پرش به محتوا

تد هیوز: تفاوت میان نسخه‌ها

۱۷ بایت اضافه‌شده ،  ۳ سال پیش
جز
اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی
جز (اصلاح فاصله مجازی + اصلاح نویسه با ویرایشگر خودکار فارسی)
تد هیوز در ۱۷ اوت ۱۹۳۰ در منطقهٔ یورکشایر به دنیا آمد. اصالت مادرش به ویلیام فریر می‌رسد که در قرن یازدهم به انگلستان وارد شد. پدرش یکی از هفده نفری بود که از یک تیپ جنگی بزرگ در [[جنگ جهانی اول]] جان سالم به در برد. هیوز عاشق سوارکاری، شکار، ماهیگیری و شنا بود. او به همراه خانواده‌اش در هفت سالگی به منطقه‌ای در جنوب یورکشایر که طبیعت بسیار زیبایی داشت نقل مکان کرد. طبیعت این منطقه بر اشعار وی تأثیر بسزایی داشت. وی نخستین شعرش «روباه اندیشه» و نخستین داستانش «اسب باران» را با الهام از این منطقه و خاطراتش نوشته است.
 
در سال ۱۹۴۶ یکی از اشعارش با نام «غرب وحشی» به همراه داستان کوتاهی در مجلهٔ مدرسه به چاپ رسید. در همان سال او برندهٔ بورس تحصیلی دانشگاه [[پمبروک]] شد اما تصمیم به گذراندن خدمت سربازی گرفت. در سال ۱۹۵۱ هیوز تحصیل در رشتهٔ [[ادبیات انگلیسی]] در کالج پمبروک [[کمبریج]] را آغاز کرد. با وجود حمایت و تشویق استادش به علت سیستم خفه و کسل کنندهکسل‌کننده دانشگاهی هیچ شعری نسرود و سرانجام در سال سوم به رشته [[مردم شناسی]] و [[باستان‌شناسی]] تغییر رشته داد که بعدها بر اشعارش تأثیر بسزایی گذاشت. پس از دانشگاه او شغل‌های متفاوتی از جمله باغبانی، کار در باغ وحش و نگهبانی شب را تجربه کرد.
 
در سال ۱۹۵۶ در یک مهمانی که به مناسبت مجلهٔ [[بوتولف]] برگزار و چهار شعر از هیوز در آن چاپ شده بود با [[سیلویا پلات]] شاعر آمریکایی که در حال تحصیل در [[دانشگاه کمبریج]] بود آشنا شد. چهار ماه بعد آنهاآن‌ها در شانزدهم ژوئن ۱۹۵۶ ازدواج کردند. شانزدهم ژوئن بخاطر علاقهٔ هردوی آنهاآن‌ها به [[جیمز جویس]] انتخاب شده بود. این زوج ادبی پس از مدتی به [[آمریکا]] نقل مکان کردند. در این زمان سیلویا پلات در [[دانشگاه آلما]] تدریس می‌کرد. در سال ۱۹۵۸آنها [[لئونارد باسکین]] را ملاقات کردند که بعدها تعداد زیادی از کتاب‌های تد هیوز را تصویرسازی کرد. آنهاآن‌ها پس از دو سال به انگلستان بازگشتند. در سال ۱۹۶۰ مجموعه شعر لپرکال به چاپ رساند و جایزهٔ [[هاوترندن]] را که به آثاری با ادبیات تخیلی تعلق می‌گرفت را برد. هیوز پس از این جایزه بصورت جدی به بررسی اسطوره‌ها و روش‌های درونی آنهاآن‌ها و چگونگی التیام دوگانگی روان انسان از طریق تخیل پرداخت و شعر زبان این کار بود.{{سخ}}
هیوز و پلات دارای دو فرزند به نام‌های [[فریدا هیوز|فریدا ربکا]] (۱۹۶۰) و [[نیکولاس فرر]] (۱۹۶۲) شدند. پس از رابطهٔ عاشقانهٔ تد هیوز و [[آسیا وویل]] در تابستان ۱۹۶۲ زندگی او و سیلویا در غباری از کدورت فرورفت و سرانجام در پاییز همان سال از یکدیگر جدا شدند.
 
 
== سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۸ ==
در اوت ۱۹۷۰ هیوز با کارول اورچرد که پرستار بود ازدواج کرد و تا زمان مرگ در کنار او ماند. آنهاآن‌ها در خانه‌ای که در غرب یورکشایر خریداری کرده بودند زندگی کردند. در همان سال کتاب «کلاغ» که شناخته شده‌ترین اثر تد هیوز است با نقاشی‌هایی از کلاغ که توسط [[لئونارد باسکین]] کشیده شده بود به چاپ رسید. تد هیوز در ۲۸ اکتبر ۱۹۹۸ به علت ابتلا به سرطان روده در گذشت.
 
== جایزه تد هیوز ==
۱۳۳٬۲۴۲

ویرایش