.نتیجه ی حاصل،تپانچه ی خوش ساخت لوگر پی ۰۸ نامگذاری شد که عملاً بر بستر تپانچه ی بد ساخت و بد شکل بورشارت طراحی شد.

ریشه نام پارابلوم[ویرایش]

این واژه از یک ضرب‌المثل لاتینی (رومی) ریشه گرفته که می‌گوید: "Si vis pacem para bellum" که معنی آن اینست: "اگر صلح را می‌خواهی برای جنگ آماده شو". این اصطلاح از شعارهای شرکت سلاح و مهمات‌سازی آلمان بود. نام پارابلوم برای چند سلاح و فشنگ از جمله فشنگ ۹x۱۹ م‌م انتخاب شد که آن را هم جرج لوگر طراحی کرد و امروزه فشنگ اصلی سلاح‌های کمری و مسلسل‌های دستی کشورهای عضو ناتو است.

انواع[ویرایش]

این تپانچه در ۳ نوع مختلف ساخته شد.نوع معمولی(P08) با لوله ی کوتاه ۱۰۰ میلی متری،نوع متوسط (P04)با لوله متوسط ۱۵۰ میلی متری برای استفاده نیروی دریایی ارتش آلمان و نوع لوله بلند ۲۰۰ میلی متری با قابلیت نسب قنداق جدا شونده جهت استفاده نیروی توپخانه.

خدمت[ویرایش]

تپانچه لوگر یکی از رایج‌ترین اسلحه‌های کمری نیمه اول قرن بیستم است. از سال ۱۹۰۰ به عنوان سلاح کمری سازمانی ارتش سوئیس انتخاب شد، از سال ۱۹۰۴ وارد نیروی دریایی آلمان شده و از سال ۱۹۰۸ به عنوان سلاح کمری استاندارد ارتش آلمان انتخاب شد و از سال ۱۹۱۱ همین جایگاه را در ارتش چین پیدا کرد. این سلاح در جنگ جهانی اول و دوم توسط آلمان استفاده وسیع شد. در طول جنگ جهانی لوگر به دلیل طراحی ارگونومیک (زاویه ۵۵ درجه دسته) و دقت بالای آن مورد ستایش سربازان آمریکایی بود.در زمان رضاشاه چندین عدد از این تپانچه جهت به کار گیری و خدمت از آلمان وارد ایران شد.

خصوصیات[ویرایش]

نکته قابل توجه در مورد لوگر این است که اولین اسلحه‌ای بود که در کالیبر ۹ میلی‌متری ساخته شد. هرچند فشنگ پایه آن ۷٫۶۵ میلی‌متری پارابلوم بود و بعدها کالیبر ۴۵٫ آن نیز ساخته شد.

 • وزن: ۸۷۰ گرم
 • طول: ۲۲۲ میلی‌متر
 • طول لوله: از ۹۸ تا ۲۰۳ میلی‌متر
 • گلوله: ۶۵/۷و ۹ میلی‌متری لوگر
 • ظرفیت: ۸ تیر

عملکرد لوگر[ویرایش]

لوگر ساخت ۱۹۴۱

به اصطلاح تاگل_اکشن است و به این صورت است که در پشت مخزن دو قطعه باهم به صورت زانویی به هم متصل می‌باشند. قبل از شلیک این دو قطعه در امتداد هم مثل پای انسان قرار دارند و بعد از شلیک این قطعه مثل زانو از وسط جمع می‌شود گلوله به خارج پرتاب می‌شود و ابتدای زانویی به زایده برخورد می‌کند و مجددآ به حالت اولیه بازمی‌گردد و برخلاف دیگر اسلحه‌های مثل کلت که لوله اسلحه به پایین می‌لغزد در لوگر لوله فقط در امتداد بدنه حرکت موازی می‌کند و این دقت اسلحه را زیاد می‌کند.

امروزه[ویرایش]

امروزه لوگر به صورت محدود و در چند شرکت محدود برای کلکسیون دارها ساخته می‌شود و قطعات آن کمیاب و گران است؛ و نوع قدیمی آن با وجود کمیاب بودن حدود ۱،۲۰۰،۰۰۰ دلار هم قیمت‌گذاری شده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. Bishop, Chris, ed (2002). The Encyclopedia of Weapons of World War II. Metrobooks. p. 228. ISBN 1-58663-762-2. Retrieved 2010-03-02.
 2. Walter, John. The Luger Story. Greenhill Books. p. 127. ISBN 1-85367-436-2.
 3. Miller, David. Fighting Men of World War II, Volume I: Axis Forces--Uniforms, Equipment, and Weapons (Fighting Men of World War II). Stackpole Books. p. 369. ISBN 0-8117-0277-4.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ Davis, Aaron (2006). Standard Catalog of Luger. Gun Digest Books; 2 edition ISBN 0-89689-411-8
 5. Miller, David (2001). The Illustrated Directory of 20th Century Guns. Salamander Books Ltd. ISBN 1-84065-245-4.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ ۶٫۲ Bishop, Chris, ed. (2002). The Encyclopedia of Weapons of World War II. Metrobooks. p. 228. ISBN 1-58663-762-2. Retrieved 2010-03-02.
 7. Armamento do Exército Português, Vol.I - Armamento Ligeiro, António José Telo, Mário Álvares, 2004, p. 100 to 103, شابک ‎۹۷۲-۸۸۱۶-۴۳-X